کلینیک داوری رقابت‌های آزمایشی المپیک ۲۰۲۰ برگزار شد

کلینیک داوری رقابت‌های کشتی آزمایشی المپیک با حضور سه داور المپیکی کشورمان در شهر توکیو برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد ابراهیم امامی داور المپیکی کشورمان در مورد موارد مطرح شده در این کلینیک گفت: کلینیک داوران رقابت‌های کشتی آزمایشی المپیک توکیو با حضور ۲۷ داور المپیکی از جمله من، محمد مصلایی پور و نیما صادقی در شهر توکیو ژاپن برگزار شد.

در این کلینیک که با تدریس آنتونیو سیلوستری رئیس کمیسیون داوران اتحادیه جهانی و با حضور سایتو دیگر مدرس اتحادیه جهانی از کشور ژاپن برگزار شد، نکات مهمی از قوانین که مقرر است در المپیک ۲۰۲۰  اجرا شود با نمایش گزیده ای از مسابقات  کشتی قهرمانی جهان در  قزاقستان و مسابقات قاره های مختلف  تشریح شد.

مهمترین موارد مطرح شده در این کلاس فشرده  آموزشی به شرح ذیل است:

- جاگیری به موقع و مناسب داوران  به هنگام اجرای فن از مواردی است که مدرسین اتحادیه جهانی کشتی در مسابقات مختلف کشتی  برای آن اهمیت  ویژه ای قائل هستند.

- اقتدار داوران در اعلام رای بسیار حائز اهمیت است و نباید با دادن هر امتیازی، داور وسط بلافاصله به رئیس تشک نگاه کند، بلکه در موقعیت مناسب می توان از طریق اسکوربرد از تایید امتیاز نهایی مطلع شد.

- اجرای فنون پرتابی که مدافع به حالت خطر نرود، در شرایطی دو امتیاز برای مجری فن در بر خواهد داشت که حتما مدافع بر روی تشک با سینه و یا پهلو فرود بیاید.

- خروج هر یک از کشتی گیران از منطقه زون به بیرون از تشک (منطقه حفاظت) در صورتی که عمدی باشد و بتوان بعنوان فرار از تشک محسوب کرد، کشتی گیر مدافع علاوه بر گرفتن یک اخطار (o) با از دست دادن امتیاز (یک امتیاز در رشته کشتی آزاد و دو امتیاز در کشتی فرنگی) مجازات خواهد شد.

- در صورت مشاهده فرار از فن باید داور وسط در فرصت مناسب کشتی را قطع نماید و به کشتی گیر خاطی تذکر بدهد، در صورت تکرار کشتی گیر مدافع با  اخطار و امتیاز مجازات خواهد شد.

- اجرای قوانین و مقررات داوری توسط داوران بایستی با دقت نظر، آرامش کامل و بدون استرس باشد که این امر برای مدرسین اتحادیه جهانی کشتی بسیار حائز اهمیت است.

- جلوگیری از اجرای فنون خطا و دادن تذکر به موقع توسط داور وسط به کشتی گیر خاطی بسیار مهم است.

اجرای فن زیبا در کشتی آزاد و فرنگی که منجر شود مدافع پس از چرخش کامل، مستقیما به خطر برود دارای پنج امتیاز است و داوران باید نسبت به  تشخیص اجرای فن ۵ امتیازی و ۴ امتیازی دقت لازم را داشته باشند.

- نکته تاکیدی برای روسای تشک اینست که در اثر اشتباه رای داور و قاضی، رئیس تشک می بایست پس از قطع به موقع کشتی و در هنگام مشورت، از جایش بلند شده و نظر قطعی خود را برای اصلاح رای  به آنان اعلام کند.

- اتحادیه جهانی کشتی به دنبال آن است برای مدیریت بهتر در رقابت های کشتی، کلاس تخصصی روسای تشک را پیش از آغاز بازی های المپیک،  برای منتخبین داوری در جایگاه رییس تشک برگزار کند.

کد خبر 4735825

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =