امروز دغدغه مردم فعالیت های عمرانی بزرگ نیست

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران با بیان این مطلب که امروز دغدغه مردم فعالیت های عمرانی بزرگ نیست، گفت: کاهش ترافیک، بهسازی پیاده روها و رفع آلودگی هوا اولویت های شهروندان است.

به گزارش خبرنگار مهر، صفا صبوری دیلمی معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، در دومین نشست اجلاس شهرداران نواحی شهرداری تهران گفت: در حال حاضر ۷۰ پروژه عمرانی بزرگ در سطح شهر تهران داریم که از بسیاری از پروژه های قدیمی بزرگ‌تر و جدی تر است.

وی تاکید کرد: ما به متوسط در ۲ سال گذشته بیش از متوسط ۳۰ سال و حتی ۱۲ سال گذشته کار کرده ایم و این که شهرداری فعالیت عمرانی انجام نمی دهد یک شایعه است.

معاون شهردار تهران افزود: یکی از دغدغه هایمان نگهداری از معابر شهر است. تهران ۱۱۰ میلیون متر مربع معبر آسفالت دارد. اگر عمر آسفالت در تهران ۱۰ سال باشد، یک دهم آن سالانه باید ترمیم شود. اگر این آسفالت تقریبا به ضخامت ۷ سانتی متر باشد، ۱/۳ میلیون تن باید آسفالت استفاده شود.

صبوری ادامه داد: ۳۲۰ میلیارد تومان اعتبار آسفالت تهران است و با قیمت بخش خصوصی ۸۵۰ میلیارد تومان هزینه می شود. شهرداری تهران سه کارخانه آسفالت داشته است که هر کدام در ساعت ۲۵۰ تن تولید آسفالت دارند. متوسط تولید این کارخانجات در سال های ۹۵ تا ۹۷، روزانه کمتر از ۲۰۰ تن بوده است. اتلاف منابع به این معنا است. تولید آسفالت را افزایش دادیم و در حال حاضر تولید آسفالت شهرداری به قیمت خرید آسفالت از بخش خصوصی در سال ۹۵ است.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران عنوان کرد: اولویت های اول مردم ساخت و سازهای مختلف نیست. مردم کاهش ترافیک، بهسازی پیاده رو ها و رفع آلودگی هوا را از مدیریت شهری می خواهند.  

صبوری با اشاره یه اینکه پیاده رو باید اولویت ما در شهر باشد، افزود: اگر شهروندان معبر خوبی برای تردد داشته باشند، استقبال خوبی خواهند داشت. برخی از پیاده روها سنگ های گران قیمت دارند ولی تردد شهروندان را با مشکل مواجه کرده اند. در صورتی که پیاده روهای بسیاری از کشورهای اروپایی بتنی هستند.  

محسن پورسید آقایی نیز با اشاره به اینکه رویکرد اصلی شهرداری تهران پروژه های عمرانی نیست، گفت: شهر محل زندگی انسان ها است. اصولی ترین‌کاری که باید صورت بگیرد انسان محور بودن شهر است. باید به پروژه های عمرانی که باعث دردسر مردم شده، رسیدگی شود. اما در این دوره قصد نداریم مثل دوره قبل پل، تونل و... بسازیم.  

وی افزود: انسان‌محور شدن یعنی افراد پیاده راحت تر در این شهر زندگی کنند. باید میل استفاده از خودرو را کاهش دهیم. در سطح کلان اقداماتی مثل لغو طرح زوج و فرد، تکمیل رینگ معاینه فنی، ضابطه مند کردن تاکسی های اینترنتی و ... انجام شده است. ولی برای کاهش خودرو باید حرکت انسان را در شهر آسان کنیم.  

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران افزود: باید امکان تردد انسان ها را آسان کرده و پیاده روی را افزایش دهیم. امروز در هیچ یک از خیابان های تهران خانمی با کالسکه نمی تواند به راحتی تردد کند. نظارت بر این بخش ها با شهرداران نواحی است. ما به یک نهضت پیاده رو سازی نیاز داریم.

پورسید آقایی با بیان اینکه بخش زیادی از پیاده روها به کارگاه های ساختمانی اختصاص یافته است، تصریح کرد: شهردار محترم تهران در دو ماه گذشته بارها تاکید کرده اند، کارگاه های عمرانی از سطح پیاده روها جمع شود و در این خصوص شهرداران نواحی می توانند بهترین عملکرد را داشته باشند.

وی در خصوص افزایش ظرفیت مسافربری مترو گفت: ظرفیت مسافربری مترو تهران از زمان تاسیس تا سال گذشته روزانه هزار و ۳۵۰ قطار بوده است، اما از سال گذشته تا امسال به ۲ هزار و ۱۰۰ قطار در روز رسیده است و در این یک سال ۵۴ درصد افزایش داشته است. در واقع مترو به اندازه ۱۰ سال پیشرفته داشته است. اما مسافران مترو به دلیل مشکلات پیاده روها افزایش چندانی نداشته است‌.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران تاکید کرد: شهر تهران باید انسان محور باشد. برای انسان محور شدن باید نهضت پیاده روی و دوچرخه سواری را راه اندازی کنیم و راه کاهش خودرو در گرو اقدامات شهرداران نواحی است.

مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان ها  هم در دومین اجلاس شهرداران نواحی  گفت: در بحث شفافیت، علی رغم اقدامات مثبت بسیار، مشکلات بسیاری داریم و نتوانستیم هنوز جایگاه مناسبی را در سطح بین المللی کسب کنیم.  

این عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: ما در  این دوره مدیریت شهری توفیقات بسیاری به دست آوردیم اما برخی مسائل مانند شفاف سازی هنوز نیاز به ورود جدی تری دارد.

وی افزود: مشارکت به این معنا است که بتوانیم‌ مواردی را به وجود آوردیم که هر کسی که در این شهر زندگی کند نسبت به شهر احساس تعلق کند و مشارکت داشته باشد. بحث مشارکت در تصمیم گیری ها، انتخابات، سازمان های مردم نهاد و ... هر جا مشارکت شکل گرفته است توانستیم توفیقات بزرگی کسب کنیم.

الویری گفت: اگر واقعا مسیر مشارکت را درست پیش برویم کوه ها جا به جا می شود و اتفاق های عظیم شکل می گیرد.

وی تاکید کرد: می توانیم با برنامه ریزی خوب این مشارکت ها را به کار بگیریم و مشارکت های مردمی‌می تواند به کمک ما بیاید. بهتری محلی که پیوند این زنجیر است نواحی شهرداری است و شهرداران نواحی می توانند در حوزه های مختلفی مشارکت های مردمی را به وجود آورند.

این عضو شورای شهر تهران در خاتمه گفت: تابلو و نماد عملکرد شهرداری در شهرداری های نواحی شکل می گیرد چرا که عملکرد شهرداری در نواحی به خوبی دیده می شود.

 شاپور رستمی معاون شهردار تهران در این اجلاس گفت: این اجلاس در واقع یک حلقه بین مدیریت اجرایی شهری و بخش ستادی شهرداری تهران است که در این مدت توانستیم مشکلات بسیاری را از این طریق رفع کنیم.  

وی با اشاره به اینکه زحمات شهرداران نواحی بر کسی پوشیده نیست، افزود: نظافت و چهره شهر گویای زحمات بی شائبه شهرداران نواحی است. یکی از نگاه شهردار تهران و معاونان شهردار معطوف به عملکرد و وظایف شهرداران نواحی است.

رستمی با اشاره به لزوم تکریم شهروندان توسط شهرداران نواحی و مناطق عنوان کرد: شهرداران نواحی اولین سطح از مدیریت شهری هستند که به طور مستقیم با شهروندان در ارتباط اند. اصلی ترین چهره مسئولین شهری را شهرداران نواحی به شهروندان نشان می دهد و از این رو آن ها معرف تمام شهر و مدیریت شهری هستند.

رستمی با درخواست از شهرداران مناطق مبنی بر حضور و گشت زنی همراه با شهرداران نواحی در سطح شهر عنوان کرد: باید در آغاز روز شهری تمیز را در اختیار شهروندان قرار دهیم و برنامه ریزی ها به گونه ای انجام شود که هماهنگی های لازم به موقع صورت گیرد.

وی با اشاره به تماس شهروندان با سامانه ۱۳۷ تصریح کرد: نظافت شهر، لایروبی انهار، ساماندهی دستفروشان و آبیاری فضای سبز در صدر درخواست های شهروندان به سامانه ۱۳۷ است. ارتباطات مردمی به ما می گوید، درخواست های مردم در این موارد اولویت دارد.

معاون امور مناطق شهرداری تهران تصریح کرد: باید در خصوص حوادث طبیعی و غیرطبیعی آمادگی لازم را داشته باشیم. سال گذشته بسیاری از شهرهای کشور در سیل غافلگیر شدند، اما شهرداری تهران به دلیل اقدامات به موقعی که انجام داده بود با مشکلی مواجه نشد. از شهرداران نوحی و مناطق درخواست دارم امسال هم با لایروبی به موقع انهار از به وجود آمدن چنین مشکلاتی پیشگیری کنند.

کد خبر 4735247

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 7 =