زمینه واردات از افغانستان فراهم شود/لزوم تغییر نگاه به افغانستان

بیرجند- رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه باید افغانستان را به عنوان شریک اقتصادی بپذیریم، گفت: باید زمینه واردات از افغانستان فراهم شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا خامه زر شنبه شب در شورای مبادلات مرزی و کارگروه توسعه صادرات خراسان جنوبی اظهار داشت: خراسان جنوبی دارای پتانسیل های زیادی به خصوص در بخش کشاورزی است.

وی با اشاره به رتبه نخست استان در تولید عناب، رتبه نخست در تولید زرشک و رتبه دوم در تولید زعفران، بیان کرد: در بخش مرغ و تخم مرغ نیز در رتبه برتر کشور هستیم اما ۸۰ درصد اضافه بر مصرف است که به استان های دیگر و بخشی به افغانستان صادر می شود.

رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند همچنین از فعال بودن ۱۲ ناحیه و ۱۱ شهرک صنعتی در استان خبر داد و گفت: وجود واحدهای بزرگی از جمله کویر تایر، سیمان باقران و واحدهای بزرگ بسته بندی مواد غذایی از جمله مهمترین پتانسیل های صنعتی استان است.

خامه زر با بیان اینکه در حوزه ماده ۳۷ ماده معدنی فعال داریم و از جمله استان های غنی در این زمینه هستیم، افزود: در حوزه گردشگری نیز هزار اثر ملی و سه اثر جهانی داریم که ظرفیت های بالای این بخش را نشان می دهد.

وی، مرز رسمی ماهیرود را سومین معبر با کشور افغانستان عنوان کرد و گفت: علاوه بر این قرار گرفتن استان در مسیر ترانزیتی شمال و شرق کشور یکی از مزیت های مهم تجاری این استان محسوب می شود.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه در صادرات به افغانستان خدمات دهنده به سایر استان ها هستیم، عنوان داشت: با توجه به موقعیت جغرافیایی استان حمل کالاهای ترانزیتی به افغانستان هزینه کمتری برای تجار دارد و همین امر سبب استقبال شده است.

خامه زر اضافه کرد: هرچند عمر مرز استان طولانی نیست اما با نگاه مثبت به سمت تجارت خارجی و همبستگی و تلاش مسئولان توانسته ایم بخش اعظمی از تجارت افغانستان را اینجا متمرکز کنیم.

دولت در بحران های ارزی در کنار بخش خصوصی نیست

وی با انتقا از اینکه در حال حاضر احداث مسیر ترانزیتی در افغانستان از مرز تا فراه در افغانستان سرعت خوبی ندارد که در تعهد ایران نیز است، افزود: اگر این محور درست شود نقش زیادی در توسعه تجارت خواهد داشت.

رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند با تأکید بر اینکه نگاه به افغانستان باید عوض شود، بیان کرد: در حال حاضر نگاه به افغانستان نگاه صرف امنیتی است اما باید افغانستان را به عنوان شریک اقتصادی بپذیریم.

خامه زر اضافه کرد: تراز تجاری منفی موجود در هیچ جای دنیا پذیرفته نیست و باید زمینه واردات از افغانستان  فراهم شود.

وی انتقال پول را یکی دیگر از مشکلات تجار در کشور افغانستان دانست و گفت: سیستم صرافی موجود از سال های گذشته به همان روال سنتی کار می کند و تجار عملا بازیچه دست صراف ها می شوند.

رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه نتوانسته ایم در افغانستان ۲۰ صرافی معتبر شناسایی و ارتباط آن ها با تجار را برقرار کنیم، عنوان داشت: در حال حاضر در معامله بین تجار دو کشور سود صرافان بیشتر از تجار است.

خامه زر با بیان اینکه تجار موظف به برگشت ارز هستند اما باید راه و کانال آن مشخص شود، افزود: برای تحقق این امر نیاز است چند صرافی معتبر در چند نقطه کشور افغانستان شناسایی و معرفی شود تا بتوانیم ارز را از طریق این صرافی ها وارد کشور کنیم.

وی با انتقاد از اینکه دولت در مشکلات ارزی و بحران های ارزی در کنار بخش خصوصی نیست، افزود: در حال حاضر نهادهای دولتی ریسک تجارت با افغانستان را نمی پذیرند و بخش خصوصی را در مواقع بحران ها تنها می گذارند.

دنبال تثبیت جایگاه فعلی خود در افغانستان هستیم

رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند تأکید کرد: باید تعامل بهترین با اتاق های بازرگانی بخصوص با اتاق های مرزی برقرار کنیم و انتظار داریم رویدادهای اقتصادی به ویژه افغانستان در یکی از سه اتاق مرزی کشور انجام شود.

خامه زر با تأکید بر اینکه دنبال تثبیت جایگاه فعلی خود در افغانستان هستیم و باید این شرایط موجود را حفظ کنیم، بیان داشت: راه اندازی کنسولگری در بیرجند و فراه یکی از درخواست های تجار استان است که در صورت امکان باید راه اندازی شود.

وی خواستار حذف عوارض متقابل جهت کامیون های ترانزیتی شد و گفت: در حال حاضر کشور افغانستان این هزینه ها را تحت عنوان پاس جاده ای می گیرد اما این ها در کشور گرفته نمی شود.

جلوگیری از جعل دو برند خراسان جنوبی

رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند ادامه داد: همچنین یک سری رویدادهای تجاری و اقتصادی در افغانستان برگزار می شود که باید اطلاع رسانی شود تا بخش خصوصی بتوانند از ان استفاده کنند.

خامه زر با تأکید بر لزوم جلوگیری از جعل و تقلب برندهای ایرانی در کشور افغانستان، افزود: در این زمینه تاکنون اقدامی خوبی انجام شد و جلوی جعل دو برند خراسان جنوبی در افغانستان گرفته شده است.

وی، تسهیل واردات از افغانستان را از جمله خواسته های دیگر تجار استان دانست و گفت: در حال حاضر کارخانجات بزرگ آرد در سه استان مرزی داریم که با ۲۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت کار می کنند و اگر بتوانیم زمینه واردات موقت توسط تجار ایرانی یا افغانی فراهم کنیم سبب ایجاد اشتغال و بازگشت ارز خواهد شد.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی بیرجند، عدم ثبات قوانین صادراتی، عدم ثبات مدیریتی، عدم وجود امکانات را از جمله مشکلات پیش روی تجار ایرانی در افغانستان عنوان کرد.

کد خبر 4737897

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =