۱۷۶ شاخص خرد عدالت جنسیتی ابلاغ شد/ سهم ۱۸ درصدی بانوان از مدیریت

ساری - معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: ۱۷۶ شاخص خرد در قالب عدالت جنسیتی در موضوعات مختلف از جمله بهداشت، مشارکت اجتماعی و اقتصادی تدوین و ابلاغ شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، معصومه ابتکار پیش ازظهر شنبه در شورای برنامه ریزی استان مازندران با گرامیداشت اربعین حسینی از آن به عنوان ماهیت جهانی و اثربخش پیام امام حسین (ع) بیان کرد و افزود: اربعین درس های زیادی برای بیداری و آگاهی بخشی و پیداکردن مسیر درست دارد.

وی با تقدیر از تلاش های مسئولان مازندران برای تحقق اهداف دولت دوازدهم ادامه داد: مسائل زنان و خانواده از موضوعات کلیدی و مورد توجه رئیس جمهور و از محورهای جدی برنامه های دولت است و باید همه برای تحقق اهداف و برنامه ها با کارایی بیشتر تلاش کنیم.

وی با اظهار اینکه دشمن تلاش می کند اقتصاد، عزت و استقلال ما را نادیده گیرد و آسیب زند تصریح کرد: به لطف خداوند و با تلاش و همگرایی و جلب مشارکت به ویژه در عرصه اقتصادی، تمام دشمنی ها نقش برآب می شود و ملت ایران بیش از پیش به سمت گام دوم انقلاب حرکت خواهد کرد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه موضوع زنان فرابخشی است از دستگاه های مختلف خواست تا در تحقق برنامه ها همکاری و مشارکت داشته باشند گفت: موضوع عدالت یکی از مولفه های کلیدی انقلاب اسلامی به شمار می رود و عدالت جنسیتی یکی از ابعاد مهم عدالت به شمار می رود که در قران کریم و سیره انبیاء و حضرت امام راحل نیز به آن توجه شده است.

وی با بیان اینکه زنان و مردان نقش های مختلفی را در جامعه ایفاء می کنند و مسئولیت های اجتماعی متفاوتی برخوردار است تصریح کرد: وقتی نتایج برنامه ها را بررسی می کنیم، در عین پیشرفت زنان پس از انقلاب، به دلیل برخی نگاه ها و خرده فرهنگ ها شاهد آن هستیم که باید برنامه خاص عدالت جنسیتی و سند ارتقای وضعیت زنان را اجرایی کنیم.

ابتکار یادآور شد: در موضوع عدالت جنسیتی در هشت محور شاخص تعریف شده است و با همکاری همه دستگاه های اجرایی ۱۷۶ شاخص خرد در قالب عدالت اجتماعی در موضوعات مختلف از جمله بهداشت، ورزش،مشارکت اجتماعی، سیاسی، حقوق و امنیت تدوین و ابلاغ شده است.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: فضای ورزشی دختران در کل کشور به ویژه شهرستان ها مناسب نیست این درحالی که برای سلامتی دختران و نشاط آنان باید مکان های ورزشی مناسب داشته باشیم.

ابتکار ادامه داد: همچنین در زمینه اشتغال دختران فارغ التحصیل دانشگاهی شمار افراد جویار کار دختر به مراتب بیشتر از پسران است.

نگران کاهش ازدواج هستیم

وی گفت: طبق آخرین نتایج پیماش خانواده، نگرانی ها درباره افزایش طلاق همانند سال قبل در کشور کمتر شده است اما کاهش ازدواج نگران کننده است و بیشترین عامل برای مردان در این زمنیه مسائل اقتصادی است.

ابتکار با اظهار اینکه چه فرهنگی را باید در حمایت خانواده مورد توجه قرار دهیم گفت: حمایت از خانواده در حوزه های مختلف باید مورد توجه اساسی قرار گیرد.

معاون رئیس جمهوری در حوزه زنان و خانواده با عنوان اینکه طبیعت گردی، بومگردی و فناوری های نوین و یا طرح های مستمرسازی فعالیت های کشاورزی برای اشتغال تاثیر زیادی دارد گفت: در بودجه سال جاری آمادگی کامل برای حمایت از طرح های کشاورزی و صندوق های خرد زنان روستایی داریم.

وی افزود: همچنین باید از مشاغل اشتغال زا و کمک کننده به توسعه و حفظ محیط زیست در زمینه بازیافت و کاهش تولید پسماند حمایت کنیم زیرا اصلاح الگوی مصرف در مازندران برای ما اولویت دارد و از طرح هایی مانند کاهش مصرف پلاستیک و پسماند حمایت خواهیم کرد.

ابتکار پسماند استان های شمالی را از دغدغه های دولت برشمرد و گفت: موضوع کاهش مصرف پلاستیک به ویژه پلاستیک های یکبار مصرف دغدغه به شمار می رود و بانوان از گروه های هدف مهم هستند و موضوع صنایع خلاق و استارت آپ های خلاق در دستور حمایت قرار دارند.

رشد پنج درصد سهم بانوان از مدیریت ها

معاون رئیس جمهور در حوزه زنان و خانواده یادآور شد: هم افزایی سند ارتقای وضعیت زنان با بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد نباید دست کم و نادیده گرفته شود و در سال ۹۹ در تلاش هستیم که بودجه های لازم برای امور بانوان جذب شود.

وی یکی از درگیری های مهم دولت را جذب مشارکت زنان در دولت بیان کرد و گفت: اکنون ۴۱ درصد از کارکنان دولت را بانوان تشکیل می دهند و باید به نسبت جمعیت بانوان از ظرفیت آنان در مدیریت بهره گیری کنیم.

ابتکار با اظهار اینکه ۳۰ درصد از پست های دولت تا پایان این دوره دولت باید در اختیار بانوان قرار گیرد گفت: در این راستا دو کارنامه برای وزرا و استانداران برای تحقق این مصوبه تشکیل شده است و شاخص هایی که استخراج کردیم نشان می دهد سهم ۱۳.۶ درصدی بانوان از مدیریت دولتی در سال ۹۶ به ۱۸.۸ درصد در سال جاری رسیده که رشد پنج درصد داشته است.

کد خبر 4744198

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =