۲۳ هزار کیلو گوشت در استان البرز معدوم شد

کرج - رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی دامپزشکی استان البرز از معدوم سازی ۲۳ هزار کیلو گوشت در نیمه نخست امسال خبر داد.

دکتر سیدمحسن ابوترابی در گفت‌وگو باخبرنگار مهر در خصوص بازدید و نظارت بهداشتی بر مراکز تولید، نگهداری و عرضه فرآورده های خام دامی، گفت: در نیمه اول امسال ۲۴ هزار و ۲۹۷ بازدید از مراکز مربوطه در سطح استان البرز انجام شد.

وی ادامه داد: در بازیدهای انجام شده ۴۱ هزار و ۴۷۸ کیلوگرم فرآورده های خام دامی ضبط و از این میزان نیز ۲۳ هزار کیلوگرم معدوم سازی شد.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی دامپزشکی استان البرز گفت: در بازدیدهای انجام شده از مراکز تولید، نگهداری و عرضه فرآورده های خام دامی استان البرز در نیمه اول امسال ۱۳۸ مورد به مراجع قضایی و تعزیرات حکومتی معرفی و ۴۶ مورد نیز پلمب شد.

ابوترابی در بخش دیگری در خصوص فرآورده خام دام، طیور، مرغ، شتر مرغ، ماهی و یا تخم مرغ بسته بندی شده در بازار و کیفیت این محصولات، گفت: حمل فرآورده ها از کشتارگاه ها برای واحدهای بسته بندی به صورت مجاز و استاندارد و با ماشین های سردخانه ای انجام می شود.

وی تاکید کرد: در این خصوص برندهایی که تحت نظر دامپزشکی بسته بندی فرآورده های خام دامی، طیور و انواع دیگر را انجام می دهند، بر روی بسته بندی آنها آرم و لوگوی سازمان دامپزشکی درج شده است.

درج شماره پروانه تولید بر روی بسته بندی ها نیز ضروری استرئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی دامپزشکی استان البرز با اشاره‌ به اهمیت درج یک کد «آی. وی. سی» بر روی فرآورده های خام دامی و طیور بسته بندی شده، افزود: این کد از سوی سامانه صدور پروانه های دامپزشکی صادر شده نشان می دهد محصول مربوطه پروانه بهداشتی دامپزشکی را دارا است، از سویی درج شماره پروانه تولید بر روی بسته بندی ها نیز ضروری است.

ابوترابی با تاکید بر اهمیت توجه مصرف کنندگان به مشخصاتی که بر روی بسته بندی های تخم مرغ درج می شود، بیان کرد: متاسفانه گاهی واحدهایی اقدام به بسته بندی تخم مرغ می کنند که پروانه کار از سوی سازمان دامپزشکی را ندارند و مشخصات تولید از جمله لوگوی سازمان دامپزشکی و یا کد پروانه تولید روی بسته بندی های آنها ذکر نشده است.

وی گفت: در استان البرز تعداد واحدهایی که در زمینه عرضه انواع فرآورده های خام دام، طیور، مرغ، ماهی، شترمرغ و یا تخم مرغ بسته بندی شده کار می کنند در مجموع ۵۸ واحد هستند.

مردم در صورت تمایل به استفاده از گوشت چرخ شده بسته بندی شده، تولیدات برندهای معتبر را خریداری کنندرئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی دامپزشکی استان البرز افزود: در سطح فروشگاه های زنجیره ای نیز محل هایی برای عرضه فراورده های خام دامی، طیور و ماهی بسته بندی شده وجود دارد که تمامی این واحدها نیز از دامپزشکی مجوز کار دارند و مسئول فنی های ما در آنجا حضور دارند.

ابوترابی با تاکید بر اینکه مردم بر قیمت درج شده بر روی فرآورده های خام دامی و طیور توجه کنند، گفت: در این زمینه توصیه می شود که مصرف کنندگان به تفاوت قیمت فرآورده ها توجه کنند و اگر دیدند تولیدات یک برند نسبت به دیگر برندها قیمت کمتری دارد به کیفیت آن‌ شک کنند.

وی در پایان توصیه کرد که مردم در صورت تمایل به استفاده از گوشت چرخ شده بسته بندی شده، تولیدات برندهای معتبر را خریداری کنند.

کد خبر 4739282

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =