کاهش ۲ درصدی نرخ بیکاری روستایی/ ۱۴۵ هزار شغل ایجاد شد

رشت- معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با اشاره به ایجاد ۱۴۵ هزار فرصت شغلی با پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی، گفت: نرخ بیکاری روستایی نیز دو درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد امید پیش از ظهر سه شنبه در حاشیه بازدید از فشتکه روستای ملی حصیر در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یکی از کارهای خوب دولت توجه به بحث اشتغال روستاییان است، افزود: در همین رابطه ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی با مصوبه مجلس و دستور رهبری در اختیار روستاییان قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه معادل ریالی این مبلغ ۱۸ هزار میلیارد تومان است که در سراسر کشور و در میان مسئولان دستگاه‌های مختلف تعیین تکلیف شده است، گفت: از ۱۸ هزار میلیارد تومان تاکنون ۱۳ هزار میلیارد تومان ابلاغ شده که از این میزان نیز ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان وصول شده است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در ادامه با بیان اینکه گیلان یکی از استان‌های خوب از نظر کمی و کیفی است، اظهار کرد: در کنار این موضوع اتفاقات خوبی در حوزه تسهیلات در سطح کشور رخ داده است.

سهم ۲۵ درصدی اشتغال روستایی در اشتغال کشور

وی به سهم اشتغال روستایی در سبد اشتغال کشور در سالهای ۹۴ تا ۹۶ اشاره و با بیان اینکه این سهم در بهترین شرایط بین ۳ تا ۵ درصد بوده است، تصریح کرد: در سال گذشته و بعد از اختصاص تسهیلات روستایی این سهم به ۲۵ درصد رسیده است.

امید با بیان اینکه تسهیلات روستایی از مهاجرت معکوس جلوگیری کرده است، افزود: یقیناً تخصیص این تسهیلات اثرات خود را در آمار پایان سال ۹۸ کشور به صورت عددی نشان خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه دولت و مجموعه مجلس به این توافق رسیده‌اند که پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی به روستاییان باید تداوم یابد، ادامه داد: در جلسه سران قوا نیز از سوی معاون اول ریاست جمهوری پیگیری‌های لازم صورت گرفت و مصوب شد که به بحث اشتغال روستاییان به عنوان یک پروژه کوتاه مدت نگاه نشود و حداقل این تسهیلات به مدت ۵ سال در اختیار دولت قرار گرفته تا در سطح روستاها برای ایجاد اشتغال پایدار هزینه شود.

اشتغال پایدارتر اولویت معاونت توسعه روستایی

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور تداوم اپرداخت تسهیلات را عاملی برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان دانست و اظهار کرد: مقرر شده بود از محل اختصاص ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی ۲۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شود که براساس آمارهای مورد تأیید سازمان آمار ایران تاکنون ۱۴۵ هزار فرصت شغلی در روستاها ایجاد شده که نرخ بیکاری روستایی را نیز به ۲ درصد کاهش داده است.

وی با اشاره به سیاست معاونت توسعه اشتغال و توسعه روستایی برای امسال و سال آینده، تأکید کرد: ایجاد اشتغال پایدارتر در سطح روستاها مهم ترین سیاست این معاونت است.

امید در ادامه به وضعیت استان گیلان در این زمینه اشاره کرد و با بیان اینکه در این استان طرح‌های خوبی در حوزه بوم گردی، استارت آپ‌ها و بحث فضاهای گردشگری انجام شده است.

کد خبر 4740919

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =