مناسب سازی محیط شهری برای سالمندان در استان مرکزی مدنظر قرار گیرد

اراک- استاندار مرکزی گفت: مدیران شهری در استان مرکزی باید با مناسب سازی محیط شهرها امکان استفاده از تجهیزات شهری را برای همگان از جمله سالمندان فراهم سازند.

به گزارش خبرنگار مهر، سید علی آقازاده عصر چهارشنبه در آیین اختتامیه بزرگداشت هفته سالمند در اراک، اظهار داشت: چه بخواهیم و نخواهیم کشور ما به سمت پیری در حال حرکت است و تا دو دهه آینده کشور به سمت پیر شدن می رود که می تواند به عنوان فرصت و تهدید تلقی شود.

وی ادامه داد: در دهه ۶۰ شاهد رشد جمعیت بودیم و اکنون فرهنگ جامعه به سمت شهر نشینی می رود و از تعداد موالید کاسته شده است.

استاندار مرکزی گفت: در یک برهه در دهه ۶۰ حدود ۳.۵ درصد رشد جمعیت را شاهد بودیم اما امروز این رقم به زیر یک درصد رسیده است که در برنامه ریزی ها ممکن است با تاثیرات منفی و مثبت همراه باشد.

آقازاده بیان کرد: در دهه اول انقلاب تمام بودجه عمرانی کشور برای زیر ساخت هایی از قبیل راه، آب ، برق و....به سمت روستاها سوق پیدا می کرد اما متاسفانه از حدود ۵۵ هزار روستا در آن زمان نزدیک به ۲۰ هزار روستا خالی از سکنه هستند و اکنون اعتبارات بسیاری برای انجام فعالیت های زیر ساختی در روستا هزینه شده است که در حال از بین رفتن است به همین دلیل برنامه ریزی برای کشوری که نتواند جمعیت و نرخ رشد خود را پیش بینی کند با هدر رفت هزینه همراه می شود.

وی گفت: در مقطعی جمعیت دانشجویان کشوز ۱۵۰ هزار نفر بود و یکدفعه به ۲۰ برابر رسید و به موجب آن فضای دانشگاهی اضافه شد.امروز پس از گذشت از ۳۰ سال بعضی از این فضاها خالی از دانشجو است.

استاندار مرکزی گفت: اگر قرار است برای جمعیتی برنامه ریزی کنیم و بر مبنای آن زیرساخت و آمایش سرزمینی راانجام دهیم این مسیر، مسیر مناسبی نیست.شاید برنامه ریزی در دولت ها خوب انجام نشده یا تغییر فرهنگ روستاییان به شهر ها در این حوزه تاثیرگذار بوده است.

آقازاده اظهار کرد: جمعیت مولد جامعه در برنامه ریزی خوب فرهنگی نرخ رشد جمعیت را به شرایط منطقی و عاقلانه برسانند.

وی تاکید کرد: متاسفانه مناسب سازی خوبی را در شهرها شاهد نیستیم و مسئولین و مدیریت شهری باید با مناسب سازی محیط شهری امکان استفاده از تجهیزات شهری را برای همگان فراهم سازند.

استاندار مرکزی عنوان کرد: شهر اراک می تواند هم دوستدار سالمند و جوانان باشد البته باید مناسب سازی فضاهای شهری برای افراد در آن انجام شود.

آقازاده بیان کرد: تامین امکانات ورزشی، فیزیوتراپی و راه اندازی مراکز پزشکی و درمانی برای سالمندان باید در دستور کار مدیران شهری و دستگاه های اداری و دولتی قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه تولید یا تامین لوازم بهداشتی برای سالمندان در دستور کار قرارگیرد، افزود: اگر بتوان سرمایه گذار را در جهت تولید لوازم مورد نیاز سالمندان سوق داد تا به بهتر زندگی کردن سالمندان کمک کند، می توان گفت کار مهمی در این حوزه انجام شده است.

استاندار مرکزی گفت: احترام به سالمندان یکی از اصول اساسی است که باید به آن توجه کرد و تمامی نسل ها باید به بزرگ تر ها احترام بگذارند.

کد خبر 4742474

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =