قم به شهر بدون دخانیات تبدیل می‌شود

قم - سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قم از برنامه‌ریزی‌ها برای اجرای طرح «قم شهر بدون دخانیات» خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا قدیر در دیدار با رئیس جمعیت مبارزه با دخانیات و معاون سازمان جهانی بهداشت گفت: بر اساس نظر سازمان جهانی بهداشت و اعلام آمادگی دانشگاه علوم پزشکی، شهر قم در کنار شهرهای مکه و مدینه به‌عنوان شهر بدون دخانیات معرفی‌شده است.

وی بیان داشت: طی ماه‌های گذشته تیمی از سازمان جهانی بهداشت به قم سفر و با علما و مراجع عظام تقلید دیدار و گفتگو کردند که در آن دیدارها علمای قم، بر اجرایی شدن این طرح تأکید داشتند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: مراجع عظام تقلید هر چیزی را که بر بدن ضرر داشته باشد، حرام اعلام کرده‌اند که دخانیات نیز ازجمله آن مسائل هستند و اثرات مخرب بسیاری بر بدن انسان دارد.

قدیر گفت: قم می‌تواند به شهری الگو در زمینه مبارزه با مواد دخانی تبدیل شود و با بهره‌گیری از نظرات علما و مراجع عظام تقلید و مؤسسات فرهنگی و تحقیقاتی این امر خطیر عملی خواهد شد.

وی تأکید کرد: اجرای این طرح به‌یک‌باره نبوده و آهسته و پیوسته برنامه‌ریزی‌ها انجام و طبق نظر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان جهانی بهداشت فعالیت‌ها اجرایی خواهد شد.

حمایت شهرداری قم برای اجرای طرح «قم شهر بدون دخانیات»

شهردار قم نیز با اشاره به طرح «قم شهر بدون دخانیات» گفت: شاخص‌های شهر بدون دخانیات باید مشخص شود و بر اساس برنامه اقدامات انجام شود و شهرداری قم حمایت کامل خواهد کرد.

سید مرتضی سقائیان‌نژاد در دیدار با رئیس جمعیت مبارزه با دخانیات و معاون سازمان جهانی بهداشت که با حضور دکتر قدیر سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قم برگزار شد گفت: موضوع دخانیات، امری است که باید با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فرهنگی در جلوگیری از گسترش آن بکوشیم.

وی بیان داشت: جوانان موتور محرکه این کشور هستند و ازاین‌رو دشمنان نظام نیز با گسترش مواد دخانی می‌کوشند این جوانان را گرفتار کرده و کشور را در آینده دچار مشکل کنند.

شهردار قم با اشاره به وجود مراکز تحقیقاتی و فرهنگی در قم گفت: باید از ظرفیت این مراکز استفاده کنیم و از سوی دیگر شاهد حضور نمایندگان ۱۱۹ کشور دنیا در جامعه المصطفی هستیم که می‌توانند مبلغان خوبی باشند.

سقائیان نژاد گفت: متأسفانه امروزه این موضوع کاذب که اگر سیگار بکشیم، آرامش می‌گیریم در میان جوانان وجود دارد که یک موضوع کاملاً کاذب و رد شده‌ای است، که باید ازنظر مباحث فرهنگی این موضوعات برطرف شود.

شاخص‌های شهر بدون دخانیات باید مشخص شود

وی با اشاره به طرح «قم شهر بدون دخانیات» تأکید کرد: شاخص‌های شهر بدون دخانیات باید مشخص شود و بر اساس برنامه و کار آیی اقدامات انجام شود، اگر این برنامه وجود داشته باشد، شهرداری قم حمایت کامل خواهد کرد تا به این نتیجه مهم دست‌یابیم.

شهردار قم بهره‌گیری از فضای مجازی و رسانه‌ها در اجرایی شدن این طرح مهم ارزیابی کرد و گفت: در کنار تبلیغات، فرهنگ‌سازی و آموزش نیز مهم است که شهرداری قم حاضر است چندین بوستان شهری را برای ارائه آموزش اختصاص دهد.

سقائیان نژاد گفت: پیشنهاد می‌شود با محوریت دانشگاه علوم پزشکی قم، جلسه‌ای نیز در صحن علنی شورای اسلامی شهر قم برگزار شود تا بحث‌ها عملیاتی‌تر شده و بتوانیم برنامه‌ریزی‌ها را انجام دهیم.

در این جلسه محمدرضا قدیر سرپرست دانشگاه علوم پزشکی قم نیز از حمایت‌ها و نگاه عمیق شهردار قم در خصوص حمایت از اجرای طرح «قم شهر بدون دخانیات» قدردانی کرد.

کد خبر 4733332

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =