همکاری مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم با مرکز تحقیقات سیاست علمی

تفاهم نامه همکاری مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور امضا شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری(رایسست)، این تفاهم نامه همکاری میان با حضور دکتر محمدجواد دهقانی و مشاور وزیر رئیس رایسست و ISC، و دکتر وحید احمدی رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در محل این مرکز امضا شد.

دهقانی اظهار داشت: همکاری علمی پژوهشی یکی از موثرترین راهکارها برای تحقق اقتصاد مقاومتی بخصوص در شرایط تحریم است زیرا در این صورت امکان تبادل مدارک علمی فی مابین و اشتراک گذاری منابع علمی مختلف از قبیل کتاب های تخصصی، مقالات مختلف علمی منتشر شده در مجلات معتبر و یا همایش های علمی، گزارش های فنی و پژوهشی، پایان نامه ها و غیره فراهم آمده و باعث صرفه جویی در تأمین بودجه و اعتبار منابع علمی مورد نیاز دانشگاه ها خواهد شد.

وی افزود: بر همین اساس، امکان درج اطلاعات و متن کامل منابع علمی مانند: مقالات، مجلات، مجموعه مقالات، کنفرانس ها، متن و چکیده ی طرح های تحقیقاتی و پایان نامه هایی که در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور تولید و منتشر شده است جهت نمایه سازی در پایگاه های اطلاعاتی مرکز منطقه ای وجود خواهد داشت و از این طریق تمامی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی امکان رویت و بهره برداری از این منابع علمی را در آینده خواهند داشت.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری افزود: شبکه سازی متخصصان، فن ورزان و پژوهشگران حوزه های مرتبط با توسعه علم و فناوری به منظور افزایش توانمندی های علمی و پژوهشی و همچنین همکاری با هدف ورود مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در نظام های بین المللی رتبه بندی از اهداف این همکاری علمی سه جانبه است.

مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در حال حاضر بیش از ۸ میلیون مدرک علمی در پایگاه های اطلاعاتی مختلف خود از جمله مقالات نشریات و همایش ها، کتاب ها، گزارش های طرح های تحقیقاتی کاربردی و پایان نامه ها در کلیه حوزه های موضوعی از جمله علوم انسانی، فنی و مهندسی، پزشکی، کشاورزی و به زبان های فارسی، عربی و انگلیسی بوده که به صورت الکترونیکی و IP-Base در اختیار اعضای هیئت علمی و دانشجویان قرار می دهد.

مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور نیز با داشتن هفت گروه علمی وظایف مهم شناسایی درخت علم و مطالعه در تعیین سهم مطلوب کشور از آن در آینده، تحقیق در بومی‌سازی روش های علمی سنجش علم و فناوری و تعیین وضع موجود با استفاده از آنها، مسأله‌شناسی نظام علمی کشور، خط‌ مشی‌ سازی و تهیه راهبرد و برنامه، مطالعه و ارائه روش‌های مناسب ترویج علم، انجام تحقیقات بنیادی، توسعه‌ای، کاربردی بر اساس اصل مأموریت‌گرایی و با تمرکز خاص در زمینه‌های سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، نظارت و ارزیابی را به عهده دارد.

کد خبر 4742123

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 8 =