سود ۱۸ درصدی بانک‌ها هیچ توجیحی برای تولید ندارد

رشت-رئیس سازمان صمت گیلان سود ۱۸ درصدی بانک‌ها در حوزه تولید را توجیح ناپذیر دانست و گفت: بانک‌ های خصوصی به رغم استفاده از منابع مردمی نقشی در حمایت از واحدهای تولیدی ایفا نمی کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، فرهاد دلق پوش پیش از ظهر چهارشنبه در جلسه شورای هماهنگی بانک‌ها در سالن شهید انصاری استان گیلان درباره آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات رونق تولید اظهار کرد: بانک‌ها به عنوان پشتیبان مالی اصلی‌ترین عامل رونق تولید هستند که پرداخت به موقع تسهیلات منجر به حمایت و رونق واحدهای تولیدی می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه سود ۱۸ درصدی بانک‌ها عملا هیچگونه توجیحی برای تولید ندارد، افزود: بانک‌های خصوصی در گیلان علیرغم استفاده از منابع مردمی هیچگونه نقشی در حمایت از رونق واحدهای تولیدی ندارند.

دلق پوش میانگین جذب تسهیلات در سال ۹۶ را بیش از ۶۴ درصد عنوان کرد و ادامه داد: ۶۱۹ طرح به بانک ها معرفی شد که ۱۱۵ طرح در زمینه رونق تولید، ۴۵۵ طرح در حوزه جهاد کشاورزی و ۲۹ طرح از سوی میراث فرهنگی بوده که مجموع پرداخت تسهیلات ۷۹۵ میلیارد تومان است.

رئیس سازمان صمت گیلان با اشاره به برخی تخلفات بانک‌ها گفت: برخی از بانک‌های عامل تسهیلات پرداختی سال‌های قبل را به عنوان تسهیلات پرداختی امسال لحاظ کرده و این موضوع با آیین نامه اجرای طرح رونق تولید مغایرت دارد.

دلق پوش به عدم پذیرش محل اجرای طرح به عنوان وثیقه برای واحدهای تولیدی اشاره کرد و افزود: بانک‌های عامل در پرداخت تسهیلات جدید از بدهی قبلی واحدهای تولیدی کسر می کنند و از سوی  دیگر درخواست وجه التزام و ضبط بخشی از تسهیلات به عنوان سپرده کرده که این اقدام تخلف محسوب می شود.

عملکرد سلیقه‌ای برخی بانک ها در بازپرداخت تسهیلات 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان ادامه داد: برخی از بانک‌های عامل به صورت سلیقه ای نسبت به بازپرداخت و مصرف تسهیلات و نیز سرمایه در گردش عمل می کند که باید در این زمینه نیز اقدامات لازم انجام شود.

وی با بیان اینکه هزینه بالای تامین اجتماعی سبب شده تعدادی از واحدها از بیمه کردن پرسنل منصرف شوند، افزود: تعدادی از واحدها نیز پس از دریافت تسهیلات فعالیت تولیدی ندارند و تعدادی نیز اسناد هزینه کرد تسهیلات را هنوز ارائه نکرده اند.

دلق پوش با اشاره به اینکه برخی بانک‌ها با استعلام از ادارات دارایی و تامین اجتماعی در هنگام پرداخت تسهیلات دستگاه‌های مذکور با مسدود نمودن حساب متقاضیان نسبت به دریافت بدهی خود اقدام می کنند، گفت: بانک‌های باید در راستای کاهش تخلفات و انحرافات به تکالیف خود عمل کنند.

کد خبر 4735143

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =