میزان مشارکت دانشجویان علوم پزشکی در جشنواره قرآن و عترت

رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت نرخ مشارکت دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت را ۱۱ درصد از کل دانشجویان علوم پزشکی اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت (مفدا)، محمد مهدی بحرالعلوم افزود: این آمار از نرخ مشارکت عموم جامعه در فعالیت‌های قرآنی بیشتر است؛ اما راضی نیستیم و تلاش می‌کنیم شرایطی مهیا شود که همه دانشجویان در جشنواره قرآنی به نوعی مشارکت کنند و به آن واکنش مثبت نشان دهند و در حال حرکت به سمت این مسیر هستیم.

رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت گفت: جشنواره قرآن و عترت اکنون به توسعه و تعمیق قابل قبولی دست یافته و تعداد رشته‌ها، بخش‌ها و شرکت کننده‌های هر سال افزایش یافته است. قانع شدن به آنچه که هستیم باعث رکود است، بنابراین هر سال از دانشگاه‌ها در مورد نحوه برگزاری جشنواره نظرسنجی و برای بهبود روند برگزاری جشنواره برنامه‌ریزی می‌کنیم.

وی افزود: همچنین در ستاد، شورایی از افراد صاحب نظر در دانشگاه‌ها و سطح کشور برای تدوین آیین نامه دوره بعد تشکیل شده که از آنها در مورد نحوه اجرای جشنواره مشورت می‌گیریم. برای تدوین آیین نامه دور بعد نظرات استادان دانشجویان و کارکنان را اخذ کرده‌ایم و از دانشگاه‌ها خواسته‌ایم که نظرات و پیشنهادهای خود را به ستاد ارسال کنند.

بحرالعلوم گفت: تاکنون برخی از دانشگاه‌ها پیشنهاداتشان را ارسال کرده‌اند. در روزهای آینده افرادی را برای تدوین آیین نامه دور بیست و پنجم دعوت می‌کنیم.

وی افزود: به نظر می‌رسد باید در رشته‌هایی از جشنواره حذف و اضافه صورت گیرد. البته به دلیل لزوم انطباق رشته‌های این جشنواره با جشنواره ملی تغییرات زیادی نمی‌توانیم در آیین نامه ایجاد کنیم اما دوره بیست و پنجم بهتر از دوره بیست و چهارم برگزار خواهد شد.

رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت تاکید کرد: بر اساس آماری که از ثبت نام و حضور دانشجویان در این جشنواره وجود دارد، نرخ مشارکت دانشجویان وزارت بهداشت در جشنواره قرآن و عترت ۱۱ درصد از کل دانشجویان علوم پزشکی است. این آمار از نرخ مشارکت عموم جامعه در فعالیت‌های قرآنی بیشتر است.

وی در تشریح شاخص‌های انتخاب میزبان جشنواره گفت: هر سال برای انتخاب میزبان جشنواره شاخص‌های مختلفی در نظر می‌گیریم. اولین شاخص وجود نیروی انسانی باانگیزه و توانمند، دوم امکانات فیزیکی، شرایط اسکان و شرایط محل برگزاری مسابقات و سومین شاخص ارزیابی فضای مذهبی، سنتی و گردشگری استان است تا دانشجویان بتوانند در کنار شرکت در جشنواره زیارت و سیاحت نیز داشته باشند.

بحرالعلوم یادآور شد: همدان در گردشگری سرآمد است و امسال مسوولان برگزاری جشنواره برنامه‌های متعددی برای بازدید از اماکن گردشگری و تفریحی همدان در نظر گرفته‌اند. چهارمین شاخص رفت و آمد آسان شرکت کنندگان به محل برگزاری جشنواره است که لازم است با کمترین هزینه انجام شود. معدل این شاخص‌ها و در مجموع امکانات دانشگاه مناسب مهم است.

وی افزود: برای میزبانی سال آینده جشنواره مکاتباتی صورت گرفته و دانشگاه های علوم پزشکی زنجان، علوم پزشکی مشهد و علوم پزشکی کردستان برای میزبانی اعلام آمادگی کرده‌اند. ما به این دانشگاه‌ها سفر خواهیم کرد و در آبان ماه میزبان سال آینده را معرفی می‌کنیم.

رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت درباره دو مرحله ای بودن جشنواره بیست و چهارم اظهار داشت: مقرر بود جشنواره در شهریور ماه در یک مرحله برگزار شود اما به دلیل تغییر معاون وزیر و مشکلات مربوط به بودجه، برگزاری جشنواره در آن زمان میسر نشد و برگزاری جشنواره به مهر ماه و سال تحصیلی موکول شد.

وی افزود: با توجه به اسکان دانشجویان در خوابگاه‌ها در سال تحصیلی لازم بود اسکان شرکت کنندگان جشنواره در هتل انجام شود اما شرایط اسکان و هتلینگ شهر همدان با توجه به تعداد کل راه یافتگان به مرحله نهایی جشنواره محدود بود. سناریوهای مختلفی مطرح شد که در نهایت مقرر شد که جشنواره در دو مرحله برگزار شود. در جمع بندی نهایی به این نتیجه رسیدیم که بخشی از جشنواره را دهم تا دوازدهم مهر و مرحله بعدی جشنواره را هفتم تا دهم آبان برگزار کنیم.

کد خبر 4738109

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =