۱۰ مورد از مهم‌ترین کارهایی که پیش از کاشت مو باید انجام دهید

برخی از مهم‌ترین کارهای لازم پیش از کاشت مو که از سوی پزشکان و متخصصان زیبایی و جراحی مو توصیه شده، در این مقاله برای شما جمع‌آوری شده‌اند.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، کاشت مو یکی از روش های درمانی مؤثر و پر طرفدار برای جبران کم مویی در خانم ها و آقایان است. این روش نیز مانند بسیاری از روش های درمانی دیگر عوارض احتمالی خود را دارد، اما با رعایت برخی موارد و مراقبت های لازم می توانید نتیجه دلخواه خود را بدون عوارض خاصی حاصل نمایید. در این مقاله برخی از مهمترین کارهای لازم پیش از کاشت مو، به توصیه پزشکان و متخصصان زیبایی و جراحی مو، برای شما جمع آوری شده اند.

اهمیت مراقبت های پیش از کاشت مو

اگر شما هم در فکر ترمیم کم مویی خود هستید و اطرافیانتان به شما روش کاشت موی طبیعی رو پیشنهاد می دهند، بهتر است پیش از کاشت مو به چند نکته مهم توجه فرمایید. عمل کاشت مو را از جنبه های مختلف؛ درمانی، هزینه ای، زیبایی و ... بررسی کرده و با آگاهی کامل اقدام نمایید. برخی کارهای مقدماتی، از انتخاب پزشک و کلینیک مناسب تا پرهیز غذایی پیش از کاشت مو، همگی می توانند تأثیر بسزایی در نتیجه عمل جراحی شما داشته باشند. رعایت برخی نکات ساده ولی در عین حال مهم، موجب می شود تا عوارض احتمالی این روش درمانی برای شما به حداقل ممکن کاهش یافته و حتی صفر شود.  برخی از این موارد در خصوص کاشت ابرو نیز صادق است بنابراین اگر قصد کاشت ابروی طبیعی را دارید نیز همچنان مطلب را دنبال کنید.

در ادامه به ۱۰ مورد از مهمترین کارهایی که توصیه می شود پیش از کاشت مو یا کاشت ابرو انجام دهید اشاره می کنیم:

مشاوره با متخصص کاشت مو

تحقیق و مشاوره در مورد کاشت مو

ابتدا از یک پزشک متخصص کاشت مو وقت مشاوره بگیرید و از نزدیک درباره کاشت مو و نتیجه ای که انتظار دارید گفتگو نمایید. با وجود اینکه برای اکثر افراد کم مو و طاس امکان کاشت مو وجود دارد، اما بهتر است توسط متخصص معاینه شوید تا نوع ریزش مو و وضعیت موها و سلامت عمومی شما بررسی گردد. این مشاوره پیش از کاشت مو به شما کمک می کند تا تصمیم آگاهانه ای درباره کاشت موی سر و انتخاب مناسب ترین روش کاشت اتخاذ کنید و مشخص می شود که آیا اصلاً شما به کاشت مو نیاز دارید یا خیر!

انتخاب کلینیک مناسب کاشت مو

کاشت مو یک عمل جراحی مهم است که نیاز به تخصص و مهارت کافی پزشک متخصص دارد. حتماً در مورد کلینیک و پزشک مناسب پیش از کاشت مو تحقیق کافی انجام دهید. تجربه کاری، تخصص، مهارت و سابقه کاشت موهای موفق در کلینیک مربوطه و پزشک مورد نظر را بررسی و چک نمایید.

رژیم غذایی مناسب برای رسیدن به نتیجه بهتر پس از عمل جراحی

پرهیز غذایی

بهتر است از هنگامی که تصمیم به کاشت موی طبیعی می گیرید (و یا حداقل دو هفته پیش از عمل جراحی)، تغییراتی را در رژیم غذایی خود اعمال کنید. اگر رژیم لاغری داشتید توصیه می شود برای مدتی آن را کنار بگذارید، چرا که تغییر سوخت و ساز طبیعی بدن می تواند پس از عمل کاشت مو تأثیر منفی در ترمیم و بهبود آن بگذارد. البته پرخوری و زیاده روی در غذا خوردن نیز به هیچ وجه توصیه نمی شود.

سعی کنید ۲۴ ساعت قبل از عمل جراحی، از خوردن مواد غذایی زیر اجتناب نمایید؛ انار یا زرشک و نیز عصاره های آن، گوشت قرمز و دل و جگر. به جای آن بهتر است از مواد غذایی حاوی مقادیر مناسب کربوهیدرات، قند و نیز پروتئین استفاده کنید.

داروها

اکثر پزشکان و متخصصان توصیه می کنند که از ۱۰ روز (یا حداقل یک هفته) پیش از کاشت مو، درمورد مصرف برخی از داروها باید احتیاط نموده و با پزشک خود مشورت نمایید. به عنوان مثال، موارد زیر نمونه ای از این قبیل محدودیت های دارویی هستند؛

•           عدم مصرف قرص های دارای ویتامین E

•           عدم مصرف انواع داروهای مسکن، آنتی هیستامین، پرومتازین، تری فلئوپرازین، فنوتیازین، کلرپرومازین و موارد مشابه دیگر، دقیقاً پیش از کاشت مو.

•           عدم مصرف هر گونه داروی ضد انعقاد خون، چرا که احتمال خونریزی شدید در طی عمل وجود خواهد داشت و در صورت مصرف این داروها باید برای مدتی عمل شما به تعویق بیافتد.

•           عدم مصرف هرگونه دارویی که حاوی مقادیر مختلف آسپرین باشد.

•           عدم مصرف ویتامین ها و نیز مکمل های غذایی مختلف.

•           عدم مصرف داروی پروپرانولول.

•           عدم مصرف داروهای گیاهی مانند؛ چای سبز، عرقیجات و نیز هرگونه ترکیبی از گیاهان دارویی مشابه.

•           هرگونه حساسیت دارویی، به ویژه آلرژی به انواع آنتی بیوتیک مانند؛ پنی سیلین ، سفالکسین و... را حتماً با پزشک خود در میان بگذارید.

در صورتیکه مصرف یکی از داروهای فوق طبق نظر پزشک برای شما ضروری باشد، می توانید با ایشان مشورت کرده تا پیش از کاشت مو، به طور موقت داروی مشابه دیگری را جایگزین نمایند که تداخلی با عمل جراحی شما نداشته باشد.

محصولات آرایشی و بهداشتی مو

در صورتی که تا پیش از این از تقویت کننده های رشد مو مانند؛ مانیوکسیدیل و دیگر محصولات مشابه آن استفاده می کردید، بهتر است حداقل یک هفته پیش از کاشت مو آن را قطع کنید. پس از عمل جراحی و بهبود کامل، با مشورت و تأیید پزشک می توانید مصرف آن را ادامه دهید.

الکل

مصرف الکل باعث رقیق شدن شدید خون می شود. از این رو لااقل از یک ماه پیش از عمل تا دو ماه پس از آن، از مصرف هرگونه مشروبات الکلی، به منظور جلوگیری از احتمال خونریزی اجتناب نمایید هر چند با توجه به مضرات الکل توصیه می شود همواره از مصرف آن خودداری کنید.

قلیان و سیگار

به طور کلی، مصرف سیگار یا قلیان، تأثیری مشابه الکل بر روی خون بیمار خواهد داشت. به همین دلیل شدیداً توصیه می شود از یک ماه پیش از کاشت مو، مصرف سیگار، پیپ و قلیان را کنار بگذارید و تا بهبود کامل پس از عمل، از مصرف آنها جداً خودداری کنید.

آماده کردن موها پیش از کاشت

درمورد میزان کوتاهی موی پشت سر و دو طرف سر، برای روز عمل جراحی، از پزشک خود سوال کنید. می توانید چند روز پیش از عمل، از رنگ مو برای رفع سفیدی های موی اطراف گوش و قسمت های دیگر استفاده نمایید.

شستن و تمیز کردن موها برای عمل

۲۴ساعت پیش از کاشت مو

•           سعی کنید شب قبل از عمل را به خوبی بخوابید و استراحت کافی داشته باشید.

•           از مصرف گیاهانی که سوخت و ساز بدن را تغییر می دهند (مانند؛ زنجبیل، سیر و ...) خودداری نمایید.

•           ترجیحاً برای روز عمل، لباس دکمه دار و یا آزاد بپوشید که به راحتی بتوانید آن را تعویض کنید.

•           از مصرف داروهای ضد التهاب (مانند؛ پیروکسیکام، دیکلوفناک و ...) در ۲۴ ساعت پیش از کاشت مو به صورت خودسرانه اجتناب کنید.

•           در صورت تجویز پزشک، پیش از عمل کاشت مو سر ، مقدار آنتی بیوتیک تجویز شده را همراه با آخرین وعده غذایی مصرف نمایید.

هماهنگ کردن رفت و آمد به کلینیک

شما باید در موقع مقرر برای عمل جراحی حضور پیدا کنید. پیش از کاشت مو، حتی الإمکان با یکی از نزدیکان خود برای همراهی کردن شما تا بیمارستان و مراقبت ها و پیگیری های لازم در طول عمل هماهنگ کنید. همچنین پس از کاشت مو، شما به دلیل مصرف داروهای بیهوشی احتمالاً آمادگی لازم برای رانندگی را نخواهید داشت، بنابراین برای برگشتن به منزل، از قبل هماهنگی های لازم را انجام دهید.

این مطلب، یک خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 4733886

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =