نشست تخصصی سلامت سالمندی برگزار شد

نشست تخصصی «سلامت سالمندی» همزمان با نهم مهرماه روز جهانی سالمند در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی، علیرضا بهرامی در نشست تخصصی سلامت سالمندی که با حضور اعضای هیئت علمی و دانشجویان حوزه سالمندی برگزار شد، با اشاره به اهمیت برنامه ریزی و سیاستگذاری برای حوزه سالمندی، اظهار داشت: جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی مساله محور، همواره به دنبال حل مسائل و چالش‌های موجود در جامعه است و در همین راستا، بحث سالمندی و سالمند شدن جامعه نیز از مسائلی است که باید از همین امروز برای آن برنامه ریزی کنیم.

رئیس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به بحث سالمندی به عنوان یکی از ۵ ابرچالش‌های جامعه در ۲۰ سال آینده، عنوان کرد:‌ اگر از همین امروز به فکر نباشیم، مساله سالمندی نیز مانند سایر چالش‌ها، بدون راه حل مناسب باقی می‌ماند.

وی با اشاره به فعالیت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی در ابعاد آموزشی، پژوهشی و درمان حوزه سالمندی، خاطرنشان کرد:‌ همچنین جهاد دانشگاهی با توجه به پتانسیل بالا در حوزه رسانه، جهت برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی در راستای مسائل حوزه سالمندی و تغییر نگرش و دیدگاه جامعه به مقوله سالمندی برنامه ریزی کرده و امیدواریم بتوانیم در این راستا منشأ اثر بوده و قدم‌های خوبی برداریم.

بهرامی با بیان اینکه امروز حدود ۷ میلیون سالمند داریم، گفت: این رقم در سال ۱۴۲۰ به بیش از ۲۶ میلیون نفر افزایش می‌یابد که برنامه‌ریزی و سیاستگذاری مناسبی را می‌طلبد. از طرف دیگر امروز میانگین ۵ نفر در اطراف هر سالمند وجود دارد که این‌رقم در آینده به ۱.۲ کاهش می‌یابد، در نتیجه باید برای پیشگیری از بروز مشکلات بیشتر در جامعه سالمندی از امروز به فکر باشیم.

 وی با تاکید مجدد بر تغییر نگرش و دیدگاه جامعه نسبت به مقوله سالمندی، خاطرنشان کرد: اگر برنامه ریزی و بسترسازی مناسب و مطلوبی نداشته باشیم، سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها هم نمی توانند پاسخگوی نیاز جامعه سالمندی در آینده باشند.

این عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی با اشاره به تعامل مثبت این نهاد با بهزیستی، شهرداری و تامین اجتماعی در حوزه اجراییات، تصریح کرد:‌ تولید محتوا و دانش مرتبط با حوزه سالمندی جزو وظایف اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌هاست که می‌تواند در قالب پکیج‌های علمی و تولید محتوا برای سازمان های زیربط و خدمتگذار تهیه و تدوین شود.

وی با اشاره به حضور اساتید و اندیشمندان توانمند در  جامعه عنوان کرد: برای حل مشکلات باید پایگاه‌های موثری برای برقراری ارتباط بین دانشگاه و مسایل موجود در جامعه تعبیه شود تا بتوان معضلات را به صورت پایه‌ای و آکادمیک مرتفع کرد. در این راستا جهاد دانشگاهی بستر خوبی برای انتقال دانش و رویکردها و نگرش ها به مساله سالمندی فراهم کرده است.

بهرامی با اشاره به سرمایه نفتی کشور ایران، اظهار کرد: از طرف دیگر تخصص گرایی افراطی در جامعه باب شده که همین مساله به افزایش گنجینه دانش سلامت جامعه منجر شده ولی تا زمانیکه بستر مناسبی برای انتقال این دانش به سطح جامعه فراهم نشود، مشکلی حل نخواهد شد.

این نشست تخصصی با حضور اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه، وزارت بهداشت و سازمان پژوهش‌های مجلس و همچنین دانشجویان حوزه سالمندی در ۳  پنل «حمایت های اجتماعی و سالمندی»، «اشتغال، مهارت ورزی و کارآفرینی» و «سالمندی سالم در ایران، چالش‌ها و راهکارها» به همت معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

کد خبر 4734141

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =