صنعت سنگ کشور با مشکل فرآوری و نیروی انسانی مواجه است

محلات- رئیس انجمن سنگ ایران گفت: در صنعت سنگ کشور با دو مشکل نیروی انسانی و فرآوری مواجه هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، ابوالقاسم شفیعی روز سه شنبه در آیین افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بین المللی سنگ ایران در نیمور محلات، اظهار داشت: مخالفت با افزایش ارزش افزوده در صنعت سنگ برخلاف ارزش های ملی کشور است.

وی ادامه داد: اصل خام فروشی سنگ مذموم نیست و البته باید به این مهم توجه و بررسی کرد به چه میزان ذخایر، بهره وری و تغییرات تکنولوژی را شاهد هستیم.

رییس انجمن سنگ ایران گفت: سال گذشته ۱۰.۵ میلیون تن صادرت سنگ ایران بوده است به طوری که یک میلیون تن به صورت بلوک صادر شده است. متاسفانه با وجود ۵۷ درصد ساخت و ساز با عدم تقاضا در بازار سنگ مواجه هستیم.

شفیعی اظهار کرد: در استان مرکزی بهترین کارخانجات سنگ بری وجود دارد، اما مسایل فرآوری و صادرات سنگ متفاوت تر از سنگ کوپ است. متاسفانه در نیروی انسانی و فرآوری مشکل داریم.

وی گفت: در دولت های نهم و دهم برای ۶۰۰ کارخانه سنگ بری دولت از محل صندوق ذخیره ارزی ماشین آلات وارد کرد و متوسط ظرفیت این دستگاه ها ۲۰۰ هزار متر مربع بود اما در طول این سال ها ۱۰ هزار متر مربع فرآوری سنگ و صادرات آن انجام نشد.

شفیعی تصریح کرد: عمده صادرات سنگ به بازار عراق برایمان خسارت است، آن هم سنگی که متری ۴۰ الی ۵۰ هزار تومان است و با این قیمت هزینه برش آن تامین نمی شود. این مهم نشان دهنده این است که بازار دیگر کشورها برای خرید سنگ های با کیفیت از ایران باید فراهم شود. به همین دلیل به بازارهای بین المللی سنگ نفرستادیم البته به تعدادی از کشورها مانند بلژیک صادر می کنیم اما محدود است.

رییس انجمن سنگ ایران بیان کرد: از یک میلیون و ۸۹۹ هزار تن سنگ صادر شده در سال ۸۸  با وضع عوارض به ۵۲۰ هزار تن رسیدیم و اینگونه تلاش های ۲۰ ساله فعالان صنعت سنگ کشور در ۴۳ کشور دنیا بی نتیجه و بی ثمر شد.

شفیعی گفت: با توجه شرایط تحریم فعالان حوزه سنگ برای حفظ این صنعت تلاش می کنند و انجمن سنگ ایران به دنبال کسب ارزش افزوده و فرآوری است تا شاهد توسعه و بهبود وضعیت صنایع سنگ باشیم.

کد خبر 4741154

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =