نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص نگران‌کننده است

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه تداوم روند منفی نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی نگران کننده است، گفت: دولت باید فورا راهی برای تشکیل سرمایه ثابت ناخالص پیدا کند.

مجید شاکری در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد پست اینستاگرامی اخیر رئیس کل بانک مرکزی که به مساله تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی کشور و کند بودن نرخ سرمایه گذاری اشاره دارد، اظهار داشت: پست اخیر رئیس کل بانک مرکزی واجد خبرهای خوبی بود اما در انتهای این پیام، به نکته مهمی اشاره شده است که تمام این خبرهای خوب رفع کننده نگرانی های ما در رابطه با تشکیل سرمایه ثابت در کشور و نرخ سرمایه گذاری در کشور نیست.

این کارشناس اقتصادی افزود: کشور تا اواسط دهه ۸۰ عادت به نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت بالایی داشت اما تقریبا از اوایل دهه ۹۰ نرخ رشد ، کم و یا منفی شده است.

وی با بیان اینکه از سال ۹۱ تا ۹۷ به جز سالهای ۹۳ و ۹۶ رشد منفی بوده است، گفت: برای کشوری که همزمان از نرخ بالای بیکاری جوانان رنج می برد و نیاز جدی به رشد دارد و نرخ سرانه تولید ناخالص داخلی از سال ۹۰ تا به امروز (معادل دلاری) با ۲۰ درصد کاهش مواجه شده، خطرناک است.

شاکری افزود: باید دید که چه راهی برای بازگشت به مسیر توسعه وجود دارد زیرا ادامه این روند بسیار نگران کننده است. 

وی ادامه داد: واقعیت این است که ابزارهای لازم برای این جنس رشد را در کشور داریم، به خصوص با تاکید بر اینکه سهم واردات ماشین آلات و سهم سرمایه در نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت تولید ناخالص داخلی تا به امروز زیاد بوده است.

نوع نگاه به اعتبارات بانکی باید تغییر کند

شاکری تاکید کرد: در حال حاضر ریل گذاری به نحوی است که به سمت تشکیل سرمایه ثابت تولید ناخالص داخلی کاربر و ریالی برویم زیرا این موضوع برای آینده اقتصاد ایران لازم است. البته این راه کم و بیش در جلوی چشم ما قرار دارد؛ در واقع تغییر نوع نگاه به مساله اعتبارات بانکی از روش فعلی که وجود دارد تنها راه باقی مانده است.

وی افزود: البته راه حل دیگری هم که وجود دارد اما باید بسیار احتیاط کرد، رفتن به سمت فروش اوراق برای برپایی پروژه های بزرگ است.

این کارشناس اقتصادی گفت: اگر بخشی از این روند تشکیل سرمایه ثابت تولید ناخالص داخلی را روی دارایی های دولت انجام دهیم عملا مولدسازی دارایی های دولت را به همراه خواهد داشت.

دولت فورا راهی برای تشکیل سرمایه ثابت تولید ناخالص داخلی پیدا کند

وی افزود: چرا کشوری باید دچار تشکیل سرمایه ثابت تولید ناخالص داخلی منفی شود که این مساله اثر فوری روی نرخ رشد تولید ناخالص داخلی اش دارد؟ نگرانی هایی زیادی در این ارتباط وجود دارد.

شاکری اظهار داشت: باید به فوریت با استفاده از ابزارهای موجود راهی برای تشکیل سرمایه ثابت تولید ناخالص داخلی داشته باشیم؛ که مهمترین‌اش این است که باید راهی برای هدایت اعتبارات ریالی پیدا کنیم و یا اینکه بستانکاری افراد از بانک ها را به نحوی جا به جا کنیم که نقشی در تشکیل سرمایه ثابت تولید ناخالص داخلی داشته باشد.

به گفته وی، صنعت ساختمان و گردشگری از جمله صنایعی هستند که بدون نیاز به یک فناوری خارجی می توانند در این مسیر مفید باشند.

شاکری تاکید کرد: برای این کار دولت باید از رویکرد ارشادی و هدایت گرایانه فراتر رود و یک تصویرکلان از مفهوم توسعه و ورود به آن ترسیم کند به گونه ای که این تشکیل سرمایه ثابت به عنوان بخشی از آن عمل کند.

بانک ها علاقه ای به وام دهی ندارند

وی تصریح کرد: علی رغم اینکه شاهد نرخ تورم زیاد در این مدت بودیم اما همزمان نه میزان اعتباردهی سیستم بانکی و نه نرخ بهره بازار بین بانکی افزایش یافته است؛ این مساله نشان می دهد که علی رغم رشد تورم، اهداف سرمایه گذاری جدیدی که بتواند پاسخگو باشد پیدا نکرده ایم.

این کارشناس اقتصادی گفت: در واقع با توجه به شرایط موجود، بانک ها هم علاقه چندانی به وام دهی به عنوان ابزار تامین مالی رشد سرمایه گذاری ندارند.

شاکری اظهار داشت: این شرایط ما را ناچار می کند که اساسا به دنبال فرمول های جدیدی نسبت به آنچه که در ۲۰ سال گذشته تجربه کرده ایم برویم؛ البته پیشتر، کشورهای زیادی در دنیا شریط امروز ما را داشته اند و مرور عملکرد آنها راه حل های زیادی را می تواند به ما ارائه دهد.

کد خبر 4739719

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =