آغاز به کار روایان قصه گو در  استان اصفهان

اصفهان-مدیر کل کانون پرورش فکری اصفهان گفت: بیست و دومین جشنواره‌ قصه‌گویی، مرحله استانی کار خود را در دو بخش قصه‌گویی صحنه‌ای و قصه‌ نود ثانیه‌ای آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اصفهان مهدی قربانی با تشریح جزئیات جشنواره قصه گویی اظهار داشت: آثار رسیده به دبیرخانه‌ جشنواره در مرحله‌ اول توسط داورها بررسی و ارزیابی شدند و آثار منتخب به بخش استانی راه یافتند که این آثار در تاریخ هشتم  و نهممهرماه توسط داورها مورد بررسی قرار می گیرند و از این بین این آثار ۵ اثر برگزیده انتخاب و به بخش منطقه‌ای راه پیدا می کنند.

۴۸ اثر راهی مرحله استانی شد

وی افزود: پس از اعلام فراخوان جشنواره ۹۰ نفر برای سه بخش زنان و مردان، ۱۳۳ نفر در بخش نوجوان و ۱۰ نفر در بخش پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کردند که از میان آنان پس از داوری های انجام شده ۴۸ نفر به مرحله‌ استانی راه یافتند که از این تعداد ۱۰ نفر  در بخش نوجوان، ۵ نفر در بخش پدربزرگ و مادربزرگ‌ها و ۳۳ نفر در بخش زنان و مردان با یکدیگر به رقابت می پردازند.

فعال سازی انجمن قصه گویان نوجوان

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اصفهان به فعالیت هایی که در بخش‌های جنبی جشنواره انجام شده اشاره  کرد و ابراز داشت: یکی از این فعالیت ها، فعال‌سازی انجمن قصه‌گویان نوجوان بود که این انجمن حدود سه ماه است که در استان اصفهان فعال شده است و در این انجمن از وجود استادان خوبی استفاده شده است.

انجام قصه گویی خیابانی برای اولین بار در استان اصفهان

قربانی بیان داشت: فعالیت دوم قصه‌گویی خیابانی بود که برای اولین بار در استان اصفهان انجام شد و مربیان قصه‌گو در جوار دیوارنگاره‌های خیابان‌ها حضور پیدا کردند و به اجرای قصه ها پرداختند.

وی به اجرای بخش جنبی دیگر این جشنواره اشاره و افزود: همچنین براساس برنامه‌ریزی های انجام شده جهت روحیه بخشی به کودکان و نوجوانان گروه های قصه‌گویی در مراکز بهداشتی بیمارستان امام حسین  (ع) و بیمارستان سیدالشهدا (ع) حضور پیدا کردند و به اجرای برنامه پرداختند.

حضور قصه گویان در مناطق محروم شرق استان اصفهان

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اضافه کرد: همچنین حضور قصه‌گویان در مناطق محروم شرق اصفهان بخش جنبی دیگر جشنواره بود که با استقبال کم نظیر کودکان و نوجوانان اصفهانی روبرو شد.

مهدی قربانی به برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی در ارتباط با قصه‌گویی ویژه‌ی مربیان کانون در بخش جنبی جشنواره اشاره کرد و گفت: در این راستا نیز از استادان مجرب دعوت شد تا مربیان شرکت کننده در این دوره های آموزشی بتوانند با آمادگی بیشتری در جشنواره شرکت کنند و سطح علمی و مهارتی خود را نیز ارتقاء دهند.

برگزاری جشنواره قصه گویی با هدف ترویج فرهنگ و ارزش های کهن

وی به لزوم برگزاری جشنواره‌ قصه‌گویی با هدف ترویج فرهنگ و ارزش‌های کهن اشاره کرد و گفت: «قصه‌گویی یکی از فعالیت‌های اصلی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و یکی از روش های مؤثر در انتقال فرهنگ و ارزش‌ها است به گونه ای که اگر پیشینه‌ تاریخی آن را نگاه کنیم اولین قصه‌گوی عالم خداوند متعال است که در قرآن مجید در قالب قصه انواع سرگذشت‌های قوم‌های پیشین را بیان کرده است.

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تصریح کرد: قصه‌گویی سنت دیرینه‌ ایرانی است که از دیرباز در خانواده‌ها به هر بهانه‌ای به خصوص شب‌های بلند زمستان پدربزرگ ها و مادربزرگ‌ها برای بچه‌ها قصه می‌گفتند و در قالب این قصه‌ها نیر بسیاری از ارزش‌های اخلاقی و پندها و به طور کلی آموزش‌های غیرمستقیم به بچه‌ها ارائه می‌دادند.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این جشنواره این است که سنت اصیل و کهن ایرانی را مجدداً بتوانیم احیا کنیم و توجه خانواده‌ها را نسبت به این موضوع بیشتر از قبل جلب کنیم.

مقاله های علمی از بخش های مهم جشنواره

قربانی به بخش مقاله های تخصصی جشنواره نیز اشاره کرد و گفت: یکی از بخش‌های جشنواره، بخش مقاله های علمی است که به صورت فراخوان اعلام شد و مقاله های دریافتی نیز در حوزه‌ موضوعات جشنواره داوری می شوند و از مقاله های کاربردی در کانون استفاده می‌شود و مقالات برتر نیر در نشریات معتبر به چاپ می رسند.

مهلت ارسال قصه های نود ثانیه ای تا دهم مهرماه

وی در خصوص قصه گویی ۹۰ ثانیه‌ای افزود: در قصه‌گویی نود ثانیه‌ای هر شهروند با هر سن و سال و جنسیتی می‌تواند شرکت کند و قصه‌ای را در مدت زمان ۹۰ ثانیه بازگو کند و در سایت کانون بارگذاری کند که این قصه‌ها نیز  به دو صورت داوری می شوند که یک بخش داوری توسط داوران جشنواره صورت می‌گیرد و بخش دیگر انتخاب مردمی آثار است.

مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اظهار داشت: لازم به ذکر است مهلت شرکت در بخش قصه‌گویی ۹۰ ثانیه‌ای تا دهم مهرماه است.

کد خبر 4734182

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =