گلایه از شرایط خرید و فروش زرشک/۷ درصد یاقوت سرخ فرآوری می شود

بیرجند- استاندار خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر نرخ فروش زرشک در بازار مصرف ۹۰ هزار تومان بوده اما نرخ خرید در فضای دلالی به ۱۰ هزار تومان هم نمی رسد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد صادق معتمدیان بعد از ظهر دوشنبه در ششمین همایش ملی روز روستا و عشایر در بیرجند بیان کرد: در توسعه زیرساخت های روستاها تاکنون اقدامات خوبی انجام شده است.

وی ادامه داد: توسعه و تکمیل زنجیره های اقتصادی، کارآفرینی اجتماعی و توانمند سازی کارآفرینان محلی روستایی، جلوگیری از خام فروشی، نوسازی و تحول ساختاری در تعاونی های روستایی و احیای سنت های اصیل روسایی از جمله مولفه های توسعه روستایی در خراسان جنوبی است.

معتمدیان با بیان اینکه اشتغال و کارآفرینی روستاییان در صدر مسائل نرم افزاری است، افزود: اگر برای بازگشت نیروی کار روستایی اقدامی انجام نشود سایر سیاست ها ابتر است.

استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: تنها ایجاد زیرساخت ها، اجرای طرح های روستایی و ساخت مساجد اشتغالزایی در روستاها را تامین نمی کند چراکه اگر این ها کافی بود نباید شاهد تخلیه هزار و ۷۰۰ آبادی در خراسان جنوبی بودیم.

وی با بیان اینکه تثبیت جمعیت مستقر در روستاها با بهبود معیشتی آن ها و زمینه سازی مشاغل متنوع ممکن است، افزود: مبارزه با خام فروشی محصولات مهم ترین مولفه در تثبیت جمعیت روستایی است.

معتمدیان با اشاره به محصولات استراتژیک خراسان جنوبی بیان کرد: علی رغم اینکه این استان قطب تولید زرشک است از خام فروشی رنج می برد.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر نرخ فروش زرشک در بازار مصرف ۹۰ هزار تومان بوده اما نرخ خرید در فضای دلالی به ۱۰ هزار تومان نمی رسد، گفت: همچنین کمتر از هفت درصد این محصول فرآوری می شود. 

وی با اشاره به برنامه های پیش بینی شده برای اشتغال و کارآفرینی روستایی بیان کرد: توسعه روستایی در چهار شهرستان مرزی، استفاده از منابع درآمد فروش سوخت مرزنشینی و شکل دهی مشاغل جایگزین در روستاهای فاقد آب کشاورزی از جمله برنامه های پیش بینی شده است.

معتمدیان افزود: ایجاد کارگاه های کوچک معدنی به نفع روستاییان بومی، رونق گردشگری و اجرا و پیاده سازی روستای دانایی محور در سطح دهستان ها از دیگر برنامه های پیش بینی شده است.

کد خبر 4739873

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =