حمایت دستگاه قضایی از کودکان آسیب دیده اجتماعی در کرمانشاه

کرمانشاه- رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه از حمایت دستگاه قضایی از کودکان آسیب دیده خبر داد و گفت: در اعمال سیاست و حمایت از کودکان و نوجوانان بزهکار و بزه‌دیده حمایت و همراهی خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، پرویز توسلی زاده امروز پنجشنبه در دوازدهمین همایش کنفرانس تخصصی حقوق کودک که در استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: قانون گذار در بخش قوانین ماهیتی در حوزه جرم و مجازات بلوغ را شرط مسئولیت کیفری دانسته است.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه افزود: در بخش آیین دادرسی کیفری و حقوق جزای اختصاصی در جایی که اطفال و نوجوانان بزهکار هستند، رسیدن به بلوغ شرعی شرط مسئولیت کیفری برای آنها است و در جایی هم که بزه دیده هستند اقدامات حمایتی مثبتی برای دفاع اجتماعی و مصلحت جامعه و کودک برای آنها در نظر گرفته شده است.

وی خاطر نشان کرد: در قانون مجازات اسلامی سال ۹۲ قانونگذار در ماده ۸۸ برای کسانی که در زمان ارتکاب جرم بین ۹ تا ۱۵ سال باشند، مجازات ها و اقدامات تحمیلی خاص را پیش بینی کرده است.

توسلی زاده با بیان اینکه نگاه قانونگذار به کودکان نگاه حمایتی است، گفت: قانون گذار به منظور حمایت از اطفال به قضات اجازه داده است بر خلاف قاعده فراغ دادرسی در احکام قطعی خود هم تجدید نظر کند.

وی ادامه داد: همچنین برای اعمال مجازات اطفال که مرتکب جرائم مستوجب حد و قصاص شده اند اجازه داده است مجازات دیگری مساعد با احوالات آنها جایگزین شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: در قوانین شکلی، قانونگذار به منظور اجتناب از آسیب دیدگی هرچه بیشتر اطفال و نوجوانان گفته است که تحقیقات این افراد مستقیماً توسط دادگاه صورت بگیرد.

توسلی زاده اظهار داشت: در ماده ۲۸۷ این قانون برای افراد زیر ۱۵ سال ذکور و اناث اجازه صدور قرار تامین نداده است بلکه گفته است به اولیا و سرپرستان سپرده شود.

وی حمایت های پسا کیفری را یکی از مسائل اصلی و اولویت ها عنوان کرد و گفت: پس از تعیین تکلیف کیفری وضعیت اطفال و نوجوانان بسیار حائز اهمیت است که حتماً باید مورد حمایت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی قرار بگیرند.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه ابراز داشت : در اعمال سیاست و حمایت از کودکان و نوجوانان بزهکار و  بزه‌دیده حمایت و همراهی خواهیم کرد و امیدواریم خروجی این جلسات این باشد که از اطفال و کودکان در مقابل آسیب‌های اجتماعی، بزه کاری و بزه‌دیدگی حمایت شود.

کد خبر 4736110

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =