لغزش و رانش در جنگل های هیرکانی مشکل زاست

نوشهر - معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها، لغزش و رانش را از مشکلات جنگل های هیرکانی است و باید ساختار جنگل ها راحفظ کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، خسرو شهبازی که در جمع مسئولان اداره کل منابع طبیعی استان مازندران-نوشهر در محل این اداره کل سخن می گفت ، با اشاره به اهمیت جنگلهای هیرکانی اظهار داشت : لغزش و رانش در جنگلهای شمال کشور وجود دارد و باید به سمت و سویی حرکت کنیم تا بتوانیم ساختار جنگلهای هیرکانی را حفظ کنیم.

معاون آبخیزداری سازمان جنگلها ادامه داد: ایران در کمربند خشک جهان قرار دارد و با اجرای پروژه های آبخیزداری می بایست قطرات باران را حفظ و ذخیره سازی کنیم تا ضمن کمک به ایجاد پوشش گیاهی ،مدت زمان ذخیره سازی آب را با این پروژه ها طولانی تر کنیم.

این مقام سازمان جنگلها درخصوص بروز آفات و بیماری های درجنگلها خاطر نشان کرد : آفت و آلودگی هایی که در برخی درختان دچار شدند نیاز به مبارزه بیولوژیکی در جهت از بین بردن آفات دارد.

وی به گیاه پزشکان توصیه کرد با وقت بیشتر برای شناسایی آفات از مراحل اولیه ، چرخه حیات آفات مشخص شود و کنترل بیولوژیکی صورت گیرد.

معاون سازمان جنگلها همچنین بر لزوم فرهنگ سازی درمنابع طبیعی تأکید کرد و آن را لازمه شناخت بیشتر مردم با اهمیت و جایگاه منابع طبیعی دانست.

در این نشست مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران-نوشهر خلاصه یی از عملکرد این اداره را دربخش های مختلف بیان کرد.

عبدالرضا سنگاری گفت: امسال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی مبلغ ۲۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای اجرای پروژه های بیولوژیکی و بیومکانیکی تخصیص یافت که می تواند مشکلات حوزه های منابع طبیعی را در جلوگیری از سیلاب و تثبیت پوشش گیاهی فراهم سازد.

اداره کل منابع طبیعی نوشهر حدود ۶۰۰ هزار هکتار عرصه های جنگلی و مرتعی را در غرب مازندران تحت پوشش دارد.

کد خبر 4736576

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =