عالیشهر به عنوان پایلوت محیط دوستدار سالمند استان بوشهر معرفی شد

بوشهر- مدیرکل بهزیستی استان بوشهر گفت: برای خدمت به سالمندان، شهر جدید عالیشهر به عنوان پایلوت محیط دوستدار سالمند در استان بوشهر معرفی‌شده است.

علیرضا حاجیونی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: برای خدمت به سالمندان تلاش شده فضاهای بوستان‌های موجود در شهرها برای این قشر از جامعه تجهیز و مناسب‌سازی شود.

وی تصریح کرد: استفاده از فرصت دستگاه‌های اجرایی یکی از اصول بنیادی تشکیل شورای ملی سالمندی است تا کارایی بیشتر فرایندهای مرتبط با رفاه، سلامت و منزلت سالمندان با همگرایی سیاست‌ها و فعالیت‌ها محقق شود.

حاجیونی اضافه کرد: ساماندهی، بهبود روش زندگی و ارتقای کیفیت آن، ایجاد رضایت از زندگی در سالمندان از طریق فراهم ساختن امکان تداوم حضور در جامعه از جمله اهداف تشکیل دبیرخانه شورای ملی سالمندان است.

وی بیان کرد: تأکید بر حفظ موقعیت و جایگاه سالمند در خانواده، تأمین حداقل نیازهای اساسی آنان، تأکید بر حفظ احترام، شأن و حرمت سالمند و فراهم کردن امکان مشارکت مردم، انجمن‌ها و موسسه‌های غیردولتی در استان بوشهر و شهرستان‌ها از دیگر اهداف تشکیل دبیرخانه شورای ملی سالمندان است.

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر با اشاره به اینکه سالمندی دوره‌ای است که باید برای آن مانند سایر رده‌های سنی برنامه‌ریزی کرد و در این ارتباط شورای ملی سالمندان در کشور تشکیل‌شده است گفت: سالمندی سن پرباری است و تکریم سالمند جزئی از ارزش‌هاست و با برنامه‌ریزی می‌توان آن را به بهترین دوران برای هر فردی تبدیل کرد.

ارائه خدمات توانبخشی مراقبتی در استان بوشهر

حاجیونی با اشاره به ارائه خدمات توانبخشی مراقبتی در استان بوشهر اضافه کرد: در زمان حاضر خدمات توانبخشی مراقبتی در دو مرکز نگهداری سالمندان محمدیه در شهر بوشهر با ظرفیت ۵۰ نفر (۴۲ نفر) و مرکز سالمندان صاحب‌الزمان (عج) در شهر برازجان با ظرفیت ۶۰ نفر (۴۴ نفر) و مرکز ویزیت در منزل محمدیه در شهر بوشهر خدمات توانبخشی ویژه سالمندان (پزشکی، پرستاری، فیزیوتراپی، کاردرمانی، مددکاری و روانشناسی) به صورت ماهانه و دوره‌ای در منزل به حدود ۵۰ سالمند ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه در برنامه توانبخشی مبتنی بر خانواده نیز به صورت روزانه و در منزل توسط مراقبان آموزش‌دیده خدمات توانبخشی به صورت رایگان ارائه می‌شود گفت: در این حوزه برنامه توانمندسازی سالمندان از طریق نیازسنجی و اولویت‌بندی نیازهای آن‌ها و برنامه توانبخشی مبتنی بر جامعه (سی بی آر) باهدف خدمت‌رسانی به سالمندان در مناطق محروم روستایی اجرا می‌شود.

حاجیونی اضافه کرد: اردوهای فرهنگی، تفریحی و خدمات رایگان توان پزشکی (فیزیوتراپی، شنوایی‌شناسی، بینایی‌سنجی و روانشناسی) وسایل کمک توانبخشی، کمک‌هزینه درمان و موردی، کمک‌هزینه مسکن، معافیت سربازی فرزندان، کمک‌هزینه مناسب‌سازی محیط زندگی و برنامه‌های فرهنگی نیز در حوزه توانبخشی به این عزیزان ارائه می‌شود.

کد خبر 4734124

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =