پاییز امسال هوا سردتر است /پیش‌بینی بارش ۱۸۰ میلیمتری باران

کرمانشاه_ مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه گفت: امسال پاییز و زمستان سردتری را نسبت به سال‌های قبل در پیش داریم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد خسروی صبح امروز یکشنبه در ستاد مدیریت بحران استان کرمانشاه که در استانداری برگزار شد، به بارش های فراوان سال گذشته در کشور و استان اشاره کرد و اظهار داشت: میانگین بارش ها در استان کرمانشاه ۷۷۵ میلی متر بود که ۶۸ درصد بیشتر از حد نرمال نسبت به سال ۹۶ بود.

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه افزود: سال گذشته میانگین بارش باران در فصل پاییز ۲۹۱ میلی متر بود که ۷۰ درصد بیشتر از حد نرمال اعلام شد چرا که حد نرمال بارش ها در پاییز ۱۲۷ میلی متر است.

این مسئول از آغاز بارش های پاییزی در اواخر مهر ماه خبر داد و گفت: البته نمود این بارش ها بیشتر در نیمه شرقی استان خواهد بود.

خسروی بیان داشت: ۳ موج بارشی طی این ماه خواهیم داشت موج اول اواخر همین هفته است و موج دوم آن مصادف با اربعین است که نیمه شرقی را بیشتر درگیر خواهد کرد.

وی ادامه داد: موج اصلی بارندگی ها در ۷ یا ۸ آبان ماه رخ می دهد که طی آن ۲۵ تا ۳۰ میلی متر بارش باران خواهیم داشت.

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه با بیان اینکه پیش بینی های فصلی حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد صحت خواهد داشت، خاطر نشان کرد: پیش بینی می شود امسال سردتر از سالهای گذشته باشد و پاییز و زمستان سردتری را تجربه خواهیم کرد.

خسروی همچنین گفت: پیش بینی می شود امسال میزان بارش ها در طول فصل پاییز و زمستان به حدود ۱۵۰ تا ۱۸۰ میلی متر خواهد رسید این درحالیست که سال قبل این عدد ۲۵۴ میلی متر را نشان می دهد.

جلیل بالایی مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه  نیز در این نشست به تشریح قانون جدید مدیریت بحران کشور پرداخت و اظهار داشت: از این پس چراغ راه ستاد بحران بر اساس این قانون خواهد بود.

وی افزود: به منظور ارتقاء توانمندی جامعه در امور پیش‌بینی و پیشگیری کاهش خطر و آسیب پذیری پاسخ موثر در برابر مخاطرات محیطی، حوادث، بحرانها، تامین ایمنی، تقویت تاب آوری و ساماندهی و بازسازی مناطق آسیب دیده این احکام وضع شده است.

این مسئول عنوان کرد: قوای سه گانه جمهوری اسلامی ایران اعم از وزارتخانه ها، سازمانها،موسسات و شرکت‌های دولتی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت، بانک‌ها، موسسات اعتباری دولتی، شرکت‌های بیمه دولتی، بنیادها و نهادهای انقلابی، نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی، کلیه نهادها و واحدهای زیر نظر مقام معظم رهبری و تمام واحدهایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است، مشمول این قانون هستند.

بالایی خاطرنشان کرد : نظام حاکم بر راهبردها، رویکردها، برنامه‌ها و اقداماتی است که با هدف پیش بینی، پیشگیری و کاهش خطر آمادگی پاسخ کارآمد و بازتوانی و بازسازی پس از وقوع حوادث و سوانح به صورت چرخه ای صورت می گیرد.

وی ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است به منظور انجام اقدامات مربوط به پیشگیری و کاهش خطر و همچنین آمادگی در برابر بحران ذیل امور اقتصادی در بودجه سنواتی فصلی تحت عنوان مدیریت بحران کشور ایجاد کند و اعتبارات درج شده در فصول و برنامه های فعلی را در این فصل تجمیع کند.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه گفت: همچنین دولت مکلف است به منظور پاسخ به حوادث و بحران ها از اعتبارات موضوع بند(م) ماده ۲۸ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت با رعایت مذکور استفاده کند.

این مسئول افزود: این اعتبار به محض وقوع حادثه از طریق تنخواه خزانه و با تایید سازمان برای پاسخ در چارچوب برنامه‌های آمادگی و پاسخ هزینه می‌شود.

بالایی گفت: در صورت نیاز به اعتبار مازاد بر آن دولت می‌تواند با تصویب هیات وزیران اعتبار لازم را تخصیص دهد مشروط بر اینکه حداکثر یک ماه پس از تخصیص اعتبار فرایند قانونی اصلاح بودجه را انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: کارکنان دستگاه‌های موضوع ماده ۲ این قانون و اشخاصی که داوطلبانه یا به درخواست سازمان مدیریت بحران کشور در پاسخ به حوادث و بحران ها تحت مدیریت این سازمان به هر نحو و همکاری می کنند در صورت آسیب یا فوت ناشی از انجام وظایف محوله به عنوان "فداکار خدمت" شناخته می شوند.

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمانشاه همچنین در خصوص دومین سالگرد حادثه زلزله گفت: طی این ۲ سال نظام و دولت تجربه گرانقدری در مدیریت بحران زلزله به دست آوردند خدمات این ۲ سال باید بازگو شود و دستگاه‌های اجرایی در حوزه عملکرد خود این سالگرد را فرصتی بدانند که عملکرد خود را به سمع و نظر مردم برسانند لذا به این منظور دستگاهها ظرف مدت سه روز اقدامات و فعالیت‌های خود را به اداره کل مدیریت بحران استان ارسال کنند.

بالایی خاطرنشان کردند: همزمان با دومین سالگرد زلزله پایان بازسازی واحدهای صنفی، دامی، کشاورزی و خانه های بهداشت توسط دستگاه ها اعلام خواهد شد.

کد خبر 4738095

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =