نخبگان قرآنی باید با ایده‌های خود به رفع مشکلات کشور کمک کنند

اصفهان - عضو هیئت امنای بنیاد مسابقات قرآن کریم گفت: نباید جای فعالان قرآنی در میان مردم مردم خالی باشد بلکه نخبگان قرآنی باید با ایده‌های خود به رفع مشکلات کشور کمک کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی زمانیان پیش از ظهر پنج شنبه در اختتامیه چهل و دومین دوره مسابقات قرآن کریم با طرح این سوال که پس از اختتامیه چهل و دومین مسابقات ملی قرآن کریم رسالت اجتماعی جامعه قرآنی کشور چیست، اظهار داشت: این موضوع در طول سال‌های گذشته کمتر مورد توجه قرار گرفته است به نوعی که از سوی جامعه مخاطب و شورای قرآنی کشور انتقادات جدی به سمت ما ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه بررسی اجتماعی در ارتباط با شیوه برگزاری رویدادهای معتبر بین‌المللی در دبیرخانه و مجموعه بنیاد قرآن در طول دو سال گذشته مورد بررسی قرار گرفته است، ابراز داشت: از نکات بسیار متمایز در رویدادهای معتبر بین‌المللی و مسابقاتی که به شیوه فعلی در جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود نوع نگاه ما به نقطه انتهایی برگزاری مسابقات است.

عضو هیئت امنای بنیاد مسابقات قرآن کریم ادامه داد: در تمامی دنیا زمانی که چنین رویدادهای گسترده‌ای برگزار می‌شود، روز اختتامیه نقطه شروع فعالیت‌های اجتماعی و حرکت‌های بین‌المللی به سمت ایجاد یک جریان‌سازی بزرگ در سمت جامعه ما مخاطب است.

اختتامیه مسابقات قران کریم نباید روز پایان دیدار فعالان قرآنی باشد

وی ادامه داد: این در حالی  است که در جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با شیوه‌های برنامه‌ریزی مسابقات خود به نوعی برخورد کرده‌ایم که اختتامیه روز پایان دیدار مسئولان برگزاری مسابقات و متسابقین و فعالان قرآنی با یکدیگر است.

زمانیان گفت: اگر انتظار داریم که مردم برای مشاهده مسابقات قرآنی در این مکان حضور داشته باشند باید قرآن به شکل عملی در زندگی آنها پیاده شود بدین معنا که مردم از برگزیدگان و نخبگان قرآنی کشور انتظار دارند که در حل مسائل کشور به آنها کمک کند.

جامعه قرآنی خود را درگیر مسائل اجتماعی مردم نمی‌کند

وی اضافه  کرد: این در حالی است که متاسفانه در طول سال‌های گذشته با این پدیده مواجه هستیم که جامعه قرآنی خود را درگیر مسائل اجتماعی مردم نمی‌کند و باید این روند را اصلاح کنیم.

عضو هیئت امنای بنیاد مسابقات قرآن کریم تصریح کرد: از امروز که در این رویداد باشکوه اختتامیه مسابقات ملی قرآن کریم  در خدمت مردم هستیم نوع نگاه جامعه به افراد قرآنی متفاوت خواهد بود.

وی خطاب به جامعه قرآنی گفت: شما تنها یک قاری و حافظ قرآن نیستید بلکه بخش‌هایی از سرمایه اجتماعی نظام هستید که جامعه انتظار دارد بتوانید در تحقق بخشی از حرکت‌های اجتماعی به آنها کمک کنید و کانون‌های مرجعیت اجتماعی شده و در  رفع مسائل عمومی کشور به مردم کمک کنید.

وی با بیان اینکه این امر رسالت فراموش شده نخبگان اجتماعی است که به آن کمتر توجه شده است، گفت: مردم در مسائل و مشکلات خود انتظار دارند که از نخبگان قرآنی کمک بگیرند اما اکنون متاسفانه زمانی که یک حادثه رخ می‌دهد نخبگان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی به کمک مردم خرج می‌شتابند و در این میان نباید جای نخبگان قرآنی در میان مردم مردم خالی باشد.

نخبگان قرآنی از نقش و رسالت خود در حل مسائل اختصاصی جامعه غافل نشوند

زمانیان با اشاره به اینکه پس از ۴۰ دوره برگزاری مسابقات قرآن کم توجهی مسئولان برگزار کننده به چنین موضوعی دامن زده است، عنوان کرد: برگزیدگان مسابقات قرآنی باید توجه داشته باشند که توجه رسانه‌ها از امروز به شما متفاوت از گذشته شده است و بر این اساس نباید از نقش و رسالت خود را در حل مسائل اختصاصی جامعه غافل شوید.

وی اضافه کرد:  متاسفانه نگاه ما به جامعه قرآنی بسیار محدود است به نوعی که جامعه قرآنی را شرکت کنندگان ادوار مختلف مسابقات قرآنی در سطح سازمان اوقاف و دستگاه‌های دیگر می‌دانیم در حالی که باید به یاد داشته باشیم که گسترده‌ترین جامعه‌ای مخاطب را به شکل بالقوه در اختیار داریم و باید لایه‌های مختلف اجتماعی را نیز در این امر خیر وارد کنیم.

عضو هیئت امنای بنیاد مسابقات قرآن کریم تاکید کرد: باید این مسئولیت را برای خودمان باور کنیم که در قبال تک‌تک آحاد امت اسلامی و آحاد ملت ایران بسیار کم کاری کرده‌ایم.

از ظرفیت هنر برای انتقال مفاهیم قرآنی استفاده کنیم

وی با بیان اینکه کارهای مبتنی بر نوآوری‌های قرآنی را در کشور کمتر مورد توجه قرار گرفته است، گفت: ما کمتر به آثار هنری که می‌تواند پیام‌آور آیات نورانی قرآن باشد توجه کرده‌ایم و باید به نوعی برنامه‌ریزی کنیم که از ظرفیت هنر برای انتقال مفاهیم قرآنی استفاده کنیم.

زمانیان گفت: باید باید به زمانی برگردیم که قاریان قرآنی اسوه‌های جامعه ما بودند و به جایی برسیم که قبل از اینکه افرادی مانند شهید حسنی به عنوان الگوهای قرآنی جامعه در منا به شهادت برسند آنها را بشناسیم و سیره آنها در جامعه فرهنگ ساز باشد.

کد خبر 4735954

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =