جزئیات ابتکار صلح هرمز/ائتلاف منطقه‌ای در«امید»چگونه شکل می‌گیرد؟

سخنگوی وزارت امور خارجه و سخنگوی دولت جزئیات جدیدی از طرح «امید» را تشریح کردند.

خبرگزاری مهر، گروه سیاست؛ حسن روحانی رئیس جمهور ایران پیش از سفر به نیویورک و شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام کرد که در سخنرانی خود طرحی را موسوم به «ابتکار صلح هرمز» برای صلح و ثبات منطقه اعلام خواهد کرد.

سخنرانی روحانی در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی و اعلام طرح صلح برای منطقه سبب شد تا بسیاری به دنبال این موضوع باشند که جزئیات آن چه بوده و ایران در این قالب به دنبال چه مسائلی است و چه ائتلافی را شکل خواهد داد؟

هشت کشور عضو ائتلاف منطقه‌ای خواهند بود

در همین راستا، صبح امروز سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری خود با خبرنگاران جزئیاتی از طرح «ابتکار صلح هرمز» که به HOPE مشهور شده را بیان کرد و اظهار داشت: جزئیات طرح رئیس جمهور به‌زودی و مکتوب در اختیار عموم و کشورهای منطقه قرار خواهد گرفت. اعضای آن شامل ایران، عراق و ۶ کشور جنوبی خلیج فارس یعنی قطر، کویت، بحرین، عربستان سعودی و امارات متحده عربی هستند.

وی ادامه داد: اعضای این ائتلاف منطقه‌ای در چتر سازمان ملل متحد در چارچوب همکاری‌های منطقه‌ای تلاش خواهند کرد.

طرح «امید» به جای رویکرد سلبی، رویکرد ایجابی دارد

علاوه بر سخنگوی وزارت امور خارجه، علی ربیعی سخنگوی دولت نیز به بیان جزئیات دیگری از ابتکار صلح هرمز پرداخت و تصریح کرد: طرح رئیس جمهور امنیت منطقه خلیج فارس را درون‌زا دیده و هیچ کشوری را کنار نمی‌گذارد.

وی ادامه داد: طرح ایران برای صلح در منطقه علیه هیچ کشوری نبوده و به جای اتخاذ رویکرد سلبی، رویکرد ایجابی دارد.

تامین همگانی امنیت انرژی، آزادی کشتیرانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع

به گزارش مهر، حسن روحانی در معرفی طرح ابتکار صلح موسوم به امید در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهار داشت: هدف این طرح ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه کلیه ساکنان حوزه تنگه هرمز، تفاهم متقابل، روابط صلح آمیز و دوستانه میان ایشان است. این ابتکار حوزه‌های مختلف همکاری مانند تامین همگانی امنیت انرژی، آزادی کشتیرانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع از کشورهای حوزه تنگه هرمز و فراتر از آن را دربر می‌گیرد.

روحانی در سخنان خود در سازمان ملل متحد گفته بود: تشکیل هرگونه ائتلاف امنیتی تحت هر عنوان در منطقه با محوریت فرماندهی نیروهای خارجی، مصداق بارز مداخله در امور منطقه است و به پیچیده‌تر شدن شرایط و افزایش تنش منجر می‌شود.

وی تاکید کرد: صلح، امنیت و استقلال همسایگان ما، صلح، امنیت و استقلال ما است. آمریکا همسایه ما نبوده و این ایران است که همسایه شما است. در روز واقعه ما و شما تنها می‌مانیم.

برخی از کارشناسان مسائل غرب آسیا بیان کرده‌اند که تهران تلاش می‌کند در مقابل ایجاد ائتلاف دریایی که آمریکایی‌ها که به ظاهر برای مراقبت از عبور آزاد کشتی‌ها در خلیج فارس ولی در واقع برای اعمال فشار بیشتر علیه ایران ایجاد کرده‌اند، دست به ابتکار جدیدی زده است.

عبدالرضا فرجی‌راد کارشناس مسائل بین‌الملل درباره این ابتکار معتقد است که ایران با اعلام این طرح عملا به کشورهای منطقه و جهان اعلام می‌کند که به دنبال امنیت و صلح است.

کد خبر 4733228

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =