مشاهده گونه نادر پلیکان پا خاکستری در تالاب «آق گل» ملایر

همدان - پرنده پلیکان پا خاکستری که جزو گونه های آسیب پذیر محسوب می شود در بازدید مدیرکل و معاون فنی حفاظت محیط زیست استان همدان از تالاب آق گل مشاهده و تصویر آن ثبت شد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان؛ این پرنده با طول بدن ۱۶۰تا ۱۸۰ سانتی متر بزرگترین عضو خانواده پلیکان ها است و در ضمیمه I کنوانسیون منع تجارت بین المللی گونه‌های در معرض انقراض معرفی شده و دارای ارزش حفاظتی است.

از مهمترین عوامل تهدید کننده این پرنده در مقیاس بینالمللی می توان از دست دادن، تخریب و تغییر کاربری زیستگاه ها، شکار برای تجارت سنتی منقار، نا امنی ناشی از فعالیت های صیادی و گردشگری، کاهش منابع غذایی ناشی از بهره برداری بیش از حد از ذخایر ماهیان، مسمویت ناشی از آلودگی آبها و برخورد با خطوط انتقال برق را ذکر کرد.

زیستگاه پلیکان پا خاکستری دریاچه ها و تالاب های بزرگ و کم عمق که در حاشیه فاقد پوشش گیاهی هستند و همچنین آبهای ساحلی دارای پناه است.

این پرنده فقط از ماهی تغذیه می کند و تک همسر است و آشیانه اش توده ای حجیم از نی ها، شاخه ها و برگ های گیاهان گاهی به همراه قلوه سنگ ها است.

منطقه شکار ممنوع تالاب آق گل حدود ۸۳۰ هکتار وسعت دارد و در حد فاصل استان های همدان و مرکزی در فاصله ۲۰ کیلومتری شمال شرقی ملایر قرار گرفته و تاکنون ۴۶ گونه از پرندگان ایران در تالاب آق گل مشاهده شده است.

کد خبر 4734205

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =