یک میلیون و ۳۰۰ هزار کارگاه بیمه شده در کشور وجود دارد

ساوجبلاغ - مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار کارگاه بیمه شده سازمان‌تامین اجتماعی با کد کارگاهی در کشور وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی مظفری بعدازظهر سه شنبه در همایش بزرگداشت روز ایمنی و آتش نشانی ویژه مسئولان ایمنی واحدهای تولیدی و صنعتی که در شهرستان ساوجبلاغ برگزار شد، اظهار کرد: رویکردهای توسعه ای در تمامی جهات به حفظ نیروی انسانی بستگی دارد.

وی ادامه داد: پرسودترین کارگاه ها در سطح بین المللی ایمن ترین ها هستند و این مهم با بهره وری اقتصادی گره خورده است.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: مطالعات سازمان تامین اجتماعی و سازمان بین المللی کار تاکید دارد که سرمایه گذاری در حوزه ایمنی و سلامت کار تا پنج برابر بازگشت سرمایه برای کارفرمایان را به دنبال دارد.

مظفری با تاکید بر توجه به جایگاه بازرس کار در کارگاه ها، واحدهای تولیدی و صنعتی، گفت: مسائلی را گوشزد می کنند که در آینده جلوی بسیاری از حوادث کاری را می گیرد، حوادثی که در خسارت جانی و اجتماعی قابل جبران‌ نیست.

وی افزود: امروز جو ایمنی حاکم بر کارگاه ها مهم است که مشارکت تمامی شاغلان حاضر در کارگاه برای ارتقای سطح ایمنی را می طلبد.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: نباید صرفا منتظر حضور مستمر بازرسان کار برای اعلام نواقص ایمنی در کارگاه ها باشیم، باید سیستم های خود ارزیابی در کارگاه ها را فعال کنیم.

مظفری با اشاره به ضرورت بکارگیری مسئول ایمنی در کارگاه ها مطابق آیین نامه های موجود، گفت: نیروهای متخصص در ایمنی و بهداشت کار به عنوان یک ضرورت در کارگاه ها مطرح است، ارتباط مستقیم مدیران مجموعه با مسئولان ایمنی کارگاه اهمیت بالایی دارد.

وی با اشاره به اهمیت فعالیت شورای عالی حفاظت فنی، گفت: ۶۰  آئین نامه در زمان فعالیت خود به تصویب رسانده است و مواد ذکر شده در آن اکنون‌ به عنوان یکی از مبناهای ساختاری در راستای فرهنگ ایمنی در کارگاه های کشور مورد توجه است.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری با اشاره به رشد خوب بازرسی های مربوط به ایمنی از کارگاه های استان البرز و کاهش آمار حوادث، عنوان کرد: در البرز کیفیت اقدامات و همکاری تشکلات کارگاهی و کارفرمایی در زمینه ایمنی کارگاه ها حاصل شده است.

مظفری با اشاره به اینکه کار بر اساس ابزارهای پایش و نگهداری سیستم های ایمنی به دلیل تحریم ها در برخی کارگاه ها کمی دشوار شده است، افزود: در این‌ میان آموزش نیروهای کارگاهی و بازرسی های مستمر بازرسین موثر است.

وی تاکید کرد: در ایران‌ بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار کارگاه بیمه شده سازمان‌تامین اجتماعی با کد کارگاهی و نزدیک به دو میلیون صنف وجود دارد که تنها بیش از ۸۰۰ بازرس کار در بحث نظارت این مجموعه ها فعال هستند.

مدیرکل بازرسی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد: علت بیش از ۸۰ درصد حوادث کار، رفتارهای غلط در کارگاه ها و محل کار است، به عنوان نمونه اگر نگاهی به حادثه پلاسکو داشته باشیم می بینیم که این اتفاق تلخ نتیجه رفتار غلط یک فرد در ساعت غیراداری ایجاد شد.

مظفری با تاکید بر نگاه سیستمی به موضوع ایمنی در سطح کارگاه ها و واحدهای تولیدی و صنعتی، گفت: در تمامی دنیا خطاها برای رسیدگی به حوادث بر اساس اعلام گزارشات کارگران است و این‌ یک ارزش است که نواقص ایمنی گزارش شود.

کد خبر 4734156

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =