نقش عربستان در ناآرامی‌های اخیر عراق/ آمریکا به دنبال توطئه

رویان-امام‌جمعه رویان بابیان اینکه آمریکا بابودجه عربستان طرحی را در عراق پیاده کرد تا علما و مراجع بدنام جلوه داده شوند، گفت: آمریکا با کمک آل سعود می‌خواهد به افکار عمومی عراق خط دهی کند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام عباس معصومی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته رویان به میزبانی مسجد جامع این شهر، بابیان اینکه آمریکا با طراحی ناآرامی‌های اخیر، جهت دادن افکار عمومی را دنبال می‌کرد، ابراز کرد: آمریکا می‌خواست دقیقاً برنامه فتنه ۸۸ ایران را در عراق پیاده‌سازی کند.

وی افزود: آمریکا برای نیل به این مقصود متأسفانه برخی گروه‌های مخالف را شناسایی و با عنوان راهپیمایی آرام و بدون شعار خواستار اشتغال و مبارزه با فسادهای اقتصادی و اجتماعی بودند اما در باطن به افرادی پول دادند تا علما و روحانیان و مراجع را بدنام سازند.

معصومی بابیان اینکه آمریکا قصد کرد تا ناآرامی‌ها را به علما و مراجع نسبت دهد، ابراز داشت: شروع این حرکت در بغداد و میدان تحریر یا آزادی بود و دقیقاً مانند آنچه در مصر رخ داد و سپس می‌خواستند که به شهرهای دیگر شیعه‌نشین مثل نجف و کربلا و ... کشانده شود.

آمریکا به دنبال تسکین آل سعود

امام‌جمعه رویان بابیان اینکه آمریکا برای تسکین دل‌شکسته عربستان پس از آرام کو و عملیات نصر من الله که به شکست مفتضاحه آل سعود انجامید این اقدامات را در عراق ساماندهی کرد، گفت: در پی این فتنه‌انگیزی‌ها بسیاری بانک‌ها و معابر را تخریب و آتش زدند و این امر سبب هرج‌ومرج در کشور عراق شده بود.

معصومی با بیان اینکه بمباران آرامکو نشان داد که عربستان تا چه اندازه ناتوان است که بخش اعظم تولید و صادرات نفتش به راحتی فلج می شود، گفت: در همان ابتدا این بمباران به ایران نسبت داده شد اما پاسخ ما به آنان این است که آیا عملیات نصر من الله یمنی‌ها را هم ایران انجام داده است؟

وی افزود: بعد از این حوادث وقتی ندای وامصیبتای بن سلمان بلند شد شاهد بودیم که اتحادیه عرب سکوت کردند و از آن سو آمریکا معتقد است که آل سعود باید تسلیم شود و عربستان می گوید اگر من تسلیم شوم باید عقب نشینی کرده و خسارات یمن را بپردازم لذا پاسخ آمریکا به آنان این است که پذیرش عقب نشینی و پرداخت خسارات به یمن بهتر از نابودی بوده که مجموع این موارد نشان دهنده استیصال آل سعود است.

کد خبر 4743359

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =