۴۰ پروژه ورزش روستایی در استان مرکزی آماده بهره برداری است

اراک- مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری مرکزی گفت: تفاهم نامه ای با مشارکت دهیاری ها در خصوص احداث یکصد زمین ورزشی و چمن مصنوعی منعقد شده که نزدیک به ۴۰پروژه آماده افتتاح است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الله کاظمی پیش از ظهر شنبه در جمع خبرنگاران در اراک، اظهار داشت: جمعیت استان مرکزی یک میلیون و ۴۲۱ هزار و ۴۷۴ هزار نفر است که ۳۲۹ هزار و ۶۹۰ نفر از آن را روستاییان تشکیل می دهند یعنی ۲۳ درصد از جمعیت استان را روستاییان تشکیل می دهند.

مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری مرکزی بیان کرد: در استان مرکزی یک هزار و ۶۳۸ روستا وجود دارد که از این تعداد هزار و ۱۲۸روستا دارای سکنه، ۸۲۰ روستا دارای شورای اسلامی و ۷۹۲روستا دارای دهیاری هستند.

کاظمی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه تامین برق روستایی افزود: در حوزه برق رسانی، ۱۹۵ هزار مشترک روستایی، یک هزار و ۱۹۵ روستا دارای برق شدند و ۱۱۷ هزار خانوار روستایی نیز از برق برخوردار هستند.

وی بیان کرد: تعداد چاه های برق پنج هزار و ۴۸۰ حلقه چاه، شبکه متوسط فشار ۵ هزار و صد کیلومتر و شبکه ضعیف ۳ هزار و صد کیلومتر است.

مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری مرکزی گفت: در بحث مخابرات یک هزار و ۸۰ روستای استان دارای ارتباط مخابراتی، یک هزار و ۲۲ روستا دارای تلفن خانگی و ۹۸۹ روستا تحت پوشش همراه اول قرار دارند و ۲۶۶ روستا دارای اینترنت هستند.

کاظمی گفت: در حال حاضر گازرسانی ۹۸۷ روستا انجام شده است و۱۰۴ هزار و ۶۲۰ هزار خانوار روستایی تحت پوش شرکت گاز هستند و ۲۵ روستا با ۵۱۰ خانوار در دست اقدام است و از ۱۰ هزار و ۱۲۴ شبکه استان شش هزار و ۳۲۹ کیلومتر روستایی است.

وی اظهار کرد: در خصوص آبرسانی ۷۱۴ باب احداث مخزن آب با حجم ۹۵ هزار و ۳۴۵ متر مکعب، چهار هزار و ۳۵۸ شبکه توزیع آب اجرا و انشعاب واگذار شده ۱۴۹ هزار و ۸۰۴ کیلومتر است.

مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری مرکزی گفت: تاکنون ۱۰۴ دوره آموزشی در خصوص مسائل مالی، پسماند، اشتغال برای دهیاران برگزار شده است.

کاظمی در خصوص مهاجرت روستاییان بیان کرد: یکی از عوامل مهاجرت نبود اشتغال کار در روستا بوده است که در این خصوص بحث اشتغال روستایی در اولویت قرار گرفت تا از محل صندوق توسعه ملی و از منابع داخلی تسهیلاتی در این بخش تامین شود که تاکنون ۲۲۶ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که از این محل هزار و ۳۵۰ طرح اجرا شده و زمینه اشتغال را برای سه هزار و ۴۰۰ نفر ایجاد کرده است.

وی افزود: با توجه به فرارسیدن ۱۵ مهر ماه به عنوان روز ملی روستا، چندین جشنواره و نمایشگاه برای معرفی توانمندی ها و محصولات تولیدی روستاییان و عشایر برگزار می شود.

مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری مرکزی در خصوص آمار جمعیت عشایر در استان خاطر نشان کرد: استان مرکزی دارای ۸۶۰خانوار با جمعیت پنج هزار نفر عشایر است که با ۳۳۰هزار راس دام، سالانه پنج هزار تن گوشت در استان تولید می کنند.

وی بیان کرد: زیست بوم عشایر در شهرهای ساوه، زرندیه، خمین و دلیجان است و مبلغ هشت میلیارد تومان تسهیلات از ردیف ماده ۱۰ و ۱۲ و بند ب ماده ۵۲ به عشایر در راستای افزایش تولید گوشت اختصاص پیدا کرده است.

کاظمی با اشاره به کمبود سرانه فضای ورزشی در روستاها عنوان کرد: با توجه به تاکیدات استاندار مرکزی تفاهم نامه ای با مشارکت دهیاری ها در خصوص احداث یکصد زمین ورزشی و ایجاد چمن مصنوعی منعقد شده که در این راستا نزدیک به ۴۰ پروژه آماده شده است.

کد خبر 4737820

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 1 =