«درمان دلبستگی – روایتی» به بازار کتاب آمد

کتاب «درمان دلبستگی – روایتی» ویژه درمانگران خانواده و زوجین نوشته «رودی دالاس» با ترجمه «نیره آرین‌فر»، «رویا رسولی» و «عذرا اعتمادی» وارد بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی تهران کتاب «درمان دلبستگی – روایتی» به نوشته «رودی دالاس» و با ترجمه «نیره آرین‌فر» دانشجوی دکتری مشاوره دانشگاه الزهرا، دکتر «رویا رسولی» عضو هیئت گروه مشاوره دانشگاه الزهرا و دکتر «عذرا اعتمادی» عضو هیئت علمی گروه مشاوره دانشگاه اصفهان توسط انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی تهران چاپ و وارد بازار نشر شد.

«نیره آرین‌فر» یکی از مترجمان کتاب با اشاره به شیوع فراوان عارضه دلبستگی ناایمن در میان زوجین اظهار کرد: عارضه دلبستگی ناایمن و به‌ویژه چرخه خانم‌های مضطرب و آقایان اجتنابی شیوع فراوانی دارد. هنگام کار با زوج‎‌ها، دو الگوی رایج وجود دارد که یکی از آن‌ها چرخه‌ مطالبه - کناره‌گیری و دیگری چرخه‌ بیش کارکرد - کم کارکرد است.

وی افزود: در چرخه‌ی مطالبه - کناره‌گیری، یکی از همسران در اغلب مواقع رهبری کار بر روی رابطه زوج را بر عهده می‌گیرد. غالباً زنان این نقش را ایفا می‌کنند، چون آن‌ها بیش از مردان برای مراقبت از مسائل رابطه‌ای، اجتماعی شده‌اند.

این مترجم خاطرنشان کرد: نوعی از چرخه‌ مطالبه - کناره‌گیری، چرخه‌ تعقیب - گریز است. در هر دو حالت، الگو زمانی شکل می‌گیرد که یکی از همسران پا پیش می‌گذارد و دیگری با دور شدن به او پاسخ می‌دهد. یکی از علل شکل‌گیری چرخه‌ تعقیب - گریز و نیز از عوامل بسیار مهم در پایه‌­ریزی روابط سالم، جهت­گیری دلبستگی افراد است.

آرین‌فر این شیوه از درمان را حتی جامع‌تر از درمان هیجان‌مدار که بر روی دلبستگی افراد کار می‌کند دانست و گفت: این کتاب علاوه‌ بر تأکید بر دلبستگی و کار با هیجانات زیربنایی و ترس‌های زیربنائی زوجین به درمانگران خانواده و زوجین توصیه می‌کند که زوجین را بر استثنائات و مواقع منحصر به فردی که به آن توجهی نمی‌کنند و مواقعی که زوجین در آرامش و امنیت هستند متمرکز کند.

این مترجم این کتاب را برای درمانگرانی با کار بر روی خانواده و مشکلات زوجین مناسب برشمرد و افزود: این مجموعه به تلفیق ۳ درمان پست مدرن روایتی، سیستمی مینوچین و دلبستگی می‌پردازد که کاربرد بسیاری برای برطرف کردن مشکلات زوجین دارد.

آرین‌فر با اشاره به مقدمه این کتاب گفت: در مقدمه این کتاب در خصوص آن‌که چرا این رویکردها تلفیق شده‌اند و چرا رویکردهای درمانی روایتی، سیستمی و دلبستگی به تنهایی کافی نیست صحبت و کمبودهای آن‌ها در کار با زوجین ذکر شده است.

وی افزود: نویسنده این کتاب ادعا دارد که این درمان تلفیقی درمان جامع‌تری برای درمان مشکلات خانواده‌ها و زوجین است که البته ادعای صحیحی است. در طول درمان به زوجین کمک می‌شود به احساسات دو جانبه‌ی اعتماد و اطمینان دست یابند، احساسات منفی شدید مثل ترس و خشم را تشخیص دهند و تنظیم کنند، توانایی درک هیجانات همسر خود را پیدا کنند، در فرآیندهای آرامش‌دهنده و تسکین‌دهنده خود در شرایط مختلف و نیز انتظارات خود در مورد صمیمیت کاوش کنند، بتوانند احساسات و رویدادها را یکپارچه کنند و به روایت‌های منسجم ­تری در خصوص بهبود روابط خود دست یابند.

این دانشجوی دکتری مشاوره دانشگاه الزهرا خاطرنشان کرد: در این مجموعه روایت‌های زوجین به ویژه زوجینی با موضع سرزنشگری بیان می‌شود که خود به مشکلاتشان واقف نیستند و می‌کوشد با طرح سئوالات چرخشی آن‌ها را نسبت به این موارد آگاه و عملکرد تأملی زوجین را تقویت کند به نحوی که زوجین به رابطه میان فکر، احساس و رفتار و نقش خودشان در مشکلاتشان پی می‌برند.

آرین‌فر با بیان این‌که در این شیوه درمانی قدرت همدلی زوجین هم تقویت می‌شود، ادامه داد: این درمان با تأکید بر روی مواقع منحصر به فرد و استثنائات زوجین(مواقعی که شرایط مطلوبی دارند) متمرکز می‌شود تا آن‌ها را به‌علت مطلوبیت رابطه و نقش خودشان در آن آگاه کند.

وی افزود: هم‌چنین در این مجموعه به تفاوت‌های میان روایت‌های افراد با عارضه دلبستگی ایمن و ناایمن می‌پردازد این‌که چه تفاوتی میان روایت‌های افراد ناایمن اضطرابی و اجتنابی وجود دارد و بر روی قدرت توانایی روایتی آن‌ها و تغییر روایت‌های آن‌ها کار می‌کند.

این مترجم گفت: در پایان کتاب به فرآیند درمان و مراحل درمان دلبستگی - روایتی پرداخته شده این‌که چطور درمانگر پایگاه امن در جلسه ایجاد کند؟ چه طور مشکلات را بررسی کند؟ از چه تکنیک‌هایی می‌تواند استفاده کند؟ چه طور می‌تواند الگوهای میان نسلی و خاطرات دوران کودکی را بررسی کند؟ و این‌که چه طور می‌تواند شیوه‌های جایگزین را بررسی و تغییرات را ایجاد کند؟ هم‌چنین فرآیندهای مثلث‌سازی آن‌ها را بررسی می‌کند و به مثلث‌زدایی می‌پردازد.

آرین‌فر خاطرنشان کرد: نویسنده در این کتاب می‌کوشد الگوهای میان نسلی تکرارشونده را متوقف کند و در پایان به یکپارچه‌سازی و حفظ تماس می‌پردازد که بر اساس آن مراحل می‌توان پروتکل درمانی را تدوین کرد من نیز در پایان‌نامه دکتری خود پروتکل درمانی را تدوین کردم.

وی یادآور شد: این درمان در عین این‌که به درمان سیستمی خانواده معتقد است، توجه ویژه‌ای به دیدگاه دلبستگی دارد. در ضمن از دیدگاه پست مدرن و روایت درمانی نیز بهره می‌گیرد. بنابراین، به‌نظر می‌رسد درمان دلبستگی - روایتی درمان کاملی است که با توجه به تأکیدی که بر دلبستگی و رابطه ‌ایمن بین زوجین و نیز میان درمانگر و زوجین دارد، می‌تواند امنیت را در روابط زوجین بهبود بخشد و در نتیجه به کاهش سطح اضطراب و اجتناب دلبستگی و متعاقباً آسیب‌های بین فردی زوجی و افزایش کیفیت زناشویی کمک کند.

کد خبر 4739652

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =