روابط با همسایگان ابر اولویت جمهوری اسلامی ایران است

وزیر امور خارجه گفت: در ابتدای دولت دوازدهم اعلام کردیم روابط با همسایگان ابر اولویت جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی سؤال علی کُرد نماینده خاش و میرجاوه از وزیر امور خارجه در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

در این سؤال آمده است چرا وزارت امور خارجه با کشورهای همسایه شرق و جنوب شرقی دیپلماسی پایدار ندارد؟

ظریف: روابط ما با پاکستان و افغانستان روابطی استراتژیک است

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه گفت: روابط ما با پاکستان و افغانستان روابطی استراتژیک است. شاید کمتر زمانی در تاریخ جمهوری اسلامی روابط با افغانستان، پاکستان، روسیه، ترکیه و حتی قطر به خوبی امروز باشد.

وی ادامه داد: در ابتدای دولت دوازدهم اعلام کردیم روابط با همسایگان ابر اولویت جمهوری اسلامی ایران است و در حال حاضر با پاکستان در سطوح مختلف از ستاد کل فرماندهی کل قوا شخص سرلشکر باقری تا حوزه سیاسی امنیتی و اقتصادی روابط خوب و گسترده ای داریم و گفتگوهای متعددی در زمینه ناامنی های مرزی داشته ایم.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در این خصوص گفت: جمهوری اسلامی روابط سیاسی و اقتصادی گسترده ای با پاکستان دارد و گفتگوهای منظمی در خصوص ناامنی های مرزی با مقامات پاکستان انجام می شود. معمولا علاوه بر سفرهای دوره ای، سفرهای زیادی به کشور پاکستان انجام می شود. بنده اولین وزیر امور خارجه ای بودم که بعد از انتخاب آقای عمران خان به پاکستان سفر کردم. بعد از آن چندین دوره با ایشان ملاقات داشتم. عمران خان نیز به ایران سفر کرد.

وی با تأکید بر اینکه روابط ایران و پاکستان دچار سردرگمی نیست، گفت: روابط ایران و پاکستان کاملا مشخص است، البته مشکلاتی در روابط دوجانبه وجود دارد که ناشی از وضعیت ویژه منطقه و دخالت نیروهای خارجی است.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ارتباط ما با پاکستان ارتباط خوبی است، در مورد افسران ایرانی که توسط نیروهای ضدانقلاب ربوده می شوند، وزارت امور خارجه فورا با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح وارد می شود. هماهنگی هایی برای برخی سفرهای نظامی و سیاسی انجام می شود. بنده چندین سفر به پاکستان داشتم که همراه من معاونان ستاد کل حضور داشتند. روابط ما با فرمانده ارتش پاکستان روابط بسیار خوبی است. هر بار که به پاکستان رفته ایم دیدارهای جدی با مقامات مختلف پاکستانی داشته ایم.

وی افزود: این ارتباطات جایگزین مشکلات نمی شود و هر مشکلی را که در منطقه وجود دارد نمی توان با این ارتباطات حل و فصل کرد. حل برخی از این مشکلات نیازمند تلاش مشترک و برنامه ریزی درازمدت است.

ظریف تصریح کرد: علاوه بر این برای حل برخی مشکلات نیازمند اقداماتی روی زمین در مناطق مرزی است که وزارت خارجه در این حوزه ها فقط جنبه مشورتی دارد اما در حوزه های دیگر که مسئولیت اصلی برعهده ماست، روابط ما با پاکستان بسیار خوب است.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به دیپلماسی وزارت امور خارجه با افغانستان گفت: روابط ایران و افغانستان بر اساس سیاست مشخص پیگیری می شود. ما در افغانستان صلح را با حضور همه طرف های افغانی پیگیری کردیم، ولی با صلحی که از طرف خارجی ها مذاکره انجام شود و خارجی ها مسئول آن باشند، مخالفت کرده و شرکت نکردیم.

ظریف افزود: موضع جمهوری اسلامی این است که باید همه گروه ها در پروسه صلح افغانستان حضور داشته باشند و نباید قدرت های خارجی با اعمال نفوذ تنها با یک گروه مذاکره کرده و دیگران را حذف نمایند. این روند، روند خطرناکی است.

وزیر امور خارجه اظهارداشت: گفتگوهای ما با افغانستان در مورد پنج موضوعی که با رئیس جمهور افغانستان توافق کرده بودیم، در بسیاری از موارد از جمله در کمیته آب به نتیجه رسیده است اما اجرای آن پس از تعیین نتایج انتخابات امکانپذیر است.

انتقاد نماینده میرجاوه از انفعال وزارت امور خارجه در قبال حملات تروریستی در مرزهای شرقی کشور

 در ادامه علی کُرد نماینده خاش و میرجاوه اظهارداشت: استان سیستان و بلوچستان نزدیک به هزار کیلومتر مرز خاکی با کشور پاکستان دارد ،تاکنون چندین حادثه تعرض به مرزهای شرقی رخ داده است که موجب شهادت، مجروحیت و یا ربوده شدن فرزندان ایران شده است.

وی ادامه داد: در تاریخ ۷ بهمن ماه سال ۹۶ حمله تروریستی با تله انفجاری در مرز میرجاوه انجام شد که موجب زخمی شدن چهار نیروی سپاه شد، آقای ظریف عکس العمل شما را ندیدیم.

وی افزود: در تاریخ ۲۹ فروردین سال ۹۷ عملیات تروریستی در هنگ مرکزی میرجاوه موجب شهادت و مجروح شدن هشت جوان شد، آقای ظریف شما باز هم عکس العملی نداشتید. چهارم تیرماه سال ۹۷ عملیات تروریستی در میرجاوه موجب شهادت چهار تن و مجروح شدن هفت تن دیگر شد، باز هم عکس العملی از شما ندیدیم.۲۴ مهر سال ۹۷ در حادثه گروگان گیری ۱۱ نیروی سپاه و مرزداری به گروگان گرفته شدند، که ۹ نفر با تلاش نیروهای امنیتی و سپاهی و مردمی آزاد شدند و دو تن از آنان هنوز تعیین تکلیف نشده اند و سرنوشت آنان نامعلوم است. آقای ظریف برای حل این مشکل چه اقداماتی انجام دادید؟ به خانواده های داغدار توضیح دهید.

نماینده مردم میرجاوه افزود:  ۲۴ بهمن سال ۹۷ در مسیر زاهدان به دو اتوبوس سپاه حمله شد که ۲۷ تن از سپاهیان استان اصفهان به شهادت رسیدند، آقای ظریف عکس العمل شما چه بود؟

کُرد در بخش دیگری از اظهارات خود در مورد حقابه ایران از رودخانه هیرمند گفت: این حقابه هنوز تعیین تکلیف نشده است و وزارت امور خارجه در این زمینه به وظایف خود عمل نکرده است. کشور افغانستان از ورود آب به رودخانه هیرمند در مرزهای ایران خودداری کرده است که این امر موجب خشک شدن سیستان شده است.

وی با طرح این سؤال که برای برقراری امنیت پایدار در مرزهای طولانی با کشورهای شرقی چه تدبیری اندیشیده اید، گفت: آیا تاکنون قبول زحمت کرده اید و از ظرفیت های بزرگان طوایف، علمای دینی و فرماندهان نظامی بهره گرفته اید؟

نماینده میرجاوه در مجلس اظهارداشت: در ایام اربعین سالار شهیدان امام حسین ۷۰ هزار زائر از کشورهای پاکستان و افغانستان از مرز میرجاوه وارد ایران می شوند و مورد استقبال مردم این منطقه قرار می گیرند تا به کشور عراق سفر کنند. آیا مرزی با این ویژگی ها شایسته این نیست که برای امنیت آن چاره اندیشی کنید.

ظریف: استفاده از ظرفیت علما، رؤسای طوایف و نمایندگان مجلس برای حل مشکلات ضروری است

در ادامه محمدظریف وزیر امور خارجه کشورمان گفت: وزارت امور خارجه وظایفی دارد که در چارچوب آن عمل می کند. در مورد اقدامات تروریستی ما به وظایف خود عمل کرده ایم. این اقدامات را محکوم کردیم، سفیر کشورها را احضار نمودیم، سفیر ما با مقامات آن کشورها مذاکره کرد با طرف پاکستانی ارتباط برقرار کردیم و هماهنگی های بین مقامات نظامی ایران و پاکستان انجام شد.

وی تصریح کرد: با شما در این مورد که باید از بزرگان منطقه، اقوام و علمای دینی و نمایندگان مجلس برای مذاکرات استفاده کرد، موافقم. حضور این افراد می تواند کمک کننده باشد اما با توجه به اینکه سفرهای وزیر امور خارجه ظرف ۲۴ ساعت یا ۶ ساعت هماهنگ می شود، استفاده از این ظرفیت ها و ایجاد هماهنگی های مورد نیاز دشوار است.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: امروز هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی اب نیروهای امنیتی پاکستان در بهترین وضعیت خود قرار دارد اما اولویت دولت پاکستان ایجاد امنیت در کشمیر و مرزهای پاکستان با افغانستان است و مرز ایران و پاکستان برای طرف پاکستانی امن ترین مرز است و دغدغه خاصی در این زمینه ندارند.

ظریف در مورد حقابه ایران از هیرمند نیز گفت: شخصا با آقای اشرف غنی صحبت کردم، کمیته آب ایران و افغانستان به ریاست آقای اردکانیان وزیر نیرو تشکیل شده است که نشان دهنده اهمیت موضوع برای جمهوری اسلامی است و آقای اردکانیان با جدیت این موضوع را پیگیری می کنند.

در ادامه، علی کرد نماینده میرجاوه خطاب به ظریف گفت: ما دیپلماسی خنده نمی خواهیم، دیپلماسی باید قاطع باشد، باید سرنوشت دو گروگان مشخص شود. خانواده این  افراد هر روز به دفاتر ما و استانداری ها مراجعه می کنند، باید مشکل حقابه هیرمند با جدیت پیگیری شود.

در پایان، علی کُرد اعلام کرد از پاسخ های وزیر امور خارجه به شرط پیگیری این موضوعات قانع شده است.

کد خبر 4738375

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =