تعیین شعب ویژه رسیدگی به جرائم انتخاباتی در حوزه‌های قضایی البرز

کرج - رئیس کل دادگستری استان البرز از تعیین شعب ویژه رسیدگی به جرائم انتخاباتی در حوزه‌های قضایی استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر حسین فاضلی هریکندی در اولین جلسه شورای پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی استان البرز گفت: قانون وظایفی را در قبل، حین و پس از برگزاری انتخابات بر عهده قوه قضائیه نهاده است که با توجه به در پیش بودن یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و اولین میاندوره‌ای پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری در اسفند ماه ۱۳۹۸ رئیس محترم قوه قضائیه اخیرا «بخشنامه تشکیل ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی» را صادر کردند.

وی افزود: مطابق این بخشنامه باید ستادهای متناظر در سطح ملی، استانی و شهرستانی تشکیل شوند که امروز اولین جلسه استانی این ستاد در البرز برگزار شد.

رئیس کل دادگستری استان البرز تصریح کرد: با توجه به شرایط خاص کشور و فشارهای دشمن، اهمیت حضور حداکثری مردم در انتخابات بر کسی پوشیده نیست و همه موظف هستند مقدمات حضور حداکثری مردم در انتخابات را با کمترین حاشیه رقم بزنند.

فاضلی هریکندی ادامه داد: آنچه در بخشنامه رئیس قوه قضائیه تاکید شده مقدم بودن تدابیر پیشگیرانه است و دادگستری ها مکلف هستند اهتمام ویژه‌ای بر پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی داشته باشند.

وی متذکر شد: این بخشنامه در بخش وظایف ستادها دو محور مهم دارد که یکی ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها و نهادهای عضو ستاد در جهت پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی، ارشاد و راهبری ستادهای استانی و شهرستانی و نظارت بر آن‌ها؛ انعکاس فوری و شرح وقایع و جرایم مهم؛ توجیه، ارشاد و انذار تشکل‌ها، احزاب، گروه‌ها، ستادهای تبلیغاتی، اشخاص حقیقی و حقوقی با هدف بازدارندگی و پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی و اطلاع رسانی، تشریح و توضیح مفاد قانون و جرایم و مجازات‌های قانونی از طریق رسانه‌های جمعی با هدف ارتقاء آگاهی‌های عمومی، کاهش و پیشگیری از بروز جرایم انتخاباتی است.

رئیس کل دادگستری استان البرز افزود: یکی دیگر از محورهای این بخشنامه بر ایجاد تعامل، هماهنگی، همراهی و هم‌افزایی بین دستگاه‌های متولی است تا انتخابات باشکوه و بدون وقوع جرایم انتخاباتی را برگزار کنیم.

فاضلی هریکندی از تعیین شعب ویژه برای رسیدگی به جرایم انتخاباتی در همه حوزه‌های قضایی استان البرز خبر داد و گفت: برای این منظور در دادسرا و محاکم شهرستان کرج به ترتیب شعب ۵ و ۲۱ بازپرسی و شعبه ۱۱۶ دادگاه کیفری دو تعیین شده است؛ در شهرستان فردیس شعبه ۲ بازپرسی در دادسرا و شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲؛ در ساوجبلاغ شعبه ۲ بازپرسی در دادسرا و شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲؛ در نظرآباد شعبه اول بازپرسی در دادسرا و شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲؛ در اشتهارد شعبه اول بازپرسی در دادسرا و شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ و در طالقان و چهارباغ به ترتیب شعب ۱۰۱ کیفری ۲ و شعبه چهار دادگاه تعیین شده‌اند.

تشکیل کارگروه پیشگیری از جرایم انتخاباتی در فضای مجازی

وی همچنین از تشکیل کارگروه پیشگیری از وقوع جرایم انتخاباتی در فضای مجازی نیز خبر داد و بیان کرد: برای این منظور دستگاه های متولی مکلف شده اند ضمن رصد فضای مجازی زمینه های لازم برای پیشگیری و برخورد با جرایم انتخاباتی را فراهم کنند.

رئیس کل دادگستری استان البرز با هشدار نسبت به هرگونه استفاده از اموال عمومی و بیت المال برای مقاصد انتخاباتی توسط نامزدها یا نزدیکان آن‌ها گفت: اداره کل بازرسی استان ماموریت دارد نسبت به رصد دقیق و معرفی خاطیان به دستگاه قضایی اقدام کند.

اداره کل بازرسی استان ماموریت دارد نسبت به رصد دقیق و معرفی خاطیان به دستگاه قضایی اقدام کندفاضلی هریکندی همچنین هرگونه سوء استفاده از احساسات و عواطف اقوام و دادن وعده‌های انتخاباتی واهی به ‌آن‌ها را مستوجب تعقیب قضایی دانست و بیان کرد: با توجه به اینکه قومیت‌های مختلف ساکن استان هستند و در فضایی توام با آرامش و احترام با یکدیگر زندگی می‌کنند نامزدها از هرگونه تحریک احساسات یا توهین به اقوام و اقلیت‌های قومی و مذهبی نیز پرهیز کنند.

وی همچنین با هشدار نسبت به هرگونه اخلال و تعرض به نشست‌ها و کمپین‌های انتخاباتی و یا توهین به نامزدها، تصریح کرد: با هرنوع رفتاری که مخل آرامش جامعه باشد یا به حضور حداکثری مردم در انتخابات آسیب بزند برخورد قضایی خواهد شد.

وی در پایان از دستگاه‌های متولی انتخابات خواست تا با توجه به تهیه، گردآوری و ابلاغ منشور اخلاقی انتخابات بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری توسط دادگستری کل استان البرز به آگاهسازی نامزدها و برگزاری انتخابات پرشور با کمترین حاشیه کمک کنند.

کد خبر 4739607

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =