تکمیل شبکه فاضلاب تهران تا ۵ سال آینده

مدیرعامل آبفای تهران گفت: طبق قولی که به شهرداری تهران داده‌ایم، تا پایان پنج سال آینده تصفیه‌خانه‌ها و شبکه فاضلاب تهران تکمیل می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا بختیاری امروز سه شنبه نهم مهرماه ۹۸، در نشست خبری با بیان اینکه ۷۵ درصد از شبکه فاضلاب تهران اجرا شده است، اظهار داشت: میزان پیشرفت تصفیه‌خانه فاضلاب تهران ۴۵ درصد است که به منظور هماهنگی و ایجاد تناسب بین پیشبرد شبکه و تصفیه‌خانه‌های فاضلاب، آهنگ پیشرفت شبکه فاضلاب تهران را اندکی کند کرده‌ایم تا طی یک سال آینده این تناسب بین این دو بخش برقرار شود.

وی با اشاره به اینکه تصفیه‌خانه اسلامشهر و صفادشت تا دو سه ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: به طور کلی تا پنج سال آینده کل تصفیه‌خانه‌ها و شبکه فاضلاب استان تهران به اتمام خواهد رسید؛ در حالی‌ که هزینه مورد نیاز برای اجرای این طرح ۲۰ هزار میلیارد تومان بوده که ۱۱ هزار میلیارد تومان آن، تاکنون تأمین شده است.

مدیرعامل آبفای تهران با اعلام اینکه ۳۷۵ مخزن اضطراری در نقاط مختلف استان تهران، طراحی شده و در دست اجرا است، تصریح کرد: میزان ذخیره هر یک از این مخازن ۵۰ تا ۱۰۰ هزار مترمکعب است که قادر به تأمین نیاز آب تهران بین سه تا ۱۰ روز است. همچنین اقدامات اجرایی ۳۰ مخزن آن در آینده نزدیک شروع می‌شود و تا پایان سال بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد آن تکمیل خواهد شد.

بختیاری با بیان اینکه به شهرداری تهران قول تکمیل طرح مخازن اضطراری آب را تا پایان پنج سال آینده داده‌ایم، افزود: آب در شهر تهران کاملاً سالم است؛ در حالی‌ که ممکن است در برخی نقاط شاهد کم یا زیاد شدن میزان نیترات باشیم؛ اما این کم یا زیاد شدن به سلامتی افراد آسیب نمی‌زند.

به گفته وی، ۵۷۶ حلقه چاه برای تأمین آب مورد نیاز تهران احداث شده که از این میزان، ۲۸۰ حلقه چاه مورد استفاده است و از رقم کلی ۵۷۶ حلقه چاه، ۳۰ تا ۴۰ حلقه چاه که بیشتر در نقاط یافت‌آباد و یاخچی‌آباد تهران وجود دارد، به دلیل بالا بودن میزان نیترات، به طور کلی مسدود شده است.

مدیرعامل آبفای تهران با تأکید بر اینکه هیچ دستگاه تصفیه‌ای برای کاهش میزان نیترات آب وجود ندارد، تصریح کرد: هرگونه ادعای شرکت‌های مختلف برای تولید چنین دستگاه‌هایی کذب محض است و ما برای کاهش نیترات آب منابع زیرزمینی، این حجم آب زیرزمینی را با نیترات بالا با آبهای سدی مخلوط می‌کنیم، تا میزان نیترات آن کاهش یابد.

بختیاری با اعلام اینکه تزریق مستقیم آب از چاه به شبکه آبرسانی به طور کامل ممنوع شده است، توضیح داد: نمی‌توانیم پیش‌بینی برای ترسالی آینده داشته باشیم. درباره باروری ابرها به منظور افزایش بارندگی نیز باید گفت که چنین امکانی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد برای افزایش بارندگی‌ها تأثیرگذار است و حتی روسیه که بالاترین رکورد باروری ابرها را به خود اختصاص داده، تنها قادر است ۱۵ درصد میزان بارندگی را افزایش دهد.

وی با بیان اینکه انتشار قبوض آب با قبض‌های برق متفاوت است، گفت: حدود یک میلیون و ۸۰۰ انشعاب آب در تهران داریم که تا پایان سال یک میلیون قبض آب حذف می‌شود؛ تا پایان فعالیت دولت دوازدهم نیز به‌طور کامل قبض‌های آب را حذف می‌کنیم و اقدامات لازم برای انجام آن را شروع کرده‌ایم.

بختیاری با اشاره به اینکه امسال متاسفانه مصرف آب شرب در تهران با ۴ و نیم درصد افزایش یک رکورد به نام خود ثبت کرد، گفت: سه عامل باعث افزایش مصرف آب در شهر تهران شد که یکی از این دلایل این بود که حداقل دمای تهران از ۲۹ درجه به ۳۳ درجه رسید و دلیل دوم تداوم روزهای گرم و دلیل سوم تصور و انگاره اشتباه مردم برای بارندگی‌های مناسب بود، چرا که مردم تصور می‌کردند وضعیت منابع آبی خوب شده و مصرف خود را چندان مدیریت نمی‌کردند.

وی با بیان اینکه یک  و نیم میلیارد متر مکعب مصرف آب شرب استان تهران است و این عدد نشان می‌دهد ۲۰ درصد مصرف آب شرب کشور در استان تهران مصرف می‌شود، اظهار داشت: مردم باید توجه کنند که بارش‌های امسال نمی‌تواند وضعیت منابع زیرزمینی را بهبود بخشد. پس خواهش ما از مردم این است که همچنان مدیریت مصرف آب را م ورد توجه قرار دهند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در مورد برنامه‌های مورد افتتاح در ماه‌های آینده در بخش آب گفت: ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان در ماه‌های آینده با حضور مقامات ارشد کشور کلنگ‌زنی در بخش آب خواهیم داشت که عمده‌ترین آنها مدول تصفیه خانه دوم تهران و رینگ تهران و آبرسانی جنوب تهران خواهد بود.پس این برنامه‌ها و این کلنگ‌زنی‌ها به خصوص در مناطق جنوبی تهران باعث خواهد شد که این مناطق از یک آب پایدار بهره‌مند شده و به آب سطحی دسترسی پیدا کنند.

به گفته بختیاری در این پروژه‌ها تلاش شده آب از سد ماملو و یافت آباد و پرند و مناطق جنوبی تهران وصل شود.

وی با بیان اینکه هزار میلیارد تومان نیاز است پروژه رینگ آب تهران تا ۵ سال آینده به اتمام برسد، گفت: برای لوله گذاری در پروژه رینگ تهران مشکلات زیادی را پشت سر می‌گذاریم و به همین دلیل باعث شد این پروژه با یکی دو سال تاخیر مواجه شود.بنابراین برای پروژه رینگ تهران یک طراحی جدیدی ایجاد کردیم تا این پروژه تا ۵ سال آینده به اتمام برسد و تمام نقاط شهر تهران از این پروژه بهره‌مند شوند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در خصوص طرح جامع آب تهران نیز گفت: این طرح در حال نهایی شدن است. بنابراین بر اساس تخصیص وزارت نیرو به استان تهران یک میلیارد و ۲۲ میلیون متر مکعب آب سطحی برای استان برنامه‌ریزی شده است. تا دور ترین نقاط استان تهران از آب سطحی استفاده کنند، چرا که در حال حاضر تنها برخی مناطق مرکزی و شهر تهران از آب سطحی بهره‌مند هستند اما تلاش ما در قالب این طرح این است که شهرهای استان تهران نیز از آب سطحی استفاده کنند.

بختیاری در مورد اینکه مناطق جنوب شرق تهران و مناطق ۲۱و ۲۲ و شهرهای اقماری در ۵ سال آینده از منابع آب‌های سطحی استفاده خواهند کرد،‌گفت: سال آینده تسویه خانه ششم تهران راه‌اندازی و مناطق ۲۱ و ۲۲ و غرب تهران از این آب استفاده خواهند کرد.

کد خبر 4734035

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =