نشست ویژه پارلمان عراق درباره اعتراضات

منابع عراقی از جلسه ویژه پارلمان عراق که فردا با هدف بررسی اعتراضات در این کشور و خواسته های معترضان برگزار خواهد شد، خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، منابع عراقی از جلسه ویژه پارلمان عراق با هدف بررسی اعتراضات در این کشور و خواسته های معترضان خبر دادند.

این منابع بیان کردند که این نشست فردا سه شنبه برگزار خواهد شد.

این در حالی است که حدود یک هفته پیش بود که برخی مناطق در عراق به عرصه برگزاری تظاهرات در اعتراض به وضعیت معیشتی و اقتصادی تبدیل شدند. هرچند که شرکت کنندگان در تظاهرات مذکور خواستار ایجاد اصلاحات اقتصادی و بهبود خدمات عمومی شدند، اما برخی تلاش کردند ماهیت این اعتراضات را سیاسی جلوه دهند.

این تلاش مذبوحانه با هدف قرار دادن مردم عراق در برابر حاکمیت این کشور انجام شد اما هوشیاری دولت و ملت این کشور موجب شد تا چنین اقدام خصمانه‌ای در نهایت به نتیجه مطلوبِ عاملان پشت پرده آن منجر نشود. در هر صورت طی روزهای اخیر سلسله سیاست‌هایی از سوی مقامات عراقی در راستای بهبود اوضاع اقتصادی این کشور گرفته شده است و بدین ترتیب، شاهد آن هستیم که مسئولان بغداد محقق ساختن مطالبات معترضان را در دستور کار خود قرار داده اند.

یکشنبه شب بود که اولین تصمیمات مهمِ کابینه عراق در راستای پاسخ به مطالبات معترضان، گرفته شد که عمده آنها در خصوص تهیه مسکن برای خانواده‌های بی بضاعت و کم درآمد و ایجاد اشتغال بود. طبق تصویب هیأت دولت عراق، مقرر شد تا زمین‌های مسکونی برای خانواده‌های کم درآمد و دیگر طیف‌ها طبق تصمیم شورای وزیران، اختصاص یابد. همچنین باید جانمایی ۱۷۰۰۰ هزار واحد مسکونی برای خانواده‌های کم درآمد در استان‌ بصره (در بازه زمانی کم‌تر از چهار هفته) که از پیش آغاز شده بود، تکمیل شود.

کابینه اضطراری عراق همچنین تصویب کرد که طرح ملی اسکان بر مبنای ساخت صد هزار واحد مسکونی در تمامی استان‌ها آماده و به مرحله اجرا در آید. در این طرح اولویت با استان‌ها و مناطق کم برخوردار است. از دیگر تصمیمات، اعطای مستمری سه ماهه به مبلغ ۱۷۵۰۰۰ دینار برای ۱۵۰۰۰۰ نفر از بیکارانی که توان کار ندارند بود. مبلغ کلی این طرح ۸۷.۵ میلیارد دینار برآورد شده است.

از سوی دیگر، محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق در یک کنفرانس خبری خود متعهد شد تا اصلاحاتی را در بودجه سال ۲۰۲۰ عراق به نفع افراد کم درآمد در این کشور محقق سازد. وی افزود: ما تلاش می کنیم در بودجه سال ۲۰۲۰ مبالغ مالی به خانواده هایی که درآمدی ندارند و هیچ کدام از اعضای آنها در نهادهای دولتی مشغول به کار نیستند تخصیص دهیم.

الحلبوسی هم چنین وعده داد اقداماتی را برای بازگشت آوارگان به منازل خود اتخاذ کند. وی به برنامه های دولت برای جذب فارغ التحصیلان و تخصیص مبالغی برای بازگرداندن ثبات به مناطق آزاد شده در عراق اشاره کرد. این اقدامات مسئولان عراق از دولت گرفته تا پارلمان در راستای جامه عمل پوشاندن به خواسته های معترضان انجام شد؛ کما اینکه مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق نیز خواستار اجرای اصلاحات در این شده است.

کد خبر 4740030

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =