لزوم تعمیم کشاورزی قراردادی برای زرشک و عناب

بیرجند-وزیر جهاد کشاورزی بر لزوم ترویج و گسترش کشاورزی قراردادی برای زرشک، عناب و سایر محصولات کشاورزی در خراسان جنوبی تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود حجتی صبح دوشنبه در حاشیه بازدید از مجتمع گلخانه ای خوسف در جمع خبرنگاران اظهار داشت:  مردم خراسان جنوبی انسان های سخت کوش و قانعی هستند که علی رغم همه سختی های اقلیمی با طبیعت می جنگند و دستاوردهای خوبی نیز داشته اند.

وی با اشاره به اجرای طرح های آبخیزداری در استان، بیان کرد: این طرح های امید بخش در سراسر کشور اجرا می شود و دولت، مجلس و مقام معظم رهبری نیز آن ها مورد حمایت قرار داده اند.

وزیر جهاد کشاورزی، تغذیه سفره های زیر زمینی، افزایش آبدهی قنوات و جلوگیوی از فرسایش خاک را از جمله مزایای طرح های آبخیزداری عنوان کرد.

حجتی به محصولات استراتژیک خراسان جنوبی از جمله عناب، زعفران و زرشک اشاره و بیان کرد: خراسان جنوبی در برخی از  این محصولات رتبه های برتر کشور را داشته و وضعیت خوبی از نظر تولید این محصولات دارد.

وی با بیان اینکه مشکلات تاریخی در زمینه فراوری این محصولات داریم، عنوان داشت: زعفران قطعا باید به صورت قراردادی باشد و کشاورز باید تحت پوشش تاجر، صادرکننده و هلدینگ باشد.

وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: تا زمانی که این انجام نشود،مشکلات را خواهیم داشت.

حجتی با اشاره به اینکه در حال حاضر در برخی شهرستان ها کارآفرینان قراردادهای خوبی با تولید کنندگان می بندند، بیان داشت: این را باید تعمیم دهیم و کشاورزی قراردادی در ارتباط با عناب، زرشک و سایر محصولات تعمیم دهیم.

وی از کارآفرینان برای ورود به کشاورزی قراردادی دعوت کرد و گفت: دولت، وزارت و استان نیز آماده خدمت و همکاری است تا این واحدها را مورد حمایت و پشتیبانی قرار دهد.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بیشتر محصولات استراتژیک استان گیاهان دارویی است، افزود: کشورهایی که این محصولات به صورت فله ای به آن صادر می شود ارزش افزوده بالا برای این محصولات ایجاد کرده اند که کشاورزان و کشور ما از این ارزش افزوده محروم است.

وی با بیان اینکه در این زمینه کارهایی آرام آرام آغاز شده و همه باید تلاش کنیم تا به سرانجام برسد، بیان داشت: برای این امر اولویت با کارآفرینان است و دولت تنها تسهیل گر است.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: صدور مجوزها، پشتیبانی تسهیلاتی و تأمین زیرساخت ها وظیفه دولت است اما باید اول کارافرینان وارد شوند.

حجتی ادامه داد: در این راستا قانون فضای کسب و کار داریم تا بتوانیم موانع را برداریم تا فضای کسب و کار تسهیل شود.

وی همچنین بر لزوم توسعه محصولات گلخانه ای تأکید کرد و گفت: با توجه به محدودیت منابع آب در استان و نیروی انسانی موجود اجرای طرح های گلخانه ای نقش مهمی در صرفه جویی مصرف آب و ایجاد اشتغال خواهد داشت.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در زمینه محصولات گلخانه ای کشور نسبت به خیلی کشورها عقب هستیم و در خراسان جنوبی نیز نسبت به سایر استان ها عقب هستیم.

حجتی ادامه داد: در این راستا طرح هزار هکتاری در خراسان جنوبی دنبال می شود و دولت نیز منابع و زیرساخت های لازم برای احداث این محتمع های گلخانه ای ایجاد می کند.

کد خبر 4739437

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =