پارادایم فعالیت های ادبی پیرامون حافظ شناخت حق است

شیراز- نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: پارادایم کار در فعالیت ادبی و هنری حافظ از حیث معرفت شناسی بر شناخت حق استوار شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله لطف الله دژکام امام جمعه شیراز و نماینده ولی فقیه در استان فارس جمعه شب در مراسم یادروز حافظ گفت: با همراهی حافظ به خدمت دو حدیث از پیامبر مکرم اسلام مشرف شویم و نگاه حافظ را به معرفت شناسی و قدرت انسان در دریافت حقایق از این احادیث و اشعار ناظر به آن بیان کرده کشف کنیم و برای خودمان ادامه دهنده مسیر حافظ باشیم.

وی افزود:  ما نمی خواهیم این مسیر قطع شود و چگونه باید در ادامه راه حافظ طی طریق کنیم همانگونه که در گذشته تاریخی در قله های علم عمل و فرهنگ بودیم قرار گیریم.

وی از حدیث اول نام برد و گفت: این حدیث نقل های بسیاری دارد که از فرقه های مختلف مسلمانان جای تردیدی باقی نمی گذارد، پیامبر اسلام (ص)بنی اسراییل را به ۷۲ فرقه تقسیم کرده است که ۷۱ فرقه گمراه بودند و فقط یک فرقه دنبال حقیقت بودند اما گفته است که پیروان من ۷۳ فرقه می شود که ۷۲ فرقه گمراه می شوند.

نماینده ولی فقیه در فارس افزود: آیا حافظ می خواسته است تمام فرقه های مختلف را تایید کند و صلح برای صلح و همدلی برای همدلی وارد شود ؟ او قائل بود که انسان حقیقت را می تواند کشف کند.

آیت الله دژکام افزود: در یک تمدن پویا و شکوفا نمی شود پارادایم های مختلف را یک شکل نگاه کرد. پارادایم کار در فعالیت ادبی و هنری حافظ از حیث معرفت شناسی بر شناخت حق استوار شده است و باید به حق پایبند بود.

وی گفت: اگر ما به تفسیر حافظ نشستیم، در فضا و بستر فلسفه شک یک جوری حافظ را تفسیر خواهیم کرد و اگر در بستر حقیقت شناسی نشستیم چیز دیگری می شود و حافظ خودش رهرو طریق دوم بود.

آیت الله دژکام عنوان کرد: اسلام دینی است که آقامنشی را به انسانها می دهد و کرامت انسان را توسعه می دهد. دینی که شرایعش سخت گیرانه نیست مسلما در روش و منش حافظ این ویژگی را به خوبی می توان مشاهده کرد.

وی عنوان کرد: در اشعار حافظ آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است با دوستان مروت با دشمنان مدارا جلوه گر است که این امر در اندیشه های پیامبر (ص)هم قرار دارد.

 وی افزود: در فرایند کشف حقیقت به تناسب ابزار گاهی بین خودمان اختلاف ایجاد می شود این دعوای دراز دامت بین طریقت و شریعت و عقل و دل اگر بنا باشد یک روزی به پایان برسد، باید آن روزی را ما فرض کنیم که فلسفه ما به سطحی رسیده باشد که بتواند عقل کشف و نقل را کنار هم بنشاند که این فلسفه در اندیشه ملاصدرا بوده و آغاز یک حرکت نو در تمدن اسلامی است.

وی گفت: هرچه قرآن می گوید با برهان و فلسفه هم می توان به آن رسید و در ساحت مکاشفه عرفانی دیده می شود این هماهنگی را در دعوای مداراگونه که در حافظ دیده می شود سه قرن بعد از وی هم قابل مشاهده است.

کد خبر 4743618

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =