ابلاغ اولویت‌های سلامت در رسانه ملی

رئیس شورای سیاستگذاری سلامت با اعلام اولویت‌های برنامه‌سازی سلامت در رسانه ملی، از هدفگذاری تولیدات سلامت محور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سیما، محمدمهدی قاسمی رئیس شورای سیاست گذاری سلامت با اعلام اولویت های برنامه سازی در حوزه سلامت، هدف اصلی سیاست های این شورا را تبیین سبک زندگی سالم مبتنی بر الگوی زندگی اسلامی ـ ایرانی دانست و گفت: توانمندسازی مردم در مراقبت از سلامت خود، خانواده و جامعه مهمترین استراتژی رسانه است.

وی ادامه داد: در بحث آموزش فردی کاهش مصرف نمک، شکر و روغن از یک سو و تشویق به افزایش حرکات بدنی و تحرک فیزیکی از سوی دیگر در دستور کار برنامه سازان قرار دارد. مدیریت استرس و خشم و افزایش گفتگو و روابط بین فردی موضوع دیگری است که در بهداشت فردی باید به آن توجه شود.

رئیس شورای سیاستگذاری سلامت با اشاره به وظیفه رسانه در زمینه ترویج خانواده سالم تاکید کرد: خانواده به عنوان مهمترین رکن هر جامعه پایدار نیازمند آگاهی دهی و آموزش های ساختاری است به همین دلیل برنامه سازان موظفند در زمینه ترویج ازدواج به هنگام، آسان، آگاهانه و پایدار تلاشی مضاعف داشته باشند. تاکید بر فرزندآوری به هنگام و سالم از دیگر موکدات به عوامل تولید در شبکه های مختلف به شمار می رود.

وی خودمراقبتی را از مهمترین اهداف سلامت در رسانه ملی توصیف کرد و گفت: رانندگی ایمن، پرهیز از مصرف دخانیات، الکل و مواد مخدر و روان گردان موضوعی دیگری است که باید در برنامه سازی ها به آن اشاره شود.

قاسمی همچنین توجه به محیط زیست را بخشی جدانشدنی از زندگی فردی و اجتماعی دانست و گفت: آموزش حفاظت از محیط زیست و مدیریت پسماندها و استفاده بهینه از منایع طبیعی نیز در بالا بردن سطح بهداشت جامعه تاثیری به سزادارد. برنامه سازان بخصوص در حوزه مستندسازی می توانند، گام های بلندی در این زمینه بردارند.

وی تشویق مردم به کسب اطلاعات سلامت و آشنایی با راهنماهای خود مراقبتی را از دیگر موضوعاتی خواند که برنامه سازان باید به آن توجه نمایند و ادامه داد: تشویق مردم به انجام مشاوره های بهداشتی و روان شناختی، مراجعه منظم به پزشک خانواده و مشارکت در برنامه های داوطلبانه برای ارتقای سلامت از دیگر توصیه های شورا به برنامه سازان است.

رئیس شورای سیاست گذاری سلامت رسانه ملی آشناسازی مردم با مهارت های زندگی را از وظایف اصلی صدا و سیمای جمهوری اسلامی دانست و گفت: آشنا کردن افراد با منشور حقوق و بیمار با تاکید بر حفظ حرمت رابطه پزشک و بیمار و آشنا کردن مردم و مسئولان به نیاز سالمندان از دیگر مواردی است که باید در برنامه های رسانه بر آن تاکید شود.

کد خبر 4737481

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =