تمسک به اصل ولایت ائمه باعث پذیرش اعمال در نزد پروردگار است

کاشان - یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: داشتن ولایت و محبت ائمه باعث پذیرش اعمال در نزد پروردگار است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام ناصر رفیعی شامگاه پنج شنبه در جمع عزاداران حضرت رقیه(س) حسینیه نخل کاشان با بیان اینکه قبولی یک عمل جدا از صحیح بودن آن است، اظهار داشت: در روایات اسلامی بجای کثرت عمل به قبولی آن عمل نزد پرودرگار اهمیت داده شده است هرچند که آن عمل جزئی باشد.

وی با بیان اینکه اعمالی که انسان ها انجام می دهند به شرط داشتن چهار خصوصیت مورد قبول پروردگار قرار می گیرد، افزود: اولین شرط قبولی اعمال این است که انجام آن عمل بدون منت باشد.

۶ نوع منتی که موجب ابطال اعمال می شود

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه ۶ نوع منت داریم که باعث ابطال اعمال ما می شود، ابراز داشت: منت بر خدا، پیامبر و ائمه معصوم، منت بر خانواده، فقیر و منت بر شاگرد جز این شش دسته هستند.

وی افزود: فردی که بر پدر و مادر و خواهر و برادر خود منت می گذارد علاوه بر اینکه رحمت خدا شامل وی نمی شود دعایش نیز مستجاب نمی شود.

رفیعی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره بر سه اثر دیگر منت گذاشتن بر خانواده در زندگی انسان اظهار داشت: چنین فردی علاوه بر نزدیک شدن به جهنم، ملعون دنیا و آخرت هم می شود.

وی با اشاره به شروط دوم و سوم قبولی اعمال در نزد پروردگار ابراز داشت: تقوا و اخلاص نقش موثری در اعمال انسان ها دارد به نحوی که این دو خصلت باعث خویشتن داری و همچنین داشتن انگیزه الهی برای انجام اعمال می شود.

ولایت مهمترین شرط قبولی اعمال است

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ولایت چهارمین و مهمترین شرط قبولی اعمال است، افزود: روایات اسلامی تصریح می کند که اسلام بر مبنای پنج پایه نماز، روزه، زکات، حج و ولایت فقیه است که در این بین چهار مورد اولی دارای تخفیف است ولی ولایت و محبت به ائمه هیچ تخفیفی ندارد و این مهم باید در وجود هر انسان مومنی به میزان کامل متبلور شود.

کد خبر 4736337

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =