مهیار و دامنه بیشترین فرونشست زمین را در  استان اصفهان داشته‌اند

اصفهان - مدیر کل بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه تخلیه آبهای زیرزمینی عامل مهمی در فرونشست زمین است، گفت: مهیار شهرضا و دامنه داران بیشترین فرونشست زمین را در استان اصفهان داشته‌اند.

منصور شیشه فروش در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به پدیده فراگیر فرونشست در اثر بهره برداری بی رویه آبهای زیرزمینی در کشور اظهار داشت: بیش از دو دهه خشکسالی، تخلیه آب سفره های زیرزمینی را دربر داشته است که از آن به پدیده فرونشست زمین یاد می شود و در دشتهای استان اصفهان مشهود بوده است.

وی  با بیان اینکه دشت های مهیار شهرضا و دامنه داران بیشترین فرونشست را در استان اصفهان داشته‌اند، افزود: به طور کلی پدیده فرونشست زمین در دشتهای مهیار، دامنه، برخوار، کاشان، آران و بیدگل، گلپایگان، داران و اصفهان چشمگیر بوده است.

تامین اعتبار برای بازسازی ساختمان های ترک خورده

مدیرکل بحران استانداری اصفهان با اشاره به ترک‌خوردگی ساختمانها و معابر شهری در اثر پدیده فرونشست زمین ابراز داشت: ترک خوردگی منازل در شهرستان دامنه با تامین اعتبار از مدیریت بحران کشور و تسهیلات بلاعوض از بنیاد مسکن توسط شهرداری  اصفهان تعمیر و بازسازی شد.

وی افزود: شرکت آب منطقه ای استان اصفهان اقدام‌هایی در راستای بررسی میزان فرونشست زمین و تخلیه آب از سفره‌های زیرزمینی انجام داده است.

شیشه فروش ابراز داشت: در جلسه پیشگیری از پدیده فرونشست زمین در استان اصفهان که باحضور استادان دانشگاه و رئیس مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی انجام شد، با بررسی های میدانی به عمل آمده دستورالعمل هایی به دستگاه های ذی ربط ابلاغ شد.

طرح تعادل بخشی آب منطقه ای اقدامی موثر در کاهش فرونشست دشتها

وی با بیان اینکه «طرح تعادل بخشی» شرکت آب منطقه ای به عنوان موثرترین شیوه در کنترل پدیده فرونشست زمین در حال انجام است، تصریح کرد: شرکت آب منطقه ای استان اصفهان دشت هایی که بیشترین فرونشست را دارند به عنوان «دشت ممنوعه» معرفی کرد تا برداشت آب های زیرزمینی از این مناطق کنترل شود.

مدیرکل بحران استانداری اصفهان افزود: «طرح تعادل بخشی» با نصب کنتورهای هوشمند و تعدیل  صدور پروانه بهره‌برداری از چاه‌ها و پرکردن چاه‌های غیرمجاز انجام می شود.

کنترل برداشت غیرمجاز آبهای زیرزمینی با اقدامات ضربتی

وی با اشاره به بازنگری صاحبان مجاز در بهره برداری چاه‌ها اظهار داشت: شرکت آب منطقه ای با مسدود کردن ۵ هزار حلقه چاه و توقیف ۶۰۰ ادوات حفاری چاه های غیرمجاز و به کارگیری ۷۰ تیم گشت و نظارت در مناطق مختلف میزان برداشت های غیرمجاز آب های زیرزمینی را کنترل کرده است.

تهیه دو اطلس فرونشست از دشت های مهیار و برخوار

وی بیان داشت: اجرای «طرح تعادل بخشی» شرکت آب منطقه ای استان اصفهان به همراه مطالعه دشت ها و نرخ فرونشست توسط سازمان زمین شناسی موجب تهیه و گردآوری دو اطلس فرونشست برای دشت های مهیار و برخوار شده است.

طرح الگوی کشت جهاد کشاورزی اقدامی موثر در کاهش فرونشست زمین

مدیر کل بحران استانداری استان اصفهان با تاکید بر نقش اداره کل جهاد کشاورزی بر اجرایی کردن «طرح الگوی کشت» ادامه داد: اجرای مصرف بهینه آب و روش های نوین آبیاری و توسعه کشت های کم مصرف در دشت های استان اصفهان توسط اداره کل جهاد کشاورزی اقدامی موثر در کاهش پدیده فرونشست زمین است.

وی افزود: سازمان نظام مهندسی استان اصفهان و شهرداری با ارائه نقشه راه و یکپارچه سازی فوندانسیون، الزامات پایدارسازی ساختمان ها را در دستور کار قرار داده اند.

کد خبر 4739017

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 12 =