۲۳۰۰ کیلومتر ایل راه وگذرگاه عشایری دراستان قزوین شناسایی شده است

قزوین- رئیس اداره امور عشایری استان قزوین گفت: با شناسایی ۲۳۰۰ کیلومتر گذرگاه و ایل راه عشاریی در استان زمینه خدمت رسانی مناسب برای کوچ عشایر مهیا شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، بهزاد غیاثوند در نشست خبری که ظهر یکشنبه در استانداری برگزار شد اظهارداشت: جمعیت کشور در سه حوزه جامعه شهری، روستایی و عشایری تقسیم می شود که در این میان ۱.۸ درصد جمعیت کشور را عشایر تشکیل می دهند.

وی اضافه کرد: عشایر از جمعیت های فعال و تولیدکننده کشور محسوب می شوند و ۲۵درصد تولید گوشت قرمز کشور،  ۳۵ درصد صنایع دستی را به خود اختصاص داده اند و ۳۷ درصد مراتع نیز در اختیار این گروه است.

غیاثوند تصریح کرد: برای حمایت از عشایر در خصوص تامین راه، آب شرب، جاده، آموزش و بیمه عشایر اقداماتی صورت گرفته است.

وی اظهارداشت: با تشکیل ۴ صندوق خرد عشایری در شهرستان آبیک و قزوین برای حمایت مالی از اجرای طرح ها اقدام شده و برگزاری دوره های آموزشی هم در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس اداره امور عشایری استان قزوین یادآورشد: برگزاری ۹ دوره آموزشی مبارزه با تب بروسلوز، مشارکت ۵۱۹ خانوار در دوره ها، برگزاری دوره های گلیم بافی، پرواربندی، زنبور داری، بهداشت دام برای ۲۸۰ نفر از عشایر در ۴ دوره از دیگر اقدامات انجام شده است.

بهسازی چشمه های ۱۷ سامانه عشایری

وی بیان کرد: برای آبرسانی و بهسازی چشمه ها و انتقال آب به ۱۷ سامانه عشایر با ۲۸ هزار متر شبکه انتقال آب اقدام لازم صورت گرفته و امسال هم ساماندهی ۱۸ سامانه در دستور کار قرار دارد.

غیاثوند گفت: ساماندهی ۴۶ کیلومتر مسیر راه عشایری استان موجب شد تا بیش از ۵۱۵ خانوار به همراه ۹ هزار راس دام از این مسیرها استفاده کرده است.

وی اضافه کرد: استفاده از آبگرمکن و پنل های خورشیدی در مناطق عشایرنشین از جمله طارم و کوهین صورت گرفته و از محل مالیات ارزش افزوده ۶۵۰ میلیون تومان در اختیار امور عشایر استان قرار گرفته است.

رئیس اداره امور عشایر استان قزوین اظهارداشت: لایروبی قناتها با هماهنگی قرارگاه پیشرفت و آبادانی، اجرای طرح مطالعاتی شناسایی ایل راهها و گذرگاه عشایر از دیگر کارهای انجام شده است.

وی تصریح کرد: در استان قزوین ۲۳۰۰ کیلومتر ایل راه و گذرگاه عشایر در آبیک، قزوین، بویین زهرا و آوج شناسایی شده است.

شناسایی ۲۲۰۰ خانوار عشایری در استان قزوین

غیاثوند در ادامه اظهارداشت: بر اساس سرشماری سال قبل تعداد خانوارهای عشایری استان قزوین ۲۲۰۰ خانوار است.  
 

کد خبر 4738704

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =