فهم میدان فرهنگی شیراز نیازمند گذر از کوچه های سعدی و حافظ است

شیراز- رئیس حوزه هنری استان فارس گفت: برای فهم میدان فرهنگی شیراز باید از کوچه باغ های متنوعی نظیر حافظ، سعدی، برادران فقیری و... گذشت.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد کرم اللهی صبح سه شنبه در آیین پایانی مرحله استانی بیست و دومین جشنواره قصه گویی، افزود: فارس خود قصه ای ماندگار و حکایتی جاودان از گذشته و هدیه ای برای امروز از باب فرهنگ، ادب و معرفت این سرزمین بالا بلند و پر پر و بال است.

به گفته رییس حوزه هنری فارس، این استان دارای قله هایی است که در فضای فرهنگی و فکری جامعه خود توانسته اند منشاء بالندگی باشند.

وی، اضافه کرد: فارس از ما خیلی جلوتر است گاهی عقب ماندگی های فرهنگی را می خواهیم با کلام جبران کنیم، استان فارس هیبتی به غایت  بالنده دارد.

کرم اللهی ادامه داد: فارس برای جهانیان سفره فهم و فرهنگ را به ارمغان آورده و گاهی به حافظ آغشته است که همه جهان را به حقیقت فرا می خواند و گاهی از خوان گسترده سعدی بهره مند است که صلح و آشتی را به جهان عرضه می دارد.

 رئیس حوزه هنری فارس بیان کرد: قله های فرهنگی و ادبی فارس همه جهان را به نیک اندیشی و بزرگ منشی فرا خوانده و از مسیر این دعوت بد سگالی  و کج اندیشی  را از پیرامون اهل جهان می زدایند و به زیبایی و شناخت یکدیگر فرا می خوانند.

وی گفت: فهم شیراز بدین خاطر سخت می شود زیرا برای رسیدن به گوشه های ناشناخته آن راهی طولانی در پیش است.

کرم اللهی با اشاره به حضور ابوالقاسم فقیری نویسنده پیشکسوت فارس در این نشست افزود: برای فهم میدان فرهنگی شیراز از کوچه باغ های بسیاری  می توان گذشت که یکی از این کوچه های پرشمار، برادران فقیری هستند.

وی اضافه کرد: جاده اندیشه و خیال استاد فقیری به واسطه بهره مندی از همه ظرافت های فرهنگی هنری و تاریخی زیست بوم فارس راهی نزدیک و سهل الوصول به فهم حقیقی شیراز و شیرازی ها در جامعه ایرانی می تواند باشد  زیرا اینان چشمه های زاینده فرهنگ و ادب این خطه و اهل اندیشه و زیباآفرینی هستند.

کد خبر 4733716

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =