۲۱۴۳ مورد عملیات آتش نشانی در قزوین انجام شد

قزوین- معاون عملیات سازمان آتش نشانی شهرداری قزوین گفت: در نیمه اول سال جاری دو هزارو ۱۴۳ فقره عملیات امداد و نجات واطفای حریق در شهر قزوین انجام شد.

قدیر موسی خانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: در شش ماهه امسال تعداد دو هزار و ۱۴۳ مورد عملیات امداد و نجات و اطفای حریق در ماموریت های محوله صورت گرفت.

وی افزود: از حوادث اعلام شده تعداد یک هزار و ۳۲۸ مورد از عملیات مربوط به آتش سوزی بود و مابقی حوادث سوانح جاده ای، افکن چاه، نجات غریق و حوادث آسانسور بود.

موسی خانی تصریح کرد: همچنین در سال جاری ۸۰۰ حریق در مراتع و باغات شهرستان قزوین رخ داد که ماموران آتش نشانی وارد عملیات شدند و برای اطفاء اقدام کردند.

وی اظهارداشت: همچنین ۱۱۰ حریق منزل، خودرو و واحدهای صنعتی در نیمه اول امسال به سازمان آتش نشانی اعلام شد و ماموران وارد عملیات امدادی و اطفای حریق شدند.

برگزاری ۱۰ مانور در شهر قزوین

معاون عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین یادآورشد: از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۱۰ مانور آتش نشانی و امداد و نجات در مناطق مختلف استان برگزار شده است تا مهارت نیروها و آمادگی مردم ارزیابی شود.

موسی خانی بیان کرد: برگزاری مانورها موجب می شود ماموران آتش نشانی هم با فضای برجها و نوع عملیات در ساختمان های بلند مرتبه در حوادث به صورت عملی آشنا شوند و مردم نیز در فضای واقعی قرار گیرند و آمادگی خود را تقویت کنند.

وی بیان کرد: چون این مکان ها بزرگ است و ریسک بالایی دارد باید همه آماده باشیم و هماهنگی با سازمان های آتش نشانی، نهادها و مدیریت بحران، نیروهای امدادی، اورژانس و هلال احمر مهم است.

موسی خانی اضافه کرد: این مانورها با آموزش ساکنان همراه است و در حین عملیات به ساکنان برجها هم توصیه های لازم را منتقل می کنیم تا مردم هم با این فضا آشنا شوند و تا پایان سال این مانورها ادامه دارد.

آموزش ساکنان برج ها در قزوین ادامه دارد

معاون عملیات سازمان آتش نشانی شهرداری قزوین یادآورشد: برنامه های آموزش در همه برج های بلند مرتبه استان اجرا می شود و در سطح شهر قزوین همه ساکنان باید آموزش ها را فرا بگیرند و برای حوادثی مانند حریق، سیل و زلزله آماده باشند.

موسی خانی تصریح کرد: باید آموزش های ما کاربردی باشد و بتوانیم به شهروندان یاد دهیم چگونه به همدیگر و خانواده خود و سازمان آتش نشانی کمک کنند و همراه ما باشند لذا در این راستا تا پایان سال ۱۵ مانور دیگر در اماکن مختلف اداری، عمومی، تجاری، تجمعی ومسکونی و شرکت های صنعتی برگزار خواهد شد.

وی بیان کرد: در شهرهایی که بلند مرتبه سازی در آنها وجود دارد لازم است حتما ساختمان ها به برخی تجهیزات اطفای حریق و هشدار ایمنی مجهز شوند و کپسول آتش نشانی داشته باشند تا آسیب ها به حداقل برسد.

معاون عملیات سازمان آتش نشانی در خصوص کمبودهای تجهیزاتی سازمان هم یادآورشد: نردبان های بلند در دنیا ۱۰۰ متری است که همان ها هم نمی توانند همه عملیات را پوشش دهند ولی ما در قزوین به حداقل دو دستگاه نردبان ۵۵ متری نیازمندیم که قرار است تا دو سال آینده خریداری شود.

وی بیان کرد: در حوزه پیشگیری باید آموزش ساکنان ساختمانهای بلند جدی گرفته شود و در کنار آن، ساختمانها بلند به پله های اضطراری، سیستم اطفای حریق و اعلام اتوماتیک حریق بویزه در پارکینگ و کپسول های آتش نشانی مجهز شوند.

موسی خانی اضافه کرد: پس از برگزاری مانورهای امدادی مشکلاتی که در واحدهای مسکونی دیده شده به هیئت مدیره تذکر داده می شود تا برای رفع نواقص اقدام فنی صورت گیرد.
 

کد خبر 4735903

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =