عملکرد شبکه‌ای در حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم مورد توجه قرار گیرد

همدان - رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا بر توجه به عملکرد شبکه‌ای در حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، یعقوب محمدی فر بعدازظهر چهارشنبه در همایش دانشگاه نسل سوم، دانشگاه آفرین با بیان اینکه قسمتی از مبانی تولید و مدل‌سازی نسل‌های دانشگاه مبتنی بر شکل بهره‌وری از این مدل‌هاست، اظهار کرد: در این راستا باید به مدل بومی ایرانی توجه بیشتری صورت گیرد.

محمدی‌فر بیان کرد: مسائل فرهنگی مهم‌ترین دغدغه‌ای است که در نسل سومی شدن دانشگاه باید مد نظر قرار گیرد و عملکرد شبکه‌ای از جمله رویکردهایی است که در این موضوع باید مورد توجه واقع شود.

وی با اشاره به مهاجرت سالیانه ۲۰۰ هزار نفر نخبه از کشور عنوان کرد: متأسفانه ما هنوز به منافع جمعی نرسیده‌ایم و منابع فردی را اولویت می‌دانیم در حالی که این رویکرد باید تغییر کند تا بتوان در توسعه دانشگاه گام مؤثری برداشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا نیز در این همایش اظهار داشت: بین علوم پایه و بالینی ارتباط ضعیفی وجود دارد که باید فاصله این دو برداشته شود تا به مقصودی که توسعه علمی و اجتماعی در دانشگاه نسل سوم است؛ دست یابیم.  

افراد پس از استخدام در دستگاه دولتی تلاشی برای بهتر شدن و پیشبرد استعداد و توانایی خود ندارند حبیب الله موسوی بهار با بیان اینکه مشکل اصلی از نظر من در کشور مسأله استخدام است، گفت: این موضوع تبدیل به آفت شده‌ زیرا افراد پس از استخدام در دستگاه دولتی تلاشی برای بهتر شدن و پیشبرد استعداد و توانایی خود ندارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: دستگاه سونوگرافی قبلا سرمایه‌ محسوب می‌شد ولی در حال حاضر به وسیله مصرفی تبدیل شده و در کشور ما این دستگاه تولید نمی‌شود در حالی که مهندسین ایرانی با مهندسی معکوس می‌توانند این دستگاه را تولید کنند اما این امر مستلزم حمایت از شکوفایی استعدادهاست.

وی با بیان اینکه حوزه علوم پزشکی سرشار از ایده برای دانشمندان است، عنوان کرد: مشکل اصلی در فلسفه و فکر ما است که باید تغییر کند.

موسوی بهار فروش علم و فروش پژوهش، شرکت‌های دانش بنیان و توریسم سلامت را ۳ راه کسب ثروت در سیستم دانشگاه برشمرد و افزود: تکیه بر توانایی داخلی می‌تواند ما را سریعتر به اهداف مورد نظر برساند.

عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی‌سینا نیز در این همایش با بیان اینکه من به دانشگاه نسل اول تا سوم اعتقادی ندارم بلکه اعتقاد به دانشگاه دانا دارم، گفت: کارآفرینی بخش کوچکی از فعالیت دانشگاه است و نباید آن را محدود به کارآفرینی کنیم اما دانایی منجر به همه چیز یعنی ثروت، امنیت و آرامش می‌شود.

محمدعلی زلفی گل با بیان اینکه دانایی منجر به تولید دارایی، توانایی، مانایی و پویایی می‌شود، عنوان کرد: دانا کسی است که هم علم داشته باشد و هم عقل و وجه اشتراک بین عقل و علم تجربه است و هردو با تجربه پیشرفت می‌کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی‌سینا ادامه داد: ما تافته جدا بافته از دنیا نیستیم و باید به قواعد بازی دنیا تن بدهیم و باور کنیم دانش دانایی منجر به توانایی می‌شود بنابراین باید اصول حاکم بر دنیا را بپذیریم و تجربیات دنیا را استفاده کنیم.

زلفی‌گل خاطرنشان کرد: از دانشکده کار آفرین باید انتظار دانش آموختگان کارآفزین و تولید علم و فناوری داشت ولی در این مسیر نباید نقش آموزش و پرورش را نادیده بگیرم چراکه دانش‌آموزان بر روند سیستم دانش‌آموختگی نقش مؤثرتری دارند.

دانشگاه‌های ما در تولید علم موفق و در تولید فناوری مشکل دارند

وی با بیان اینکه دانشگاه‌های ما در تولید علم موفق و در تولید فناوری مشکل دارند عنوان کرد: باید در کشور منافع ملی و منافع فردی یکسو باشد؛ وقتی منافع ملی را در قوانین و مقررات نمی‌بینیم نباید دنبال دانشگاه کارآفرین باشیم، عمده‌ترین مشکل مادر این راستا نبود قانون مورد نیاز است.

عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی‌سینا با بیان اینکه باید دانشگاه‌ها به‌خصوص در رشته های علوم اجتماعی براساس نیازی که دارند دانشجو جذب کنند، گفت: یکی از مشکلات عدم توزیع متوازن استعدادهاست به همین علت بیشتر حرکت به سمت رشته های پزشکی شکل گرفته و طوری برنامه‌ریزی نشده که افراد بر اساس علاقه انتخاب رشته کنند بلکه به سمت شغل و اشتغال حرکت می‌کنند.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا نیز عنوان کرد: دانشگاه نسل سوم دانشگاهی کارآفرین است که از علم ثروت ایجاد می‌کند.

حسین بشیری ادامه داد: به سمت بازگشایی دانشگاه نسل سوم حرکت کرده ایم ولی در شروع راه هستیم و باید در نظر بگیریم این دانشگاه یک تفکر است و تنها نیاز به اساتید و دانشجو نسل سوم دارد و امکانات خاصی لازم ندارد.

معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه در حال حاضر ۵ میلیون نفر فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی در کشور بیکار هستند عنوان کرد: در تربیت نیروی انسانی به اشباع رسیدیم ولی این فرهنگ باید تغییر و کار در سیستم دولتی فراموش شود و باید دانشجویی که تربیت می‌کنیم کار آفرین باشد و در جهت تولید و خدمات حرکت کند.

بشیری با اشاره به اینکه در خیلی‌ از رشته‌های ظرفیت حرکت به سمت اشتغال، تولید و ثروت وجود دارد، ادامه داد: در گام دوم انقلاب اولین توصیه مقام معظم رهبری به نسل جوان؛ فتح قله‌های علم و دانش است.

کد خبر 4742309

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =