تعریف «کدهای اخلاق» در پژوهش در دانشگاه شریف

رئیس دانشگاه شریف از تعریف کدهای اخلاق در پژوهش در این دانشگاه خبر داد.

محمود فتوحی در گفتگو با خبرنگار مهر، از تدوین دستورالعمل اخلاق حرفه ای در پژوهش و تعریف کدهای اخلاق در پژوهش در این دانشگاه خبر داد و اظهار کرد: یک دستورالعملی در خصوص اخلاق در پژوهش نوشته ایم که به اساتید و دانشجویان به خصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه شده است.

رئیس دانشگاه شریف افزود: برخی اساتید و یا پژوهشگران پسادکتری از کدهای اخلاقی در پژوهش و یا سوءرفتارهای پژوهشی مطلع نیستند و به همین علت ممکن است شاهد برخی تخلفات در این حوزه باشیم. به همین دلیل تعریف کدهای اخلاقی و مرزبندی در این حوزه حائز اهمیت است.

فتوحی ادامه داد: با توجه به اینکه جمعیت محققین پسادکتری در دانشگاه ها رو به افزایش است و این افراد غالبا ممکن است فارغ التحصیلان دانشگاههای دیگر باشند، بنابراین دانشگاهها باید نسبت به عدم رعایت حقوق مالکیت معنوی پژوهشگران پسا دکتری هوشیار باشند.

وی در ادامه اضافه کرد:به طور مثال پژوهشگر پسا دکتری که از یک دانشگاهی به دانشگاه دیگر آمده، ممکن است نتایج تحقیقات خود در دانشگاه اول را به نام دانشگاه دوم بدون اطلاع دانشگاه اول ثبت کند.

رئیس دانشگاه شریف بیان کرد: بنابراین اگر قرار است پژوهشگر چیزی را منتشر و یا اختراعی را ثبت کند، اگر بخشی از کار در دانشگاه اول انجام شده حتما باید اسم دانشگاه اول را ذکر کند.

فتوحی ادامه داد: یا ممکن است دانشجوی دکتری، کاری که در زمان ارشد در دانشگاه دیگری انجام داده را در دوره دکتری بخواهد ثبت کند که در این صورت حتما باید دانشگاه اول را مطلع و اسم آن را ذکر کند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه پژوهشگران باید منابع تأمین هزینه های پژوهش را به طور شفاف در آثار پژوهشی و گزارش های علمی اعلام کنند، خاطرنشان کرد: تکثیر و انتشار پایان نامه و رساله بدون اخذ مجوز از دانشگاه و همچنین انتشار مقاله یا مقاله استخراج شده از پایان نامه و رساله برای چاپ در نشریات علمی و یا ارائه در کنفرانسها بدون ذکر نام دانشگاه و استادان ممنوع است.

کد خبر 4734288

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =