کشت فراسرزمینی خراسان جنوبی در ۱۲۰۰ هکتار از مزارع کشاورزی اکراین

بیرجند- مدیر امور بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: امسال به عنوان دومین سال کشت فراسرزمینی استان در هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی کشور اکراین انجام شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدعلی بیجاری ظهر سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران استان اظهار داشت: به منظور اجرای طرح کشت فراسرزمینی از سوی وزارت جهاد کشاورزی سه کشور قزاقستان، اکراین و غنا به خراسان جنوبی معرفی شد.

وی بیان کرد: به همین منظور ابتدا وارد قزاقستان شدیم اما بر اساس صحبت ها و مشورت ها در انتها کشور اکراین برای کشت فراسرزمینی انتخاب شد.

مدیر امور بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به انعقاد توافق نامه با شرکت جهاد سبز در سال ۹۶، بیان کرد: از ابتدای سال ۹۷ نیز از ترکیب شش تشکل استان یک شرکت اساسی به نام زرکاران تشکیل و این شرکت به عنوان یک شرکت برون مرزی وارد کشور اکراین شد.

بیجاری با بیان اینکه این شرکت از بهار سال ۹۷ کار خود را آغاز کردند و نخستین کشت فراسرزمینی خود را داشتند، افزود: امسال نیز به عنوان دومین سال کشت را انجام دادند و در این راستا هزار و ۲۰۰ هکتار زمین گرفته شده است.

وی یادآور شد: بر اساس قرارداد منعقد شده ۲۰ درصد سهام مال طرف خارجی، ۱۴ درصد مربوط به بخش برون مرزی شرکت جهاد سبز و ۶۶ شرکت مربوط به شرکت زرکاران استان بوده که در سال جاری سهام شرکت استان به ۸۶ درصد افزایش پیدا کرد.

مدیر امور بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اخذ کارت بازرگانی برای شرکت مجری این طرح، گفت: با دریافت این کارت محصول تولیدی به داخل کشور منتقل و در گام دوم نیز بخشی از تولیدات استان را به اکراین صادر می شود.

بیجاری با بیان اینکه گام دوم کشت فراسرزمینی فرآوری است، بیان کرد: در حال حاضر بیشتر کشت فراسرزمینی شرکت مربوط به کشت آفتابگردان و ذرت  بوده که با راه اندازی کارخانه فرآوری می توانیم بخشی از نیاز روغن و دام استان و کشور را رفع کنیم.

وی، کشت فراسرزمینی را یک تجربه جدید برای استان دانست و گفت: تاکنون تنها سه استان جرأت ورود به این طرح را کرده اند و خراسان جنوبی دومین استانی است که وارد فاز اجرایی آن شده است.

کد خبر 4734291

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =