اهلیت و توان مالی سرمایه گذار در اجرای موفق طرحها موثر است

قزوین- نمایندگان دستگاههای اجرایی گفتند: برای جلوگیری از هدر رفت سرمایه و زمان باید اهلیت سرمایه گذار در ابتدای کار مشخص شود تا توسعه استان محقق شود.

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه بررسی شاخص های اهلیت سرمایه گذاری با حضور نمایندگان دستگاههای اجرایی ظهر دوشنبه در استانداری قزوین برگزار شد.

احمدی نماینده بانک ها گفت: اهلیت سرمایه گذارلازم است در ابتدای کار مشخص شود تا فرصتها از دست نرود و همه دستاگاهها موظف به حمایت شوند.

وی بیان کرد: شرکت شهرک ها با تسهیل امور در واگذاری زمین سخت گیری نمی کند اما باید همه ویژگی های ایم سرمایه گذار مانند احراز توان مالی برای آورده سهم متقاضی مشخص شود تا در مراحل بعدی طرحها متوقف نشود.

احمدی تصریح کرد: چون بانک ها اجازه محدود برای مشارکت دارند نباید سرمایه گذار بنیه ضعیف مالی داشته باشد و در دادن مجوزها داتشن دانش فنی و نگاه کارشناسی ضروری است تا در احراز اهلیت به شخصیت افراد، ظرفیت و نوع وثیقه و سرمایه افراد هم توجه شود.

احمدی گفت: سهولت واگذاری زمین و فروش اقساطی از سوی شرکت شهرکهای صنعتی گاهی وسوسه انگیز است و برخی به طمع فروش زمین وارد کار می شوند اما قادر به تکمیل آن نمی شوند و برای دولت و بانکها مشکل ساز می شوند.

در ادامه کاظم رضا قلیان مدیر واگذاری اراضی شهرک های صنعتی استان تصریح کرد: دنیای صنعتگران دست کسانی است که بازار را در اختیار دارند و اگر شاخصها با تجربه دیگر کشورهای موفق درنظر گرفته شود می توان به درک مشترک رسید.  

وی بیان کرد: به ازای هر متر زمین در استان قزوین حدود ۱۱ متر تقاضا داریم وچون بیشتر شهرک های صنعتی استان تقاضا محور است با متقاضیان زیادی مواجهیم و ما موظف به همراهی با سرمایه گذار هستیم.  

قلیان تصریح کرد: شاخصهای سرمایه گذاری استخراج شده اما باید در یک مرکز سرمایه گذاری پایش شود و به منابع مالی هم اهمیت داده شود.  

علی محمد زمانی رئیس خانه صنعت استان قزوین هم گفت: ‌واگذاری رانتی واحدهای صنعتی در گذشته مشکل ساز شده و گاهی افرادی که اهلیت نداشتند و واحدی را خریداری کرده امروز در کار مانده اند.  

وی اضافه کرد: آنچه دیده می شود این که برخی دنبال زمین هستند تا واسطه گری کنند اما دلیل نمی شود برای سرمایه گذار واقعی سخت گیری کنیم بلکه لازم است سهل بگیریم و ‌فقط حساب بانکی ملاک اهلیت نباشد چون صنعتگر دنبال سود پول نیست و سرمایه اش در جریان است اما انچه اهمیت دارد این که باید مرکز سرمایه گذاری طرح و برنامه داشته باشد ‌و راهنمایی و هدایت کند تا یک طرح در زمان بندی تعیین شده اجرا شود.

فاطمه لزگی معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان قزوین هم در این جلسه اظهارداشت: پنجره واحد شرایط خوبی برای تسهیل در امور ایجاد کرده تا بوروکراسی را کم کنیم.


 مظفری معاون محیط زیست هم گفت: باید روند سرمایه گذاری را تسهیل کنیم و اولویت ها مشخص شود تا هدایت متقاضی بخوبی صورت گیرد.  

اسماعیلی معاون راه و شهرسازی استان قزوین هم گفت: ترکیب جلسه با حضور مسیولان دولتی و بخش خصوصی خوب است و می تواند نتایج کاربردی داشته باشد.

وی بیان کرد: پروژه های صنعتی تقریبا مشخص است و با حمایت شهرک ها خوب جلو می رود اما لازم است ‌در طرح های صنعتی راکد و واگذاری آنها نگاه تخصصی داشته باشیم.

اسماعیلی یادآورشد: جاذبه در استان بالاست و تقاضا زیاد است و شاید نیاز به فرش قرمز نیست اما باید درست انتخاب کنیم و کارها را سامان بخشیم تا انسجام کارها بیشتر شود.
 
وی اظهارداشت: لازم است اطلاعات فرصت های سرمایه گذاری در سایت قرار گیرد و متقاضی بتواند در اختیار گرفته و روی آن بررسی کند.  
 

کد خبر 4739552

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =