آغاز بارشهای پاییزی اصفهان از اواخر مهرماه

اصفهان- مدیر کل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه بارشهای پاییزی اصفهان از اواخر مهرماه آغاز می شود، گفت: بارش باران در اصفهان ۴۵ درصد نیز نسبت به مدت مشابه گذشته رشد داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا خورشیدی ظهر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با مقایسه بارش سال آبی جاری با دوره های مشابه زمانی در سال گذشته و دوره بلند مدت وضعیت امسال نسبت به سال گذشته اظهار داشت: امسال مقدار بارش در استان اصفهان به ۴۹۱ میلیمتر رسید که نسبت به سال گذشته وضعیت قابل قبولی است. این در حالی است که در سال گذشته وضعیت بارش ها حتی در سرچشمه ها مطلوب نبود.

وی افزود: وضعیت بارش ها در سال جاری با ۸۱ درصد افزایش مواجه شد که نسبت به سال گذشته بهبود یافته است.

افزایش تغییرات بارش استان اصفهان نسبت به سال گذشته

مدیر کل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه تغییرات بارش استان اصفهان نسبت به مقدار بلندمدت ۲۵ درصد افزایش یافته است،  ادامه داد: ازآنجا که استان اصفهان در اقلیم خشک واقع شده است بارش سال آبی نسبتا مطلوب بود.

وی بیان داشت: شهر اصفهان در سال آبی امسال ۱۲۰ میلیمتر بارش داشت که ۹ درصد نسبت به بلند مدت افزایش و ۴۵ درصد نیز نسبت به مدت مشابه گذشته رشد داشته است.

شرق اصفهان کم بارش و غرب اصفهان پربارش

خورشیدی با اشاره به افزایش درصد تغییرات بارش سال جاری نسبت به بلندمدت تصریح کرد: شرق اصفهان با یک درصد افزایش بارندگی کماکان کمترین مقدار بارندگی را تجربه کرد و شهرهای گلپایگان، خوانسار، نطنز و سمیرم بیشترین بارش های سال جاری را نسبت به بلند مدت به خود اختصاص دادند.

وی افزود: شهر چادگان با ۲۴۲ درصد بیشترین تغییرات بارش سال جاری نسبت به گذشته را داشت و شهر اصفهان هم با ۱۲۱ درصد بعد از فریدونشهر جای گرفت.

اختلاف کمینه و بیشینه در اثر تغییر اقلیم

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان اختلاف دمای بیشینه و کمینه را در تابستان امسال روند افزایشی اعلام کرد و گفت: روند کلی تغییرات اقلیمی نشان می دهد که خشکسالی های مداوم و بارش های رگباری و تغییر جنس بارش ها از برف به باران در انتظار است.

افزایش بارندگی در سرچشمه ها در سال زراعی امسال

وی با اشاره به ۱۹۵.۹ میلیمتر بارش در سال زراعی امسال در استان اصفهان ابراز داشت: میانگین وزنی بارش تا پایان سال زراعی ۹۷-۹۸ نسبت به بلندمدت مشابه ۲۴.۷ درصد افزایش یافت و نسبت به سال زراعی گذشته با رشد ۸۱ درصدی مواجه شد.

خورشیدی میزان بارش های دریافتی در شهرستان کوهرنگ را در سال زراعی امسال برابر با ۱۵۱۴ میلیمتر اعلام کرد و تصریح کرد: این میزان بارش نسبت به مقدار بلندمدت ۴۳.۹ درصد و نسبت به سال گذشته ۱۷۲ درصد افزایش داشته است.

فعال شدن کانون های گردوغبار در اثر خشکسالی

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به گسترش کانونهای گردو غبار که تحت تاثیر مستقیم خشکسالی های چند دهه گذشته است، گفت: به علت کاهش رطوبت خاک، خیزش گردوغبار به آسانی فراهم می شود و مناطق تحت تاثیر فرسایش بادی قرار می گیرند که روشهای سنتی و دیرینه جهت مهارکردن کانون خای گردوخاک به تنهایی جوابگو نیست.

وی افزود: بر اساس تصاویر ماهواره های هواشناسی ویژه پایش گردوخاک، پهنه های گسترده ای از نواحی جنوبی سمنان شمال و شرق اصفهان از کانون های گردو خاک هستند.

خورشیدی با اشاره به تغییر در الگوهای جوی که دروقوع گردوخاک موثر هستند اظهار داشت: در نیمه اول تابستان امسال شرایط برای وقوع پدیده گردوخاک در نواحی شمال، شرق و نواحی مرکزی از درصد بالایی برخوردار است.

پیش بینی وضعیت نرمال بارش در پاییز امسال

وی با اشاره به پیش بینی بارش در فصل پاییز اضافه کرد: آخرین خروجی مدل های پیش بینی فصلی و تحلیل های هواشناسی و عوامل دور پیوندی بیانگر فعالیت سامانه های جوی به تدریج از اواسط مهرماه به ویژه از دهه آخر مهرماه هستیم که وقوع بارش های پاییزه را به ارمغان می آورد.

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با اعلام اینکه مقدار بارش در سطح استان در ماه های پاییز نرمال و متمایل به کمی بالاتر از نرمال است، اظهار داشت: بارشها در مهرماه نرمال و متمایل به بالای نرمال است که نسبت به آمار بلندمدت تاثیری بر منابع آب ندارد. این در حالی است که بارندگی بیش از نرمال و متمایل به بالاتر از نرمال در آبان ماه پیش بینی می شود. بارش های آذرماه هم در حد نرمال و متمایل به کمتر از نرمال در انتظار است.

وی با اشاره به میانگین دما در مهرماه که نیم تا یک درجه سانتی گراد بالای نرمال است پیش بینی کرد: در ماه های آبان و آذر دما تعدیل شده و به مقدار نرمال نزدیک خواهد شد و در بازه های زمانی کوتاه مدت نیز شرایط کاهش دما به زیرنرمال خواهد رسید. از اواسط آبان ماه و در آذرماه برودت هوا محسوس تر خواهد بود.

اولویت مهم استان اصفهان مدیریت منابع آبی باشد

خورشیدی با تاکید بر مدیریت جدی منابع آب تصریح کرد: استان اصفهان در وضعیت خشکسالی هیدرولوژیک قرار گرفته است و مدیریت جدی منابع آب از مهمترین اولویت های استان اصفهان است.

وی با پیش بینی به هنگام بارش های در حد نرمال و متمایل به بالاتر از نرمال در پاییز امسال اضافه کرد: زمان مناسب جهت کشت دیم کشاورزان طبق تقویم نرمال زراعی انجام خواهد شد.

افزایش غلظت آلاینده ها در پاییز امسال

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به افزایش بارش های سال زراعی ابراز داشت: با اینکه از شدت خشکسالی کوتاه مدت کاسته شده است اما استان اصفهان تجربه خشکسالی های درازمدت را دارد که بارندگی ها تغییر محسوسی بر روند آن ایجاد نکرده است.

وی افزود: با توجه به کاهش فعالیت سامانه های جوی از نیمه آذر و دی ماه و شرایط دما در سطج زمین شرایط برای افزایش غلظت آلاینده ها محتمل خواهد بود؛ تمهیدات لازم در جهت کنترل کاهش آلودگی هوا در کلان شهر اصفهان و مناطق صنعتی و پرتردد اجرایی خواهد شد.

کد خبر 4739440

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =