مشکلات دخالت های دولتی و موازی کاری در حوزه اصناف را حل می کنیم

قزوین- رئیس اتاق اصناف ایران گفت: با کمک مجلس مشکلات دخالت بخش دولتی و موازی کاری در حوزه مشاغل اصناف و اتحادیه های صنفی را پیگیری و حل می کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر نخستین جلسه روسای اتحادیه های عکاسان و فیلمبرداران مراکز استان های کشور با حضور پیمان زندی رئیس اتاق اصناف ایران، داود محمدی رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلایم، روسای اتحادیه عکاسان استان های کشور روز شنبه در محل اتاق اصناف قزوین برگزار شد.

پیمان زندی رئیس اتاق اصناف کشور گفت: با نشست های رودر رو با اصناف و اتحادیه های صنفی به دنبال حل مشکلات هستیم و تاکنون ۵  اجلاس برگزار کرده ایم تا چالش ها را حل کنیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۱۳۶ اتحادیه در تهران فعالیت می کند که مشکلات آنها را شناسایی کرده ایم و با ۱۰۱  اتحادیه نشست برگزار شده که باید نتیجه بخش باشد.

زندی تصریح کرد: این که دولتی ها وارد فعالیتهای بخش خصوصی شده اند یک مشکل است و چالش دیگر این که حتی دولتی ها با هم رقابت می کنند که این چالش باید حل شود.

وی بیان کرد: در ماههای اخیر موضوع اختلاف عینک سازان با پزشکان مورد بررسی قرار گرفت و پس از آن مشکل چاپخانه داران و اداره ارشاد که وارد کار بخش خصوصی شده بودند و به صنوف ما کاغذ ندادند بررسی شد و نظارت ارشاد را محتوایی کردیم.

مشکل حمل و نقل اینترنتی حل شد

رئیس اتاق اصناف ایران اظهارداشت: حدود ۵ سال در خصوص حمل و نقل اینترنتی مشکلاتی با شهرداری و وزارت کشور داشتیم که با پیگیری به توافق رسیدیم و در حال حارض پیگیر چالش صنف عکاسان هستیم تا آن را با کمک رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس حل کنیم.

زندی یادآورشد: برای حل این موضوع باید نمایندگانی انتخاب شوند و جلساتی در تهران برگزار کنیم و با استفاده از جایگاه مجلس بتوانیم حق اتحادیه را بازگردانیم.

در ادامه حسین کولجی رئیس اتاق اصناف استان قزوین گفت: در حوزه فعالیت عکاسان مشکلاتی ایجاد شده و دنبال استیفای حقوق خود هستیم و از کمیسیون اصل 90 و نمایندگان مجلس انتظار داریم همراهی لازم را داشته باشند.

وی بیان کرد: یک صنف هنرمند امروز دچار مشکل شده اند و برخی با سابقه ۱۳۰ ساله در این حرفه از فعالیت دستی شروع کرده اند تا زمان دیجیتال شدن سختی ها را تحمل کرده اند و امروز باید بتوانند زندگی خود را اداره کنند.

کولجی تصریح کرد: اصناف مانند یک حلقه زنجیر هستند که موفقیت آنها مستلزم همراهی همه حلقه هاست و در مشکلات هم باید همکاری همه جانبه صورت گیرد و در این میان اتصال هنر و اقتصاد یک ظرافت هایی دارد که باید رعایت شود و برخورد با مشکلات صنفی هم منطقی و مستند باشد.


 
رئیس اتاق اصناف استان قزوین یادآورشد: امروز یک مجموعه بزرگ از کار خود دور مانده و به بهانه بیومتریک برخی محدوده وظایف این اتحایده به بخش دولتی و شبه دولتی سپرده شده و معیشت اصناف را تحت تاثیر قرار داده است.

یاوری رئیس اتحادیه تهران هم گفت: با موازی کاری انجام شده تیر خلاص را پیشخوان دولت به اتحادیه زده و به بهانه امنیتی بودن بیش از ۴۵ هزار واحد صنفی مجوز دار دچار بحران شده و بسیاری در حال تعطیل شدن هستند.

وی بیان کرد: پلیس بعلاوه ۱۰ عکسهای پرسنلی را که عکاسان می گیرند قبول نمی کند و بیش از ۵۰۰ هزار نفر شغلشان در خطر افتاده و در همه شهرها مشکلات جدی است و بسیاری قادر به تامین هزینه های بیمه و مالیات هم نیستند.

یاوری اظهارداشت: آموزش و پرورش و پیشخوان دولت و پلیس بعلاوه ۱۰ بدون نگاه قانونی وارد وظایف صنف شده در حالی که قادر به گرفتن عکس بیومتریک نیستند و از قرنیه چشم عکس نمی گیرند بلکه یک دوربین معمولی استفاده شده و کیفیت هم ندارند و مردم راضی نیستند.

مومن از اتحادیه اصناف شهرستان اهواز هم گفت: بیومتریک ۱۵ شاخه دارد که انگشت نگاری و قرنیه چشم از آن جمله است و عکس چهره را می گیرند و هر عکسی می تواند این کار را انجام داده و در نرم افزار بارگذاری شود در حالی که موضوع امنیتی نیست.

وی اضافه کرد: به بهانه کارت ملی اداره ثبت اسناد هم وارد حوزه این صنف شد و خودش عکس مراجعان را گرفت و این حرکت نیز به ما آسیب زد و در ادامه امتیاز عکس را به پیشخوان دولت دادند که در ردیف وظایف آنها نیست.

مومن تصریح کرد: جدیدا پزشکان و رادیو لوژیستها قبل از عمل عکس می گیرند و خودشان این کار را انجام می دهند و استعلام آورده اند و هر کس امروز به راحتی این صنف را به مخاطره انداخته است.

غلامرضا بهشتی رئیس اتحادیه صنف عکاسان و فیلمبرداران قزوین هم در این نشست گفت: موازی کاری و دخالت پلیس بعلاوه ۱۰، برخی مدارس و دفاتر پیشخوان در حوزه عکس های پرسنلی موجب تعطیلی بیش از۴۱ عکاسی در شهر قزوین شده که انتظار رسیدگی داریم.

وی بیان کرد: مشکلات اقتصادی و معیشتی ایجاد شده برای اصناف در این شرایط نیازمند کمک و همراهی نهادهای دولتی است تا چالش ها را کمتر کنیم اما گاهی با دخالت های بیجا و موازی کاری مشکلات بیشتر می شود که ادامه فعالیت را نا ممکن می کند.

بهشتی تصریح کرد: در قزوین حدود ۳۰۰ نفر عضو اتحادیه عکاسان و فیلمبرداران هستند و ۳۰۰ نفر با کارت تصویربرداری زیر نظر اتحادیه فعالیت می کنند و در صورت تداوم موازی کار قادر به تامین هزینه های جاری خود هم نخواهیم بود.

کد خبر 4744201

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 12 =