تشکیل پرونده برای تعاونی مرزنشینان/پیگیر مطالبات کارگران هستیم

بیرجند- رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی با اشاره به تشکیل پرونده‌ای در زمینه فساد مالی در تعاونی مرزنشینان خراسان‌جنوبی گفت: اکنون پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است.

حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی در گفت‌و گو با خبرنگار مهر اظهارکرد: موضوع مطالبات معوقه کارگران به واسطه وضعیتی که برای برخی از واحدهای تولیدی پیش آمده، در سطح کشور مطرح است.

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی بیان کرد: این مشکل به واسطه تعطیلی برخی از واحدهای تولیدی و یا استفاده نکردن آن واحد از تمام ظرفیت خود به وجود آمده است.

حمیدی بیان کرد: دستگاه قضائی در سطح کشور و به تبع آن در خراسان‌جنوبی دو رویکرد در این موضوع دارد که یک رویکرد حمایت از بحث تولید، اشتغال و رفع مشکلات واحدهای تولیدی(بخش مرتبط با موضوعات حقوقی و قضائی) است.

وی ادامه داد: تلاش بر این است که اگر یک واحد تولیدی تعطیل شده، کار خود را مجدد شروع کند و همچنین سایر واحدها نیز از ظرفیت حدأکثری خود برای تولید استفاده کنند.

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی گفت: در این راستا در شهرستان‌های خراسان‌جنوبی بازدیدهایی از واحدهای تولیدی جهت در جریان قرار گرفتن مشکلات داشته‌ام تا ظرفیت‌هایی موجود در قوه قضائیه را برای حل و رفع این دسته از مشکلات پای کار بیاوریم.

منع مجموعه قضائی از صدور حکم توقیف و پلمپ واحدهای تولیدی

حمیدی اظهارکرد: در رویکرد دوم قضات و مجموعه قضایی و واحد اجرائیات اداره کل ثبت اسناد را از صدور حکم قضائی مبنی بر توقیف کردن، پلمپ کردن و تعطیل کردن واحدهای تولیدی به واسطه برخی از مطالبات منع کردیم چرا که برای رسیدن به مطالبات از واحدهای تولیدی راهکارهای دیگری وجود دارد.

وی بیان کرد: با پلمپ شدن واحد تولیدی نه تنها طلبکار به طلب و خواسته خود نمی رسد بلکه با بیکار شدن کارگران بسیاری از مشکلات اجتماعی دیگر به وجود می‌آید.

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه پیگیر مطالبات کارگران در خراسان‌جنوبی هستیم، ادامه داد: در بازدیدهایی که از برخی واحدهای تولیدی شهرستان طبس، فردوس و بشرویه داشته ام نیز با مشکل حقوق معوقه کارگران رو به رو شده ایم.

حمیدی با بیان اینکه مطالبات دو دسته حقوق معوقه کارگران شاغل و حقوق کارگرانی که به اداره کار مراجعه و اداره کار کارفرما را ملزم به پرداخت حقوق کارگران کرده بود، شامل می‌شد، گفت: در این زمینه یا پرونده‌هایی در دایره اجرای احکام دادگستری وجود داشت و یا بدون وجود پرونده‌ای، چنین خواسته ای مطرح بود.

پرداخت مطالبات کارگران در اولویت تسویه بدهی‌های یک واحد تولیدی است

وی اظهار کرد: به تولیدکنندگان و کارفرمایان دستور قضائی داده شده پرداخت حقوق کارگران چه حقوق معوقه و چه مطالبات ناشی از محکومیت در اداره کار در اولویت پرداخت قرار گیرد  و حتی بین مطالبات دیگران از  واحد تولیدی(حتی مطالبات بانک) و مطالبات دستگاه ها، حقوق کارگران در اولویت پرداخت است.

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی یادآور شد: همچنین در زمینه پرداخت حقوق کارگرانی که قبلا در یک واحد تولیدی کارکرده‌اند و کارگران شاغل دستور داده شد که درآمد کارخانه بین این دو گروه تقسیم شود.

حمیدی در زمینه موضوع فساد اقتصادی نیز گفت: مبارزه با فساد یکی از مباحث جدی در قوه قضائیه است که از قبل در قوه قضائیه مطرح بوده ولی از زمان تصدی آیت الله رئیسی به صورت بسیار ویژه به آن پرداخته می‌شود.

وی اظهار کرد: در خراسان‌جنوبی بحث مبارزه فساد و مهمتر پیشگیری از آن در دستور کار است و کارگروه‌هایی را در این زمینه در معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان و با حضور دادستان و سازمان بازرسی و دیگر متولیان ایجاد کرده‌ایم.

گام اول در مبارزه با فساد افزایش نظارت‌های درون سازمانی است

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در موضوع فساد اقتصادی در گام اول تأکید بر افزایش نظارت‌های درون سازمانی است، بیان کرد: این افزایش نظارت‌ها می‌تواند از طریق حراست‌های ادارات و سازمان‌ها صورت گیرد.

حمیدی گفت: در گام دوم در مبارزه با فساد اقتصادی نیز افزایش و تقویت نظارت‌ها از بیرون سازمان مربوطه از طریق نهادهایی چون سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و بخشی از اداره کل اطلاعات مد نظر است که با برگزاری نشست‌های هماهنگی این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

وی اظهار کرد: گاه  مدیری به صورت ناخواسته در مسیر  وقوع یک جرم اقتصادی قرار می‌گیرد که اگر نظارت درون سازمانی قوی باشد از این فساد اقتصادی و تضییع بیت المال پیشگیری خواهد شد.

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی بیان کرد: البته در خراسان‌جنوبی جز یکی- دو مورد پرونده در حال رسیدگی، خوشبختانه پرونده کلان و خاص دیگری در حوزه فساد اقتصادی در حال حاضر نداریم.

حمیدی ادامه داد: اخیرا پرونده‌ای در زمینه تعاونی مرزنشینان خراسان‌جنوبی شکل گرفته که در رابطه با آن موضوع فساد مالی  مطرح است که اکنون در مرحله تحقیقات مقدماتی است.

وی با بیان اینکه در زمینه این پرونده دو- سه نفر از مدیران آن تعاونی بازداشت شده‌اند، گفت: البته مدیران بازداشتی مدتی بعد با وثیقه آزاده شده‌اند و اکنون پرونده در حال رسیدگی است.

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی یادآور شد: بعد از اینکه پرونده تعاونی مرزنشینان را رسیدگی و حکم قطعی صادر شد جزئیات و نتیجه آن را از طریق رسانه ها و مطبوعات به مردم عزیز استان اطلاع رسانی خواهیم کرد.

کد خبر 4743683

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =