مخالف تشکیل مهدهای طبیعت هستیم/خلوت کودکان آسیب زاست

مدیرکل بهزیستی فارس، گفت: با تشکیل و ادامه کار مهدها و مدارس طبیعت مخالف هستیم زیرا اعتقاد داریم آموزش کودکان باید چند وجهی باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، عصر یکشنبه در آستانه هفته ملی و روز جهانی کودک، مرتضی موسوی در نشستی خبری که کلیدواژگان آن بیشتر بار منفی داشت به اعلام آمارهایی درخصوص کودک آزاری، کودکان کار، کودکان خیابانی، کودک همسری، کودکان بیوه و... پرداخت.

وی در پاسخ به خبرنگار مهر مبنی بر اینکه موضع بهزیستی درخصوص جلوگیری از فعالیت مدارس و مهدهای طبیعت چیست، گفت: ما با وجود مهدهای یک بعدی مخالفیم زیرا بر اساس استانداردهای آموزشی کودک سازمان بهزیستی به عنوان متولی خدمات اجتماعی بر اساس رشد جامعه به کودک می نگرد.

موسوی با تاکید بر اینکه در آموزش کودکان باید به همه آنچه نیاز این بخش از جامعه است توجه داشت، افزود: یکی از عوامل آموزش، ارتباط کودک و نحوه تعامل او با محیط پیرامونی است.

مدیرکل بهزیستی فارس، ادامه داد: یک محیط کامل برای کودک دارای تمامی جوانب از جمله توجه به حقوق حیوانات، طبیعت، محیط زیست، روابط اجتماعی و سایر ملزومات است.

وی با تصریح اینکه بهزیستی، مدارس و مهدهای صرفا تحت عنوان طبیعت را کامل نمی داند، عنوان کرد: با وجود آموزش های تک بعدی این مراکز در آینده قطعا جامعه از لحاظ آموزش کودکان با چالش روبه رو می شد.

مخالف مهدکودک تک بُعدی هستیم

موسوی با این حال فضای سبز، فرهنگ زیستن در محیط، مصرف آب و... را یک ضرورت برای آموزش کودکان برشمرد و افزود: باور ما این است که یکی از آموزش های دوران کودکی توجه به اکوسیستم و محیط زیست و شیوه زندگی موفق در این محیط است، اما مخالف مدرسه و مهد تک بعدی بدین شیوه هستیم.

وی در ادامه با بیان اینکه بر اساس استانداردهای جهانی سن کودکی تا زیر 18 سال می باشد و با توجه به شرایط روحی و جسمی، کودکی یکی از مقاطع حساس زندگی هر انسانی است، ادامه داد: برخورداری از اوقافت فراغت، بهداشت، حق سوادآموزی، بهداشت روانی، مهارت فردی و اجتماعی در این مقطع بسیار حساس است.

مدیرکل بهزیستی فارس با تاکید بر اینکه ایران هم از اعضای فعال کنوانسیون حقوق کودکان سازمان ملل به شمار می رود و نگاه جامعه ایرانی اسلامی به این بخش از جامعه معطوف است، تصریح کرد: با توجه به شرایط کنونی که در مرحله گذار از سنت به مدرنیته به سر می بریم، در این مرحله به دلایل تفکرات و روحیات افراد جمع گرایی مغفول واقع شده است.

وی یکی از دلایل آسیب های اجتماعی را نبود زمان لازم از سوی خانواده ها در زمینه پرورش کودکان به خاطر معیشت برشمرد و گفت: از سویی فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای به خلوت کودکان رسوخ یافته و بیشترین آسیب را متوجه این بخش جامعه کرده است.

مدیرکل بهزیستی فارس در عین حال قوانین کشور در توجه به کودکان کار که منع قانونی دارد و جرم محسوب می شود ناکارآمد ارزیابی کرد و افزود: این در حالیست که 88 درصد کودکان از آموزش در مهد محروم هستند.

موسوی فقر مالی را یکی از موارد محرومیت از آموزش در دوران کودکی دانست و گفت: افزون بر این، فقر فرهنگی برخی خانواده ها موجب شده والدین فکر کنند مهدهای کودک فقط محلی برای نگهداری است در حالیکه آنان از آموزش مهارت های زندگی و علمی در این فضاها بی اطلاع هستند.

به گفته مدیرکل بهزیستی فارس، والدینی هستند که با وجود مهدکودک، اقدام به استخدام مربی خصوصی در منزل می کنند که کودک را از آموزش های کلاسیک محروم می سازد.

اتاق های تحت عنوان مهدکودک در مجتمع مسکونی غیرقانونی است

وی افزود: اخیرا هم بعضی مجتمع های مسکونی اتاقی را بدون دستورالعمل و نظارت به عنوان مهدکودک راه اندازی کرده اند که از سوی ما روشی منسوخ و بدون مجوز است زیرا پاسخ لازم را برای رشد کودک نمی دهد.

مدیرکل بهزیستی فارس در ادامه این نشست که در آستانه 16 مهرماه روز جهانی کودک برگزار شد، از رشد کودک آزاری در استان فارس خبر داد و گفت: در 6 ماه نخست امسال، 906 مورد کودک آزاری داشتیم که 450 مورد آن برای پسران و 256 مورد برای دختران است.

وی همچنین بیشترین آمار مراجعه به اورژانس اجتماعی را در فارس اعلام کرد و افزود: بیشترین علت مراجعه به این اورژانس از عدم آموزش والدین ناشی می شود.

بیشترین آمار کودک آزاری در استان فارس عاطفی است

به گفته موسوی، بیشترین آمار کودک آزاری در استان فارس عاطفی می باشد، در حالیکه این مشکل بیشتر به خاطر عدم آموزش پیش از ازدواج والدین است.

وی با اعلام اینکه 506 مورد کودک آزاری در استان به خاطر مسامحه و غفلت بوده، اضافه کرد: این نوع از کودک آزاری ناشی از عدم توجه عاطفی والدین به کودکان است.

مدیرکل بهزیستی فارس همچنین آزار جسمی را 232 مورد، عاطفی و روانی را 141 مورد، آزار جنسی کودکان را 28 مورد عنوان کرد و گفت: در آزار جنسی و جسمی فقط یک مورد داشتیم که قطعا به دلیل فرهنگ سرپوش گذاری خانواده ها به خاطر باورهای مذهبی و فرهنگی بیشتر است.

وی از فعالیت 1122 مهدکودک زیرنظر بهزیستی در استان خبر داد و افزود: 39 هزار و 813 کودک در این مهدها که 454 باب آن شهری و 668 باب روستای است پذیرش شده اند.

موسوی درعین حال از پذیرش 461 مورد کودک کار و خیابان از سوی بهزیستی فارس در سال جاری خبر داد و افزود: 83 درصد این کودکان غیر ایرانی هستند و 17 درصد ایرانی بودند.

افزایش یک درصدی کودکان کار نسبت به سال گذشته

وی از افزایش یک درصدی کودکان کار نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: علیرغم پارسال، در 6 ماه نخست امسال آمار کودکان خیابانی یک درصد کاهش داشته است.

به گفته مدیرکل بهزیستی فارس، بیشترین آمار کودکان کار و خیابانی در رده سنی 12 تا 14 سال است که 50 درصد شامل می شود.

وی با اعلام اینکه 20 درصد کودکان کار و خیابان در استان فارس ترک تحصیلی یا بی سواد هستند، افزود: فقر خانواده ها و نیاز بیشترین دلیل کار کودکان است بدین ترتیب که کودکان بالای 10 سال بدون والدین و زیر 10 سال همراه والدین کار می کنند.

مدیرکل بهزیستی فارس با اشاره به اینکه قانون و نظام تامین اجتماعی در کشور به طول کامل اجرا نمی شود، تصریح کرد: هر کودک کار دست کم روزی 50 تا 100 هزار تومان درآمد دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که بهزیستی آماری هم از کودک همسری در فارس دارد، اعلام کرد: آماری در این خصوص نداریم زیرا خیلی از موارد در حوزه اجتماعی در آمارها نمی گنجند و ما نیز مسئولیتی در این رابطه نداریم؛ با اینکه احساس مسئولیت کردیم که در رابطه با پدیده کودک همسری ورود کنیم اما ساز و کاری قانونی نداریم و شرع با قوانین ما تطابق در این باره ندارد.

مرگ یکی از دوقلوهای شیرخوار مبتلا به هپاتیت سی ناشی از اعتیاد والدین بود

مدیرکل بهزیستی فارس در بخش دیگری از این نشست خبری به موضوع مرگ دو کودک در شیرخوارگاه حضرت ولی عصر(عج) شهر صدرا اشاره کرد و گفت: مهیار و مهبد کودکان دوقلوی مشکوک به هپاتیت سی ناشی از اعتیاد والدین بودند که یکی از آنان به دلیل نارس بودن، مشکل ریوی و مشکوک به سرخجه درگذشت.

وی با این حال سهل انگاری درخصوص این شیرخوارگان را رد کرد و افزود: منتظر نظر پزشکی قانونی در خصوص مرگ کودک بستری در بیمارستان نمازی شیراز هستیم.

به گفته موسوی، در شیرخوارگاه یادشده که زیر نظر بهزیستی فارس فعالیت دارد، به ازای هر 6 کودک، یک مراقب به طور شیفتی خدمات رسانی می کند، این درحالیست که در 6 ماه نخست امسال 86 مورد کودک در این مرکز پذیرش شده است.

وی درخصوص میزان واگذاری کودک به افراد متقاضی، هم گفت: بیش از 1000 خانواده در فارس در انتظار فرزندخواندگی به سر می برند.

مدیرکل بهزیستی فارس، تصریح کرد: در واگذاری کودکان بی سرپرست به خانواده های متقاضی اولویت بهزیستی با زوج های جوان با بضاعت مالی و سلامت جسمی و روانی است.

به گزارش خبرنگار مهر، تا نیمه سال جاری بهزیستی استان فارس 62 کودک به خانواده های متقاضی سرپرستی واگذار کرده است.

کد خبر 4737303

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =