لايحه صندوق حوادث غير مترقبه بايد خارج از نوبت در مجلس ششم تصويب شود

لايحه صندوق حوادث غير مترقبه با توجه به اينكه موجب تمركز كمك هاي دولت و مردم در پوشش خطرات اين گونه حوادث مي شود بايد خارج از نوبت در اين دور مجلس تصويب شود.

قائم مقام وزارت امور اقتصادي و دارايي در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي مهر گفت: با توجه به اينکه کمک هاي دولت به زلزله زدگان استان کرمان و شهرستان بم فيزيکي و اغلب به صورت امداد رساني است وزارت امور اقتصادي و دارايي به صورت مستقيم وارد عمل نمي شود اما در مرحله بازسازي و وام دهي به مردم اين وزارتخانه و سازمان هاي وابسته از جمله شبکه بانکي و سازمان امور مالياتي ، مستقيما وارد عمل خواهد شد.
دکتر اکبر کرباسيان افزود: با وجود اينکه شرکت هاي بيمه ، پوشش هاي بيمه اي زلزله را ارايه مي دهند اما تا کنون نتوانسته اند در اين زمينه به موفقيتي دست يابند که به نظر مي رسد ناشي از کم کاري شرکت هاي بيمه در گسترش فرهنگ بيمه بويژه بيمه هاي حوادث طبيعي باشد.
وي با اشاره به تاکيد قانون برنامه سوم توسعه براي گسترش بيمه هاي حوادث غير مترقبه در کشور گفت: بر اين اساس لايحه تشکيل صندوق حوادث غير مترقبه با تفاهم کامل وزارت امور اقتصادي و دارايي و وزارت کشور تدوين و تقديم دولت شد که رد حال حاضر در دستور کار هيات دولت قرار دارد و اميد است پس از تصويب در اين کميسيون به صورت خارج از نوبت در اين دور مجلس به تصويب برسد.   
به گفته کرباسيان، با اجراي اين طرح ملي پوشش خطر پذيري کليه حوادث غير طبيعي از جمله خطرات ناشي از زلزله در کشور به صورت متمرکز انجام خواهد شد.
وي افزود: در زمان حاضر کمک هاي دولت براي مناطق حادثه ديده به صورت پراکنده و از سوي وزارتخانه ها و موسسه هاي مخاتلف انجام مي شود که در صورت تشکيل اين صندوق تمامي کمک ها متمرکز شده و با توجه به کمک و حمايت شفاف  دولت و مشارکت مردم، صنعت بيمه کشور متولي تامين کمک هاي مورد نياز و پوشش خطرات ناشي از وقوع حوادث غير مترقبه و طبيعي در کشور خواهد شد.
کرباسيان با اشاره به  کاهش حق بيمه هاي حوادث غير مترقبه در صورت تشکيل اين صندوق گفت: در اغلب کشورهاي پيشرفته بيمه هايي که به مصلحت عمومي است نيمه اجباري بوده و با توجه به مشارکت دولت در تشکيل اين صندوق حق بيمه دريافتي از مردم براي تحت پوشش قرار گرفتن بسيار کاهش مي يابد.
 

کد خبر 47331

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =