۷ درصد تولید ناخالص ملی را تصادفات هدر می‌دهند

کرمان - فرمانده انتظامی استان کرمان شمار کشته شدگان ناشی از تصادفات در استان کرمان طی سال گذشته را هزار و ۱۲۱ نفر عنوان کرد و گفت: ۷ درصد تولید ناخالص ملی را تصادفات هدر می‌دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار عبدالرضا ناظری پیش از ظهر یکشنبه در همایش تجلیل از نمونه‌های ترافیکی، همیاران پلیس، فرهنگیاران و راهوران محله ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و امام شهدا بیان داشت: امنیت ترافیکی یکی از مهمترین حوزه‌های امنیتی است که مسئولیت آن بر عهده پلیس راهور است.

وی ادامه داد: از سال ۷۴ که پلیس ناجا شکل گرفت و پلیس به صورت حرفه‌ای کار خود را شروع کرد با راه اندازی دانشگاه بنای علمی این حوزه گذاشته شد.

فرمانده انتظامی استان کرمان گفت: شاید در حوزه امنیت بتوانیم امنیت نرم را برای پلیس راهور در نظر بگیریم زیرا در تمامی ماموریت‌های پلیس نقش محوری مردم در حوزه ترافیک و انضباط ترافیکی بسیار مهم و تاثیر گذار است.

ناظری ادامه داد: کرمان پهناورترین استان کشور با ویژگی‌های خاص است و نیمی از کویر کشور در استان ما قرار دارد و جاده‌های مواصلاتی و عقب افتادگی در حوزه ترافیکی جاده‌ها کار را سخت تر می کند.

وی یادآور شد: از دیدگاه نظری عوامل مختلف تاثیر گذاری در تصادفات می‌توان نام برد همچنین نظریات علمی زیادی در این خصوص وجود دارد؛ برخی معتقدند که عامل انسانی مهمترین نقش را در کنترل تصادفات وجود دارد اما برخی نظریات اشاره به اثرگذاری سایر عوامل دارد.

ناظری به نظریات دورنمای صفر که در یکی از کشورهایی که کمترین تصادفات را دارد اشاره کرد و ادامه داد: راننده لغزش دارد لذا برخی افراد را در سنین بالا با توجه به لغزش ذهنی عامل افزایش تصادفات می‌دانند یا لغزش جنسیتی یا جوانان را؛ اما برخی معتقدند اگر وسیله نقلیه ما وسیله ایمنی باشد فردی که کنترل آن را به دست دارد نباید مجازاتش مرگ باشد.

فرمانده انتظامی استان کرمان گفت: فرهنگ و رفتار فرد را نیز برخی کارشناسان عامل تصادف می‌دانند لذا این همایش به این مهم توجه دارد.

وی بیان داشت: بحث نگرش افراد و اصلاح نگرش به ما بسیار کمک می‌کند لذا خیلی از افراد با دیدن پلیس احساس آرامش را احساس می‌کنند در حوزه تغییر رفتار کارهای بسیاری زیادی می‌توانیم انجام دهیم و اگر بتوانیم رفتار رانندگان را تغییر دهیم خصوصا در افرادی که بداخلاقی ترافیکی دارند بسیار خوب و اثر بخش است.

ناظری افزود: بحث مدیریت ترافیک هم بسیار مهم است آموزش ترافیک که بسیار عالی توسط کارشناسان با همکاری آموزش و پرورش انجام می‌شود همچنین تشکل‌های غیر دولتی و مردم نهاد نیز در امر مدیریت ترافیک بسیار مهم هستند.

وی یادآور شد: استان کرمان در پنج سال گذشته میانگین حدود هزار و ۱۰۰ نفر کشته داشته و تنها در سال گذشته هزار و ۱۲۱ نفر تلفات داشتیم لذا ۷ درصد تولید ناخالص ملی را تصادفات به هدر می‌دهند.

فرمانده انتظامی استان کرمان بیان کرد: اگر ما و نهادهای دیگر وارد این مقوله شویم این عدد برای مردم کرمان کاهش خواهد یافت. در حوزه زیر ساختی باید مسئولان کشور کارهایی انجام دهند لذا همه سازمان‌ها به سهم خود در کاهش تصادفات کمک کنند و حمل و نقل عمومی را به عنوان یک سازمان مردم نهاد پای کار بیاوریم تا دورنمای کاهش تصادفات را داشته باشیم.

کد خبر 4738299

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =